ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nietolerancja histaminy - wszystko, co warto wiedzieć

Piątek, 23 października 2020 1855
Wśród najpopularniejszych nietolerancji można wyróżnić te związane z niedoborem słynnej laktazy – enzymu rozkładającego disacharyd laktozę do glukozy i galaktozy. Inną występującą coraz częściej nietolerancją jest nietolerancja fruktozy, monosacharydu powszechnie występującego m. in. w wielu owocach. Istnieje też najmniej jak dotąd poznana nietolerancja. Mowa tu o nietolerancji histaminy, a więc aminy będącej podstawowym elementem reakcji zapalnych, związanych z alergią, a zatem z przeciwciałami w klasie IgE.

 

Histamina jest substancją pośredniczącą, która należy do tzw. amin biogennych. Jest produkowana przez sam organizm w komórkach tucznych, bazofilach, płytkach krwi, neuronach histaminergicznych i komórkach enterochromafinowych, ale jest również naturalnie wchłaniana jako składnik wielu produktów spożywczych. Jako neuroprzekaźnik histamina odgrywa rolę w regulacji rytmu snu, kontroli apetytu, zdolności uczenia się i wydajności pamięci. Przede wszystkim jednak histamina działa jako mediator procesów zapalnych w reakcjach alergicznych.

 

Nietolerancję histaminy uznaje się jako reakcję pseudoalergiczną, ponieważ niska aktywność DAO i wysokie stężenie histaminy (za normę uznaje się stężenie 0,3-1,0 ng/ml) przypomina alergię. Objawy ujawniają się po 20-60 minutach od spożycia posiłku ze znaczną ilością histaminy i utrzymują się przez 6-8 godzin, co jest bardzo podobne do alergii pokarmowej. Ponadto, dolegliwości w nietolerancji histaminy mogą mieć charakter miejscowy lub prowadzić do anafilaksji.

 

Wśród objawów nietolerancji histaminy wymienia się przede wszystkim bóle głowy i brzucha, biegunki, przekrwienie nosa, kichanie i katar, wysypki, pokrzywka, świszczący oddech typowy dla astmy, kaszel, kołatanie serca i uderzenia gorąca, nudności i wymioty oraz suchość w jamie ustnej, posmak pieprzu, metaliczny lub gorzki. Rzadziej dochodzi do obniżenia ciśneinia krwi, utraty świadomości, arytmii, wstrząsu anafilaktycznego czy zawału serca.

 

Pewne produkty spożywcze zawierają większą niż zwykle ilość histaminy. Osoby nietolerujące tego związku po ich spożyciu odczuwają dolegliwości żołądkowo-jelitowe, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz staje się powodem dyskomfortu. Daosin to suplement diety przeznaczony dla osób cierpiących na nietolerancję histaminy. Zawiera enzym DiAminOxidase (DAO) wspomagający rozkład histaminy z żywności w jelicie.

 

Preparat ułatwia codzienne funkcjonowanie osobom szczególnie narażonym na to schorzenie: prowadzącym niezbilansowaną dietę, żyjącym w pośpiechu czy stresie. Alkohol oraz niektóre przyjmowane leki mogą w dużym stopniu hamować aktywność enzymu DAO.

Daosin zawiera enzym wspomagający rozkład histaminy, dzięki czemu zapobiega on odkładaniu się jej w organizmie w zbyt dużej ilości, w efekcie prawidłowe jej wydalenie. Dzięki temu przyczynia się do hamowania rozwoju dolegliwości towarzyszących. Produkt nie zawiera laktozy ani glutenu.

 

 


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat