Nowe ograniczenia w kraju. Czego nam nie wolno?

ePiotrkowKraj Środa, 25 marca 202047 5210
We wtorek rząd wprowadził nowe ograniczenia dla społeczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem. Są to nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych, codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. - Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem – czytamy na rządowej stronie gov.pl.
fot. pixabay

Polska zdecydowała się już na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie oznacza kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.


Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

1. Dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

2. Wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

3. Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.


Ważne! Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.


Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.


- Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione – informuje rząd.


Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.


Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.


Rząd zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.


Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.


Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują. Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

 

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

 

 

 

(źródło: gov.pl)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (47)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)25.03.2020 10:47

A jak matka nie ma z kim dzieci zostawić!

12


gość ~gość (Gość)25.03.2020 08:33

A czy, ktoś mógłby mi udzielić informacji jak to wygląda gdy ktoś ma swoje podwórko, czy można wychodzic z dziećmi tylko w obrębie swojej posiadlosci??

32


gość ~gość (Gość)25.03.2020 12:23

Rakiem nie zarazisz się poprzez kichniecie,dotyk, rozmowę itd. Ludzie myślcie trochę! Tutaj nie chodzi o to żeby zamknąć się w domu i nigdzie nie wychodzić, można spotykać się z rodziną czy jechać do kolegi jeśli macie pewność że jest zdrowy. nie organizujcie tylko imprez po kilkanaście osob, nie przesiadujcie na ławkach w parkach, nie korzystajcie z placów zabaw itp. Zakupy trzeba robić, do pracy trzeba chodzić. A to czy ktoś pomodlić się w kościele czy w domu to chyba nie ma dużego znaczenia. Bez widoku księdza da się przeżyć!

51


gość ~gość (Gość)25.03.2020 11:22

Jak komuś źle siedzieć w domu i go swędza cztery litery to na wycieczkę niech jedzie do Włoch lub Hiszpanii

60


.... ~.... (Gość)25.03.2020 09:13

Ludzie opamiętajcie się i przestańcie chodzi na pielgrzymki do Obi... Ograniczcie swoje wyjścia do minimum. Im szybciej to zrozumiecie tym szybciej to się skończy!!! Beztroska doprowadzi do wielkiej katastrofy.

91


gość ~gość (Gość)25.03.2020 09:10

Ciekawe do czego zgodzi się jeszcze społeczeństwo. Może trzeba zlikwidować gotówkę i wprowadzić bony godzinie do sklepów żeby wyeliminować zbyt duże skupiska osób. Wychodzenie z więzienia (domu) tylko do pracy. I oczywiście ZOMO z pałami jak kogoś zobaczą na mieście zabijając szybciej od jakiejkolwiek choroby. A tak po za tym kiedy będzie ogłoszona pandemia raka ? Chorują dzieci, dorośli, starsi ludzie.

73


Jana33 ~Jana33 (Gość)25.03.2020 10:37

czyli teraz jak jade do znajomego muszę zabierać ze soba biblię bo wtedy to będzie spotkanie o charakterze religijnym

21


cchchg ~cchchg (Gość)25.03.2020 09:22

'Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi' czyli rozumiem, że mogę jechać do dziewczyny?

30


g ~g (Gość)25.03.2020 09:48

Ciekawe czy ktoś dziś wyłapie mandat i czy policja dostała jakieś wytyczne?

20


gość ~gość (Gość)25.03.2020 09:41

Zamiast testów dostaliśmy zakazy, znów pisowcy pokazali swoją nieudolność!

56


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat