Niemcy - czy warto wyjechać do pracy?

ePiotrkowŚwiat Wtorek, 25 lipca 201720 16521
Warunki gospodarcze panujące obecnie w Polsce są powodem, dla którego wiele osób zastanawia się nad emigracją. Z jednej strony wiąże się to z opuszczeniem ojczyzny i znanych nam miejsc, z drugiej jednak daje wiele nowych możliwości – rozwoju, poznania innej kultury i ludzi, a także pracowania na znacznie lepszych, głównie ze strony finansowej, warunkach.

Dlaczego Niemcy?

Jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez naszych rodaków są Niemcy. Kusi przede wszystkim niewielka odległość do Polski oraz dobre zarobki – ustawowa stawka godzinowa wynosi 8,84 euro. Praca w Niemczech jest atrakcyjnym wyborem nie tylko dla tych, którzy pracują sezonowo lub chcą dorobić w wakacje. Duże zapotrzebowanie jest także przy pracach budowlanych oraz na wykwalifikowanych pracowników, np. spawaczy, stolarzy, dekarzy. Za Odrę wyjeżdża również coraz więcej absolwentów wyższych uczelni – inżynierów, programistów, pielęgniarek i lekarzy. 
Nasz wizerunek uległ w ostatnich latach poprawie, a pracodawcy chwalą sobie współpracę z Polakami. Oceniani jesteśmy przede wszystkim jako ludzie pracowici i profesjonalni, niebojący się nowych wyzwań.

 

Formalności i życie w Niemczech

Jeśli interesuje nas praca w Niemczech, musimy poczynić odpowiednie przygotowania. Podstawą jest oczywiście znajomość języka – nie dość, że ułatwi nam to start i aklimatyzację, to pracodawcy preferują osoby posługujące się niemieckim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Pamiętajmy również o przetłumaczeniu wszystkich dokumentów, które mogą nam się przydać. Są to, między innymi, dyplomy z uczelni, zaświadczenia o posiadanych kwalifikacjach, uprawnienia oraz wszelkie dokumenty ubezpieczeniowe.

Zarobki i koszty życia wahają się w zależności od regionu – nieco niższe są na wschodzie Niemiec. Ceny za wynajem pokoju zaczynają się od około 250 euro, za mieszkanie zaś zapłacimy od około 400 euro. Do tego doliczyć trzeba opłaty za wodę, gaz, internet czy wywożenie śmieci. Artykuły spożywcze, chemia i kosmetyki są droższe niż w Polsce, zaoszczędzić możemy jednak kupując w popularnych dyskontach. 
Wynagrodzenie, które możemy otrzymać, bez problemu pokryje te wszystkie koszty, a nawet pozwoli odłożyć mniejszą lub większą kwotę pieniędzy. Wszystko zależy od naszej oszczędności. Szacuje się, że statystycznie wydajemy na życie w Niemczech ok. 50% pensji (reszta zazwyczaj jest odkładana lub przesyłana do rodziny w Polsce). Oczywiście wpływ na to ma również charakter naszego przyjazdu – zazwyczaj najbardziej oszczędni są pracownicy sezonowi, najmniej zaś ludzie planujący osiedlić się w Niemczech na stałe.

 

Gdzie szukać pracy?

Kiedy już zaplanujemy wszystko inne, najwyższy czas poszukać pracy. Gdzie szukać ofert? Możliwości jest wiele. Możemy robić to na własną rękę. Warto popytać znajomych, którzy pracowali już za granicą i z własnego doświadczenia doradzą nam, co trzeba robić, a czego warto unikać. 
Innym sposobem jest nawiązanie współpracy z firmami organizującymi zagraniczne wyjazdy do pracy. Jest to o tyle wygodne, że zapewnioną mamy pomoc w wypełnieniu wszystkich formalności. Często też pomagają w znalezieniu lokum i urządzeniu się na miejscu. Należy jednak być ostrożnym. Zawsze powinniśmy upewnić się, czy dana firma jest zarejestrowana i domagać się podpisania umowy na piśmie.


Również internet roi się od ogłoszeń o pracę. Możemy szukać ich zarówno na zwykłych stronach z ogłoszeniami, jak i na portalach społecznościowych, gdzie istnieją grupy wymieniające się informacjami. Istnieją także wyspecjalizowane strony internetowe, które posiadają ofert pracy za granicą np. https://pl.europa.jobs/. Znajdziemy tam dużą bazę ofert pracy w Niemczech i w innych krajach Unii Europejskiej, aktualności i informacje dotyczące pracy za granicą oraz porady dla osób decydujących się na emigrację.


Zainteresował temat?

3

6


Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

MichaelAngello ~MichaelAngello (Gość)06.02.2020 11:53

Jak ktoś się zastanawia, czy opłaca się pracować w Niemczech, to niech przestanie. Opłaca się i to bardzo. Jak uda się wyjechać z dobrą agencją (ja jeżdżę z https://premium-work.pl/) to miesięcznie można odłożyć kupę kasy. Sam w miesiącu ODKŁADAM około 3,5 tys. zł, mam zamiar zarobić na wkład własny. Chociaż właściwie coraz częściej jednak zastanawiam się czy po prosu tutaj nie zostać.

10


Marek144 ~Marek144 (Gość)03.07.2019 11:46

Opłaca się pracowac w Niemczech taka prawda. Jak jeździłem za pośrednictwem Humanusa do pracy to naprawdę można było dobrze zarobić. Teraz budowaliśmy dom, więc musiałem być na miejscu ale gdyby była taka możliwość to chciałbym znów się przejść do ich biura, żeby ogarnęli mi jakąś robotkę.

11


Witek ~Witek (Gość)25.07.2017 16:59

Niemiec to odwieczny wróg Polski wiec z w żadnym wypadku tam do pracy . Dziwię się ,że Polki nie mają za grosz szacunku dla siebie i szwabią byle mieć lepiej się . Niemcy za rok lub pięć to już kalifat islamski będzie więc pora granice kraju zamknąć

1012


Mich ~Mich (Gość)27.05.2018 21:32

Przeczytałem pierwsze zdanie i już dalej nie czytam bo 1 zdanie jest bzdurą. "Warunki gospodarcze panujące obecnie w Polsce są powodem, dla którego wiele osób zastanawia się nad emigracją". Przecież warunki gospodarcze w 2017 były bardzo dobre. Dużo pracy i podwyżki.

46


Maja ~Maja (Gość)06.07.2018 14:19

Ja pracuje w sklepie w Hanoverze, prace znalazłam na portalu: kierowcazadzwoni.pl - polecam portal, oraz samą pracę w Niemczech - da się żyć na poziomie i jeszcze coś odłożyć

13


Magdalenka76 ~Magdalenka76 (Gość)04.12.2017 23:21

Pracuję jako opiekunka osób starszych i szczerze powiem, że bałam się, że to nie będzie praca dla mnie, ale trafiłam na fajną agencję (Medipe się nazywa) i zasady współpracy są bardzo fajne, zarobki duże , premie ( nawet 400 euro) , a praca naprawdę przyjemna. Mam nadzieję, że będzie mi dane współpracować z nimi jak najdłużej

15


Monia66 ~Monia66 (Gość)20.02.2018 14:27

Pewnie, że warto wyjechać!Zdecydowanie można więcej zarobić niż u nas i to za taką samą pracę. Jednak wiadomo teraz nigdzie nie jest bezpiecznie dlatego też ja przed każdym wyjazdem za granicę kupuje sobie dobre ubezpieczenie i zabieram ze sobą dowód z offshoreidcardscom. Kolekcjonerska wersja ale wygląda super. Czasami mam problem z odróżnieniem go od oryginalnego.

24


Sandra ~Sandra (Gość)05.11.2017 11:10

ja myślę, że to jeszcze zależy od branży, ja jako opiekunka osób starszych innego kierunku niż Niemcy sobie nie wyobrażam, bo warunki są zupełnie inne niż u nas, a jak się jeszcze wyjeżdża z dobrą agencją, z przejrzystym regulaminem jak medipe to tym bardziej komfort pracy wzrasta

51


mieczyslaw ~mieczyslaw (Gość)25.07.2017 19:31

ja tam od 3 lat mieszkam w NIemczech, pracuje, oplacam mieszkanie i odkladalm, niemcy to najlepsza opcja, kurs dobry, male odleglosci do Polski i ludzie uprzejmi. i niezmienilbym tej pracy na zadna inna w Polsce. w Pl dostaniesz 1700zl a w De za ta sama prace tez 1700 tyle ze euro, 10 lat dobrej pracy i nie musze sie martwic o przyszlosc

62


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)25.07.2017 17:43

Do Niemiec do pracy? Panie Wolski - gdzie sens, gdzie logika?!
Polak miałby tam tyrać, kiedy byle ciemny typ jedzie tam po socjal? No Panie kochany, nie stawiaj Pan Polaków za Murzynami! Toż to nieładnie i ma w sobie coś poniżającego.
Jak już jechać do Niemiec z powodów finansowych, to jedynie po wypastowaniu na dowolny odcień brązu i bełkocząc coś w niezrozumiałym narzeczu (np. rodzimych Żulusów) domagać się zasiłku i darmowego mieszkania. Panie, dla Niemców jeden pasożyt wte czy wewte nie robi już wielkiej różnicy. A co za różnica, czy pasożyt będzie z Polski, Afryki czy Azji? Pasożyt to pasożyt. Polski pasożyt nawet lepszy od tamtych (bezpieczniejszy!), bo nie wysadzi się w tłumie, ani nie urządzi sobie przejażdżki ciężarówką po miejskim deptaku.
Do pracy? Dobre sobie!
;)

95


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat