Nowe ograniczenia w kraju. Czego nam nie wolno?

Kraj Środa, 25 marca 202047
We wtorek rząd wprowadził nowe ograniczenia dla społeczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem. Są to nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych, codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. - Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem – czytamy na rządowej stronie gov.pl.
fot. pixabay fot. pixabay

Polska zdecydowała się już na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie oznacza kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.


Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

1. Dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

2. Wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

3. Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.


Ważne! Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.


Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.


- Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione – informuje rząd.


Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.


Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.


Rząd zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.


Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.


Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują. Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

 

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

 

 

 

(źródło: gov.pl)

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (47)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Xede ~Xede (Gość)25.03.2020 09:31

A media expert w najlepsze tłumy walą drzwiami i oknami szkoda tylko tych pracowników bo dla właściciela liczy sie tylko kasa

70


gość ~gość (Gość)25.03.2020 08:47

Na podwórko można wychodzić. Chodzi o to żeby zachować bezpieczną odległość od nieznajomych osób, nie korzystać z placów zabaw. Można również iść z najbliższą rodziną na spacer poza podwórko, czyli rodzice plus dzieci.

31


gość ~gość (Gość)25.03.2020 08:04

Idiotyczne zarządzenie.Można przebywać w pracy gdzie pracuje setki ludzi ale po pracy nie można gromadzić się pow.2osób.Bzdura totalna.Podobnie z marketami.Jedno drugiemu zaprzecza.A może to chodzi poprostu o kasę skoro mogą nałożyć grzywnę do 5tyś.

115


gość ~gość (Gość)25.03.2020 08:38

Wyprowadzanie psa to tylko przykład. Wyrzucenie śmieci też się w to wlicza, ponieważ nikt nie będzie w nich "tonął" w mieszkaniu. Jest to czynność niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

21


gość gośćranga25.03.2020 08:36

Kasa musi się zgadzać. Teraz nie ma wpływów z mandacików to będą ciągnąć od ludzi za spacer czy rower. A jak będzie za mało to jeszcze zaostrzą, że za wychylenie głowy z balkonu będzie się płacić. I czy zarażonych naprawdę jest więcej czy oni już byli wcześniej A dopiero mają testy żeby coś wykryć, równie dobrze już w lutym mógł być u nas koronawirus tylko nikt nie testował.

52


gość ~gość (Gość)25.03.2020 08:27

Kasa musi się zgadzać. Teraz za parkowanie mało ściągają to będą dawać wysokie kary za np. wyjście w poszukiwaniu pracy. Jak to jest, że w dużym kościele może być 5 osób a w małym autobusie20/30? Niech podadzą ile kasy wpłynie z kar i czemu kary są tak wysokie.

61


gość ~gość (Gość)25.03.2020 08:16

Psa musisz pożyczyć od sąsiada bo inaczej mandat.

31


gość ~gość (Gość)25.03.2020 08:04

A można wyrzucić śmieci czy muszę mieć psa?

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat