Nowe obowiązki dla VAT-owców

Strefa FMKraj Wtorek, 23 stycznia 201814 4042
Od stycznia każdy podatnik VAT jest zobowiązany do przekazywania informacji podatkowych w formie elektronicznej za pomocą jednolitych plików kontrolnych. Plik JPK to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dotąd używali go tylko właściciele dużych, średnich i małych przedsiębiorstw, teraz obowiązek został rozszerzony na każdego podatnika.

Plik JPK należy przesłać bez wezwania do Ministerstwa Finansów do 25. dnia od zakończenia danego miesiąca. To oznacza, że np. za styczeń trzeba to zrobić do 25. lutego.

 

- Ministerstwo Finansów udostępniło na swojej stronie darmowy program, za pomocą którego można prowadzić ewidencję w formie elektronicznej, sporządzać deklaracje VAT i przesyłać je do Urzędu Skarbowego, a także przygotowywać pliki JPK - wyjaśnia Joanna Gniewaszewska-Durska, zastępcą naczelnika w piotrkowskim Urzędzie Skarbowym.

 

Program jest prosty w obsłudze i umożliwia przesłanie plików bezpośrednio na bramkę w Ministerstwie Finansów, możemy więc mieć pewność, że dotrą one w odpowiednie miejsce.

 

Warto podkreślić, że wszystkie deklaracje VAT złożone w tym roku w formie papierowej nie wywołają skutków prawnych, bo urzędy przyjmować będą już wyłącznie pliki JPK. Więcej szczegółów i program do ich tworzenia można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl.


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

antyJPK ~antyJPK (Gość)24.01.2018 22:14

Obawiam się, że ci, którzy kręcą podatkowe lody na wielką skalę już dawno znaleźli sposób na JPK i będą dalej kręcić i chachmencić, natomiast mali podatnicy mają podłożoną kolejną kłodę pod nogi. Słyszałem nawet o przypadku, ze ktoś po prostu zlikwidował działalność, bo doszedł do wniosku, że go nie stać na obsługiwanie JPK. Lepiej nie porywajcie się na własny biznes, bo będziecie mieli same kłody pod nogami i jeśli będziecie chcieli działać zgodnie z prawem, to... prawdopodobnie nie dacie rady! Czeka na Was ogrom obowiązków biurokratycznych, a od niedawna JPK, teraz jeszcze RODO... A już od dawna istnieje szereg uciążliwych obowiązków, np. związanych z odpadami, ochroną środowiska no i oczywiście z podatkami, bo wystarczy choćby kupić samochód "na firmę", żeby wpaść w ogrom problemów związanych z rozliczaniem wydatków na ten samochód. Wiele z tych obowiązków zresztą wielu małym przedsiębiorcom jest nieznane (np. sporządzanie raportów z emisji gazów cieplarnianych, a wystarczy mieć firmowe auto i już się w ten obowiązek wpada!). No, a jeśli by jakiemuś mikroprzedsiębiorcy przyszło do głowy zatrudnić, i to na umowę o pracę, choćby jednego pracownika, to od razu spada na niego lawina nowych obowiązków, którym sam na pewno nie podoła i albo musiał te nieżyciowe przepisy jakoś omijać, albo wynająć do wszystkiego ludzi (behapowca, kadrowca itd.), na co go zapewne nie będzie stać. Kolejne rządy głośno deklarowały ułatwienia dla firm, a po cichu wprowadzały nowe obostrzenia. Nic się tu nie zmieniło i obawiam się, że obecny premier i jego słynna "Konstytucja dla biznesu" też tego nie zmieni. Sto razy się zastanówcie, zanim zarejestrujecie swoją firmę! Prawdopodobnie nie będziecie "realizować swoich pasji", tylko ślęczeć nad papierami i włóczyć się po urzędach.

20


podatnik ~podatnik (Gość)24.01.2018 21:09

Jak widać, najwięcej do powiedzenia w sprawie płacenia podatków mają ci , którzy żadnych podatków nie płacą.
A ja się zastanawiam - kiedy nastąpi kres tego złodziejstwa? Tracimy kolejną szansę na poprawę gospodarki, a co za tym idzie poprawę życia narodu. Dobrobyt bierze się z pracy, a nie z pasożytowania na cudzej pracy.
Przeklęty kraj w którym państwowy złodziej ma poparcie narodu niewolników.

10


Zbulwersowany ~Zbulwersowany (Gość)23.01.2018 17:50

Bardzo dobrze. JPK na plus. Na każdym roku oszukują złodzieje - mechanicy, fryzjerzy, budowlańcy... na każdym kroku kasa leci do sakiewki zamiast być podstawą do odprowadzenia podatku. Ci ludzie nie zdają sobie sprawy że okradają samych siebie poprzez niewybudowanie drogi, chodnika, brak dofinansowania dla bachora w przedszkolu, etc. Myślą tylko jak o**bać państwo. Nie, nie jestem urzędasem.

64


ja ~ja (Gość)24.01.2018 10:21

A lekarze, a prawnicy???????????

00


gość ~gość (Gość)24.01.2018 01:49

Witku. Zlikwidować skarbowkę. Pomysł genialny. Tylko czemu nikt do tej pory tego nie zrobił. Może dlatego że skarbówka jest tylko narzędziem w rękach polityków. Skarbówka nie zarabia pieniędzy dla siebie. Zbiera je w twoim imieniu dla ciebie. Ty z tych pieniędzy korzystasz każdego dnia.

00


Niewyobcowany ~Niewyobcowany (Gość)23.01.2018 22:28

Mam nadzieję że po kilku zgłoszeniach, skarbowy weźmie się w końcu za firmy które nie płacą podatków! Także radzę - sklepiki wydawać paragony!

00


gość ~gość (Gość)23.01.2018 19:47

Brawo biurokracja! Kiedy skończy się ten socjalizm...

33


Witek ~Witek (Gość)23.01.2018 18:32

Może tak dla odmiany skarbówkę zlikwidować nie będzie miał nikt problemu tak tylko nas okradają każdego dnia

54


gość ~gość (Gość)23.01.2018 18:30

Albercik. Nie używa się określenia w padatkach "koszta" tylko "koszty". Firmy księgowe wykonują dodatkową pracę więc logiczne, że nie będą tego robić za darmo. Nikt nie musi kupować dodatkowego oprogramowania, bo jak można przeczytać w artykule Min. Finansów przygotowało darmowy program do tej czynności. JPK ma służyć wyeliminowaniu nieuczciwej konkurencji podatkowej, więc jeśli rzetelnie rozliczasz podatki to jest to również w twoim interesie.

30


Albercik ~Albercik (Gość)23.01.2018 14:37

Koszta dla przedsiębiorców ogromne. Zaczynając od firmy księgowych gdzie już są spore podwyżki. Poprzez dodatkowego oprogramowania za kupę kasy. Nie wspomnę o wdrożeniu oprogramowania przez już zacierające firmy.

45


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat