Nowe wydawnictwo na jubileusz 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego

ePiotrkow Czwartek, 21 grudnia 201717 3183
Mijający rok dla Piotrkowa i jego mieszkańców przebiegał pod znakiem obchodów 800-lecia miasta. Jubileusz uhonorowany został również przez Archiwum Państwowe w formie bogato ilustrowanej, okolicznościowej publikacji.

Ładuję galerię...

„Dzieje Piotrkowa Trybunalskiego w źródłach archiwalnych” to tytuł najnowszej książki autorstwa dr. Tomasza Matuszaka, dyrektora Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. - Na ponad trzystu stronach bogato ilustrowanego wydawnictwa ujęto ponad dwieście dokumentów, fotografii, map i plakatów ukazujących w przekrojowy oraz interesujący sposób dziedzictwo historyczne miasta i jego mieszkańców – mówi dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. - Przedrozbiorowe sejmy piotrkowskie, Trybunał Koronny, czy też ważny dla dziejów miasta wątek legionowy to tylko kilka przykładów z szerokiego zakresu zagadnień ukazanych za pośrednictwem materiałów archiwalnych. Ciesząc oczy widokiem starych dokumentów, w omawianej książce odnaleźć można również zarys dziejów miasta, opisy jego tradycji archiwalnych, czy też cenne wskazania dotyczące sposobów prowadzenia poszukiwań historycznych w zasobie piotrkowskiego archiwum. Za pośrednictwem książki Czytelnicy będą mogli odbyć historyczną podróż w czasie, przyglądając się temu, w jaki sposób zmieniało się miasto i jak wyglądało życie jego mieszkańców.


Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie. - Zachęcamy do życzliwego przyjęcia książki, a także do odwiedzania piotrkowskiego archiwum. Książka już niebawem dostępna będzie w jego siedzibie, a także na stronie internetowej w wersji cyfrowej – dodaje dr M. Hubka. 


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Propozycja ~Propozycja (Gość)22.12.2017 08:22

Proponuję wydać jeszcze pozycję pt.: "Encyklopedia obchodów 800-lecia Piotrkowa". To będzie prawdziwy hicior!

50


Kgp ~Kgp (Gość)21.12.2017 13:55

"Zachęcamy do życzliwego przyjęcia książki..."
Przytulenia, taaak??

12


gość ~gość (Gość)21.12.2017 10:01

Przecież to tylko 800 lat od pierwszej wzmianki, a nie żaden jubileusz. Ta data nic nie wnosiła do dziejów miasta poza tym, że z tego okresu jest to najstarszy zachowany na chwilę obecną (bo jeszcze coś się może gdzieś uda znaleźć) dokument. Od tego nie można datować żadnych jubileuszy, a jak już słyszę, że w tym roku obchodzimy "jubileusz 800-lecia ISTNIENIA miasta", to juz mną podrzuca. Urzędasy do książek, zwłaszcza tych o historii !!

66


gość ~gość (Gość)21.12.2017 10:46

Trochę to przykre, że w roku 800-lecia jedne książki są promowane, inne nie. Ja np. czytałem ostatnio genialną książkę o Piotrkowie, którą z racji 800-lecia można otrzymać bezpłatnie. Nie dowiedziałem się o niej ani z portalu epiotrkow ani strony miasta tylko portalu społecznościowego. To najlepiej pokazuje gdzie urzędnicy mają 800-letnie dzieje miasta.

52


JTTM aż do us... ~JTTM aż do us... (Gość)21.12.2017 10:53

Co tam fakty! Najważniejsze, że było można zjeść, wypić i pokazać się na rok przed wyborami. I co najważniejsze, nie za swoje, a za publiczne - i to całkiem spore pieniądze. Niezmiernie ciekawa byłaby opowieść o tym, jak miasto na tych obchodach skorzystało... To tyle, jeśli idzie o "rocznicę".
Samej książki bym się nie czepiał, bo dzięki takim pracom historia miasta staje się dostępna nie tylko dla specjalistów. Skoro była okazja, żeby ją wydać, to należało to zrobić.

52


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat