"Niedziela dla Boga i rodziny". Kto chce zakazu handlu w niedziele?

ePiotrkow Środa, 14 września 2016100 16367
Wszystko wskazuje, że Sejm przegłosuje obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Ograniczającej, nie zakazującej.

Podpisy (350 tys.) zebrała "Solidarność". Wstępne deklaracje przedstawicieli partii rządzącej każą przypuszczać, że ustawa przejdzie bez większych problemów. Z kolei badania opinii publicznej (IBRiS z połowy września) pokazują, że jesteśmy w tej kwestii - podobnie jak w kilku innych - wyraźnie podzieleni: 50% Polaków jest przeciw ustawie, 46% jak najbardziej za.

 

- Argumentów "za" i "przeciw" jest mniej więcej tyle samo - mówił w radiowym Maglu rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski. - Zgodnie z polskim prawem niedziela jest dniem wolnym od pracy, prawda? To dzień inny od pozostałych, rodzinny, przeznaczony dla rodziny i Boga - mówię o osobach wierzących. Chcemy umożliwić rodzinom, których przedstawiciele - zwłaszcza kobiety - są zatrudnione w sklepach wielkopowierzchniowych, galeriach itp. normalne funkcjonowanie w tym szczególnym dniu.


Rzecznik wyjaśnił, że ustawa nie obejmie stacji benzynowych, aptek, jak również sklepików, gdzie za ladą stanie właściciel. Podobnie będzie z kwiaciarniami. Na jeden z argumentów przeciwników wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, że może on spowodować wzrost bezrobocia, odpowiedział że podobnie myślano, kiedy w 2007 roku wprowadzano zakaz handlu w dni świąteczne (dotyczy łącznie 13 dni w roku). I nic takiego się nie stało.


Marek Lewandowski przypomniał, że podobny zakaz obowiązuje w dziewięciu krajach UE.
Polska będzie dziesiątym.


Zainteresował temat?

11

0


Komentarze (100)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sprzedawczyni ~sprzedawczyni (Gość)14.09.2016 23:06

No i bardzo dobrze sklepy powinny być zamknięte w niedziele ja pracuje w sklepie za najnizsza krajowa wchodzą w to soboty i niedziele gdzie nie mam więcej placone ani oddawane dni każdy kto siedzi za biurkiem niech idzie pracować w niedziele za 1400 było by mu wtedy przykro jak dzieci są w domu i czekają jak mama wrescie wyjdzie z pracy .Przecież można zakupy zrobić w sobotę a w niedziele poleżeć w domu .
Ja jestem za tym żeby sklepy były zamknięte w niedziele.

93


roko ~roko (Gość)14.09.2016 11:19

Woli zrozumienia dla wolno myslacych, zakaz dotyczy handlu, a nie pracy

77


Poce ~Poce (Gość)14.09.2016 13:15

To wasi mężowie mają problem😎 ,ale to da się leczyć 😂😂😂 ,są specjalne instytucje i poradnie zajmujące się tym 😉 Nie każdy chodzi i na szczęście nie każdy musi chodzić do kościoła,choć jak tak dalej pójdzie niedługo może to się zmienić 😎 jak nakaże "prezes"😂 ale póki co każdy ma wolną wolę 😙

54


Bałwan ~Bałwan (Gość)16.09.2016 20:42

Dla księdza też niech będzie wolne! W końcu to ciężka praca mszę odprawić, i organista i kościelny będą mieli wolne.
A co tam, msze w tygodniu zrobić. Święta odprawić dzień przed świętami. Po pracy do kościółka i już w niedzielę nie trzeba z dzieckiem przed komunią iść.I czas dla rodziny,a o zdrowie w tygodniu prosić, by lekarz i pielęgniarki miały wolne. Pomodlić się w piątek,by nie było przestępstw,to i policjant załapie się na weekend. Jeszcze grypę przesunąć na poniedziałek i złodziei w sklepach nie korci się,to interwencji ochroniarzy i policji unikniemy.
Ja już cieszę się,ze wszyscy spotkamy się w niedzielę w zimę na lepieniu bałwanów,bo na razie to na górze z ludzi robią...zimowe ludziki tzw.bałwany.

51


Karola ~Karola (Gość)15.09.2016 07:53

Zrozumiałe jest ze pracownicy supermarketów chca aby niedziele były wolne od pracy. Ale w takim razie zamknijmy też stację benzynowe, restauracje.... Ci ludzie też chca mieć wolną niedzielę i spędzić ten dzień z rodziną. Policjanci, ratownicy medyczni... są bardzo potrzebni przez 24h na dobę ale to też są ludzie którzy mają rodziny i również chcieli by spędzać czas z najbliższymi... albo wszyscy albo nikt!!! Poza tym ludzie pracujący w supermarketach mają wszystkie ważniejsze święta wolne... W mojej pracy nie ma wyjątku czy to weekend czy Boże Narodzenie więc niech nie narzekają.

77


gość ~gość (Gość)16.09.2016 13:26

Inicjatywa jest społeczna ,nie partyjna - to my handlowcy i pracownicy prosimy o tą ustawę
-dla naszego i Klienta dobra

13


chory kraj ~chory kraj (Gość)16.09.2016 00:10

Niech sobie każdy założy swoją działalność, stanowisko pracy zorganizuje to zobaczy ile to kosztuje, opłaci ZUS-y i podatki to z płaczem wróci pod kieckę do matki! Ludzie w tym chorym kraju nie można w normalny sposób funkcjonować bo państwo na każdym kroku "okrada" ! Podwyższenie najniższej krajowej komu pomoże? Pracownikowi? Nie! Ta podwyżka wiąże się również ze wzrostem opłaty w zusie co doprowadzi do tego że pracodawcy będą redukować etaty!Z analiz Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że w latach 2002–2013 z powodu podnoszenia płacy minimalnej pracę traciło corocznie 100 tys. osób. A kiedy w latach 2007–2009 wzrosła z 1148 zł do 1466 zł, zatrudnienie straciło już 200 tys. osób. Ludzie wystarczyłoby obniżyć koszty pracy i utrzymania pracownika i byście dopiero zobaczyli ile nowych miejsc pracy by powstało! A co do Solidarności to związki powinny siedzieć poza zakładem i utrzymywać się tylko ze składek a w tej chwili na garnuszku prezesa wielu siedzi i to cicho siedzi a ciemnocie kit wciskają że wielce działają.

42


W-gość ~W-gość (Gość)15.09.2016 19:51

Ta ustawa nie ma nic wspólnego z dbałością o pracowników. Niech zrobią tak jak było za komuny jak przychodzili do pracy w wolne soboty i niedziele to mieli płacone podwójnie(niech zrobią 50%) i kto chce niech idzie. Ale innym którzy muszą iść do pracy pielęgniarki, strażacy, policjanci itp. również trzeba płacić za te dni więcej. A poza tym więcej ludzi przez tą ustawę do kościoła i tak nie będzie chodziło.

13


EPI z Lutosławic ~EPI z Lutosławic (Gość)14.09.2016 22:54

P.....lę, też w niedzielę nie będę robił. Kwik moich świń będzie słychać w Farze.

105


AZS AZSranga15.09.2016 01:26

Nie potrafię zrozumieć tych, którzy sądzą, że inicjatorom ustawy zależy na losie pracujących w handlu w niedzielę. Nie jest ich znowu tak wielu w porównaniu o ilości osób korzystających w niedzielę z ich usług . Prawdziwym celem jest odebranie setkom tysięcy ludzi a może milionom tej marnej bo marnej ale rozrywki, jaką jest pobyt w niedzielę centrach/galeriach handlowych i liczenie na to, że może z nudów pójdą wreszcie do kościoła, zwiększając frekwencję i przychody.

67


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat