„Niech żyje Nam” - ODA zaprasza na wystawę

ePiotrkow Wtorek, 09 października 20180 1177
Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Ośrodek Działań Artystycznych zapraszają na wystawę „Niech żyje Nam”.

Autorami wystawy są: Robert Bartel, Marcin Berdyszak, Marta Bosowska, Tomasz Drewicz, Marek Glinkowski, Rafał Kotwis, Urszula Kluz-Knopek, Igor Mikoda, Dawid Szafranski. Kuratorem Tomasz Drewicz.

 

Wernisaż już 12 października o godz. 19.00 w galerii ODA przy ul. Sieradzkiej 8. Wystawa będzie czynna do 11 listopada.

 

Rok 2018 jest pod wieloma względami niezwykły i obfituje w niezliczoną ilość uroczystości i jubileuszy. Od tych o skali globalnej, wynikających z faktu zakończenia I wojny światowej, poprzez równie ważną (a będącą tego faktu konsekwencją) okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, aż po regionalne i lokalne święta związane z narodzinami ogromnej ilości instytucji i organizacji państwowych. Do takich obchodów przygotowuje się również poznański Uniwersytet Artystyczny, który jako Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych powstał dokładnie sto lat temu.

 

Patrząc z innej strony, nasze osobiste kalendarze zapełniają się wpisami o zdecydowanie bardziej intymnym charakterze. Narodziny dziecka, śmierć członka rodziny, 15. rocznica ukończenia szkoły średniej, jubileusz zawarcia związku małżeńskiego czy też data pierwszej randki lub pierwszego pocałunku. Dochodzą do tego kolejne „święta” i „dni”, które z jakiegoś powodu są dla nas ważne nie wyłączając również tych, które choć często wydają się banalne, to przecież powstały również z pewnych konkretnych powodów.

 

Prawdopodobnie wszystko, o czym moglibyśmy pomyśleć ma swój własny „dzień”. Jest zatem Dzień Dziadka, Babci, Dzień Kota czy Świstaka, Dzień Czosnku lub Dzień Sera, a nawet Dzień Pierwiastka Kwadratowego. Niewątpliwie istnieje w nas głęboka potrzeba odznaczania upływającego czasu, jak również celebrowania wydarzeń ważnych dla naszej tożsamości. Nie tylko tej narodowej. Czy jednak w tym, (choć liczącym zaledwie 365 możliwości) wielkim worze nie zrobiło się już trochę za ciasno? Czy potrafimy świętować w sposób, który czyni ten gest wyjątkowym? Czym jest dla nas czas i i związany z jego upływem cykl życia? Jak owa cykliczność zapisuje się w naszej pamięci? W jaki sposób wpływać może na konstytuowanie się naszej osobowości? Czy świętujemy dla nas, czy dla kogoś? Wspólnie czy osobno? Tak dużo dni i tak wiele trudnych pytań. Wspólnie z zaproszonymi do wystawy artystami i artystkami postaramy się znaleźć odpowiedź choć na część z nich…

 

 

 

 

(materiały: ODA Piotrków) 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat