Nowa usługa skarbówki

ePiotrkow Środa, 13 lutego 20197 5838
W najbliższy weekend Urząd Skarbowy wprowadza nową usługę. Cel: ułatwienie pracownikom złożenia zeznań podatkowych.

- Aby to zrobić, dwukrotnie skróciliśmy termin składania informacji PIT-11 przez pracodawców - mówił naczelnik US w Piotrkowie Kamil Łyszkowski. - Zakłady pracy musiały wysłać informacje o zarobkach do końca stycznia, a nie jak dawniej, do końca lutego. I zrobiły to, przynajmniej w Piotrkowie. Muszę bardzo podziękować naszym pracodawcom.To był olbrzymi wysiłek, szczególnie w pierwszym takim roku. Do końca stycznia wysłano ponad 99% informacji PIT-11, a my te informacje już zweryfikowaliśmy i zatwierdziliśmy w naszym systemie.

 
Naczelnik piotrkowskiego Urzędu Skarbowego gościł we wtorkowym wydaniu radiowego Magla, odpowiadając na pytania prowadzących.


Czym jest Twój e-PIT?

Po wielu latach e-deklaracji zauważyliśmy, że większość podatników przy wypełnianiu zeznań korzysta z pomocy różnorodnego oprogramowania. Programy z "Rzeczpospolitej", "Gazety Prawnej", "Gazety Wyborczej', Onet-u i innych źródeł przyspieszają wypełnienie deklaracji. Jednak nadal skorzystanie z nich wymaga przepisania danych z PIT-u 11. A te dane mamy w bazie urzędu. W związku z tym uruchamiamy możliwość wypełnienia zeznania w oparciu o posiadane przez nas dane od pracodawców.Po zalogowaniu się do e-PIT, zobaczymy wstępnie przygotowane zeznanie PIT-37 (lub PIT-38). Nie będziemy musieli przepisywać kwot przychodów, pobranych przez płatnika zaliczek, składek na ubezpieczenia społeczne, składek na ubezpieczenia zdrowotne – te dane będą na nas czekały. Nie pomylimy kwot, przy przepisywaniu nie musimy się zastanawiać, którą rubrykę wypełnić. Gdy dołączymy małżonka, jego dane także zostaną uwzględnione w tym zeznaniu. Aby te dane były w systemie, pracodawcy musieli szybciej przekazać je do urzędów. Dwa miliony przedsiębiorców miało miesiąc na przygotowanie i wysłanie ponad 20 milionów informacji, a 45 000 urzędników miało 10 dni na ich weryfikację i zatwierdzenie w systemie. I to się udało. Stąd ten uśmiech. I podziękowania dla pracodawców oraz gorące podziękowania dla naszych urzędników.


A co z ulgami?

Ulgi musimy wprowadzić sami. Prawie wszystkie. Program domyślnie podpowie nam wyłącznie ulgę na dzieci i to tylko w sytuacji, gdy rok temu taką ulgę rozliczyliśmy i jednocześnie dziecko nie skończyło 18 lat. Mamy rozbudowany system ulg, o których najlepiej wie podatnik. Zatem to podatnik musi sam te ulgi wprowadzić.


Czy 1% także musimy wskazać sami?

E-PIT przypisze nam 1% na organizację pożytku publicznego, którą uwzględniliśmy w zeznaniu rok temu. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, e-PIT nie podpowie żadnej organizacji. Ja jak co roku namawiam do poszukania miejscowej, piotrkowskiej organizacji. Działa u Was wiele stowarzyszeń i fundacji, które wykonują wspaniałą pracę z dziećmi, z biednymi, z chorymi, działa harcerstwo, PCK, Caritas – jest w czym w Piotrkowie wybierać.


A jeżeli nie złożymy zeznania, jaka czeka nas kara?

Jeżeli jako pracownicy nie wypełnicie zeznania, zeznanie wygeneruje się bez waszej pomocy. Będzie złożone za was do Urzędu Skarbowego w dniu 30 kwietnia na podstawie informacji od pracodawcy. Czyli pracownik nie będzie karany za niezłożenie zeznania. Ale nie uwzględni ono przysługujących ulg, zatem proponuję skorzystać z usługi „Twój e-PIT". Podkreślam, że osoby zobowiązane do złożenia innych zeznań niż PIT-37 lub PIT-38 nadal muszą same złożyć zeznanie. Przedsiębiorca musi sam rozliczyć PIT-36, jak i PIT-36L. Zwykłych pracowników zapraszam na stronę podatki.gov.pl, gdzie już od piątku 15 lutego dostępna będzie nowa usługa „Twój e-PIT". Wypełnienie PIT-37 lub PIT-38 będzie w tym roku szybsze i prostsze.


Zainteresował temat?

6

3


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pwn ~pwn (Gość)15.02.2019 11:02

serwery przeciążone nic nie da się ściągnąć,chyba nikt nie myślał ,że będzie takie zainteresowanie

10


gość ~gość (Gość)14.02.2019 18:58

Pan Kamil napisał że można ściągnąć pit ok, tylko jeśli pracodawca nie chce potwierdzić przychodu to zostaje czekać tylko na pita papierowego cz można zaufać że pit na platformie jest ok?

11


dekkers ~dekkers (Gość)14.02.2019 18:27

czyli jeśli nie mam żadnych ulg i odliczeń nie muszę nic robić, a PIT rozliczy się sam na koniec kwietnia????

10


opodatkowany ~opodatkowany (Gość)14.02.2019 11:19

Z każdym rokiem jest coraz lepiej. Brawo US

12


gość ~gość (Gość)13.02.2019 11:41

fajnie tylko jeszcze pracodawców powinno sie zobowiązać do wysyłania pitów wcześniej a nie ostatniego 28 lutego a dużo pracodawców robi tak niestety

25


gość ~gość (Gość)13.02.2019 20:29

Jeśli się rozliczasz sam, to chyba zdążysz to zrobić przez dwa miesiące.

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat