Niepełnosprawność a niezdolność do samodzielnej egzystencji

Strefa FMŁódzkie Czwartek, 28 listopada 201912 4905
Niezdolność do samodzielnej egzystencji to nie to samo co niepełnosprawność. Pojęcia te bardzo często są mylone, jednak różnice między nimi są istotne, szczególnie w kontekście świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych. Pamiętajmy, że to nie stopień niepełnosprawności decyduje o przyznaniu tego świadczenia.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji zwykle jest orzekana przez lekarza orzecznika ZUS. Jeśli jednak nie ma takiego orzeczenia, można również dołączyć dokumentację medyczną, która będzie pomocna przy wydaniu decyzji przez lekarza. 

 

Komu więc przyznaje się niezdolność do samodzielnej egzystencji? - Osobie, która nie tylko jest niezdolna do pracy, ale także potrzebuje pomocy drugiej osoby w zaspokojeniu podstawowych czynności życiowych. Opiekun robi więc zakupy, przygotowuje posiłki, karmi, pomaga w codziennej higienie, poruszaniu się, prowadzeniu gospodarstwa domowego, procesie leczenia, rehabilitacji i kontaktach ze światem zewnętrznym – powiedziała Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

 

Osoby niepełnosprawne natomiast stopień niepełnosprawności ustalają w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Często są to osoby pracujące. Mogą mieć orzeczony lekki, umiarkowany bądź znaczny stopień niepełnosprawności, ale to nie znaczy, że są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

 

Pamiętajmy więc, że to nie stopień niepełnosprawności decyduje o świadczeniu uzupełniającym, ale niezdolność do samodzielnej egzystencji orzekana przez lekarza orzecznika ZUS. I to jej brak może być powodem odmowy prawa do świadczenia.


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)30.11.2019 13:48

A ja posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jestem chora na epilepsje i wszędzie towarzyszy mi mama. Moja renta z ZUS to niecałe 800 zł. Mam częściowy zakaz pracy. Orzeczono natomiast że mogłabym pracować jedynie w Zakładach Pracy Chronionej. Niestety nawet w Ochronie nikt na nocki mnie nie zatrudni.trace przytomność i wymagam pomocy osób trzecich.Jak ja mogę ubiegać się o 500 plus bo od czasu kiedy jestem na rencie nie podjęłam pracy ani razu.

10


on ~on (Gość)30.11.2019 09:10

Co tu dużo mówić są osoby z pierwszą grupą zus z przed lad 90 które łapią sie na to świadczenie i paru takich znam co to po zakupy idzie do sklepu na lokalne targowisko rowerem jedzie też na zakupy i taka osoba dostanie to świadczenie uzupełniające. Czy to jest sprawiedliwe chyba nie. To nic innego jak kupowanie głosów i wniosek z tego jest taki,że uczciwie pracować nie warto bo i tak będziesz miał mniej od tych co parę lat pracy maja a dostaną za nic. To samo z leniami na rentach socjalnych dorabiają na czarno jeszcze i są tacy co z mopsu dostają dodatek bo mają grupę umiarkowaną. Ja rozumiem osoby które nie mogą samodzielnie funkcjonować im się należy ale nie takim co śmigają rowerami tu i tam

11


Tadeusz ~Tadeusz (Gość)14.01.2020 22:30

Niestety mimo orzeczenia przez Pow.Cent.Orzecznictwa o Niepelnosprawnosci o koniecznosci staleji dlugotrwalej opieki oraz pomocy innej osoby w zwiazku z niesamodzielna egzystenzja,opinia lekarza neurologa,lekarza psychiatry o dlugoterminowej opiece ZUS odrzucil wniosek o uznanie o niesamodzielnej egzystencji,nadmieniam ze osoba ta jest juz od 30 lat chora i zaden lekarz nie mial watpliwosci co do calkowitego wyleczenia,CUD w ZUS lekarz orzecznik w ciagu 10 minut o potrafil chora uzdrowic.P>S.napisalem sprzeciw co do pierwszej decyzji i jak przypuszczalem ODMOWA

00


urszula ~urszula (Gość)29.11.2019 10:27

NIESTETY, ZUS nie uwzglednia orzeczenia lekarza orzecznika (tak było w moim przypadku) kiedy z wnioskiem udałam sie do miejscowego oddzialu ZUS. Zostałam odesłana z niczym ,poniewaz,jak powiediała konsultantka, pokazujac mi w mojej decyzji wysokosci emerytury sume zdodatk. pielegnacyjnym 1665,70 po waloryzacji 2019 gdzie suma ta jest jednoczesnie podstawa do opodatkowania. do wypłaty-1613,80 po odjeciu swiadcz. pielegnacyjnego to 1391,79. sadziłam, ze otrzymam złotowke za zlotowke ,jak zapowiadano. niestety, SZANOWNY zus INACZEJ WIDZI SPRAWE. NIE OTRZYMAŁAM dodatku wyrownawcz. mimo iz mam gr. inwal. stopien znaczny niezdolna do samodzielnejegzystencji bez pomocy osoby drugiej.

20


gość ~gość (Gość)29.11.2019 18:06

Jeden człowiek niepełnosprawny, elektroniczny system informacji o leczeniu, XXI wiek a tu ciągle obijam się od drzwi do drzwi. Bo po orzeczenie komisji ZUS jeden komplet dokumentów, po kartę parkingów czyli orzeczenie PFRON drugi komplet. Weźcie wreszcie coś z tym zróbcie bo chorzy ludzie nie dają rady biurokracji a ich opiekunowie mają aż nad
to pracy.

20


krzysiek68 ~krzysiek68 (Gość)28.11.2019 16:38

czemu jedna instytucja przeczy drugiej. Kłania się rozumowanie PiS i okradanie niepełnosprawnych z funduszu powołanego przez PiS.Jeżeli brakuje to trzeba zabrać najbiedniejszym , bo bogaci mają adwokatów i PiS im nic nie zrobi.

71


pytanie. ~pytanie. (Gość)28.11.2019 12:14

a jeśli osoba jest leżąca to jak to załatwić w ZUS?

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat