Nowa książka byłego rzecznika

ePiotrkow Sobota, 19 listopada 20162 1992
Błażej Torański, b. rzecznik prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka wydał książkę
„Knebel. Cenzura w PRL-u”. W publikacji znalazły się wywiady z 21 osobami: dziennikarzami, reżyserami, artystami, literatami odsłaniającymi kulisy swoich kontaktów z cenzurą.

W książce znalazły się też ocenzurowane zdjęcia PAP.

A co o swojej publikacji mówi autor?

- To nie jest książka wyłącznie historyczna, bo cenzura jest stara, jak świat, ale aktualna. W peerelu istniała co najmniej na trzech poziomach: w urzędzie cenzury, w redakcjach i wydawnictwach oraz w głowach autorów. Dzisiaj jest równie silna, jednak bardziej niepochwytna. Moi rozmówcy – przede wszystkim twórcy, ale także naukowcy – opowiadają o swoich zmaganiach z cenzurą, o łamaniu charakterów, kręgosłupów moralnych, o grze z cenzorami przez stosowanie aluzji czy metafor. W książce wypowiadają się także cenzorzy, a dotychczasowe wywiady z nimi - przez ostatnie 30 lat - można policzyć na palcach jednej dłoni. Do nich zresztą było mi najtrudniej dotrzeć, bo zachowują się, jak naziści, którzy twierdzili, że nie było ani obozów śmierci, ani nawet II wojny światowej. Byłych cenzorów także objęła zbiorowa amnezja.


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Przejezdny ~Przejezdny (Gość)22.11.2016 12:09

Pójdę na (pod)wieczorek autorski, jeżeli będzie coca-cola (czyt.: kouka-koula) i paluszki.

00


Czytelnik ~Czytelnik (Gość)21.11.2016 09:47

Historia kołem się toczy.

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat