Niebawem Internet jeszcze bardziej zrewolucjonizuje nasze życie

PAPKraj Wtorek, 17 grudnia 201922 2586
Hologramy, w pełni autonomiczne auta czy wspólny koncert muzyków rozsianych po całym świecie, to dopiero początek możliwości, jakie niesie ze sobą sieć 5G. O aspektach tej technologii oraz ambitnych wizjach przyszłości opowiadał Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce, podczas zorganizowanej przez przedstawicieli Polskiej Agencji Prasowej konferencji „Media Przyszłości".
Fot.: www.pixabay.com

Materiał wideo: https://youtu.be/MO-umjBzp_E


W swoim wystąpieniu Martin Mellor nakreślił m.in. wizję świata na początku 3. dekady XXI wieku. Według najnowszego raportu Ericssona, podsumowującego 10 najgorętszych trendów konsumenckich w 2030 roku, będziemy mieć już wtedy internet sensoryczny.

 

„Obecnie internet przekazuje tylko dwa zmysły, ale w przyszłości będzie możliwe przekazywanie smaku, zapachu, a nawet dotyku. Rzeczywistość stanie się połączona, co oznacza wykorzystanie VR i AR w tak wysokiej jakości, że będzie trudno odróżnić je od realnego świata. Fake newsy będą weryfikowane na bieżąco, a problemy z prywatnością sieci bezpowrotnie znikną" - prognozuje szef firmy Ericsson.

 

Zdaniem Martina Mellora, 5G można określić mianem platformy dla przemysłu. Wyróżnił cztery kategorie zastosowania tej technologii: Massive IoT (z ang. skrót od Internet of Things, czyli Internet Rzeczy) – czujniki, mierniki, sygnalizacja świetlna, Critical IoT - autonomiczne auta, roboty w fabrykach, Enhanced Mobile Broadband - wyższe prędkości mobilnej transmisji danych oraz Fixed Wireless Access - możliwość stałego połączenia internetowego bez konieczności instalowania dodatkowego okablowania.

 

W czym 5G ma być lepsze od 4G, czyli poprzedniej generacji? Jak tłumaczył Mellor, jednym z wyróżników nowej technologii jest minimalne opóźnienie sygnału transmitowanego z punktu A do B (tzw. latencja) liczone w milisekundach. „Niska latencja sieci 5G jest szczególnie ważna dla robotów pracujących w fabrykach, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych" - przekonywał szef firmy Ericsson w Polsce.

 

Niezawodność ma być kolejną cechą sieci nowej generacji, jak również jej możliwości w zakresie mobilnej komunikacji. Prędkości w standardzie 5G mogą być nawet 10-krotnie większe od tych, które oferuje 4G. Martin Mellor wspomniał też o aspekcie zwiększonej objętości sieci oraz dużej oszczędności energii. Za wszystkim stoją nowe częstotliwości radiowe uruchamiane na całym świecie.

 

Jak informował Mellor, Ericsson sam uruchomił już 23 sieci 5G. Jedna z testowych sieci w porozumieniu z Orange powstała niedawno na warszawskim Powiślu. Według Ericsson Mobility Report, do końca tego roku na całym świecie będzie już 13 mln użytkowników 5G, ale już w 2025 roku ich liczba wzrośnie do 2,6 mld. Przesiadkę na nowy standard wybrało dotychczas 50 operatorów telekomunikacyjnych.

 

Ericsson ma w Polsce dwa centra badawcze (Kraków i Łódź). W Tczewie produkuje sprzęt dla technologii 5G, który jest instalowany w całej Europie.

 

„Do tej pory 4G było najszybciej wdrożonym standardem technologicznym. Przewidujemy, że tempo wdrażania 5G będzie jeszcze szybsze" - stwierdził Martin Mellor.

Czego konsumenci oczekują od technologii 5G? Zdaniem Mellora obecnie najbardziej liczą się wyższe parametry transmisji danych (liczone w gigabitach na sekundę). W dłuższym przedziale czasu użytkownicy dostrzegają dużo szerszy potencjał, chociażby w transmisjach sportowych, tłumaczeniach na żywo, czy wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

W 2025 roku wideo będzie stanowić aż 76 proc. całego ruchu w sieciach mobilnych (obecnie 63 proc.). Konsumpcja danych będzie nadal rosnąć, ale z punktu widzenia operatorów technologia 5G pozwoli obniżyć koszty produkcji usługi. Pojawią się nowe sposoby korzystania z mediów, m.in. z użyciem rzeczywistości wirtualnej (Virtual Reality) oraz rozszerzonej (Augmented Reality).

 

Patronat honorowy nad konferencją „Media przyszłości" objęły Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem strategicznym konferencji były Polskie Koleje Państwowe S.A.

 

Źródło informacji: PAP

 


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

q33 ~q33 (Gość)17.12.2019 09:49

5G ugotuje nasze mózgi, owady zaczną znikać z powierzchni Ziemii

153


Adamo ~Adamo (Gość)17.12.2019 10:44

Tylko jakoś o wpływie na zdrowie ludzi tej technologii jest bardzo cichutko. Może media zainteresują się tym tematem. Czy koncerny Was przed tym powstrzymują i nie możecie o tym pisać??

140


gość ~gość (Gość)17.12.2019 16:49

Szkoda tylko że ta technologia jest szkodliwa dla zdrowia ludzi . Może niech się wielu ekspertów wypowie na ren temat a nie tylko ci którzy siedzą w kieszeni tych firm od 5G

131


bodo ~bodo (Gość)22.12.2019 11:12

Jak ktoś odpowiedzialnie umie korzystać o tylko się cieszyć na taką przyszłość. Postęp jest po to żeby nam ułatwiać życie i zapewniać lepszą rozrywkę. Ja czekam na 5G i to co umożliwi ta sieć.

01


gość ~gość (Gość)19.12.2019 00:51

Ciekawe jak z zasięgiem? Pewnie tak jak dotychczas. Nawet w centralnej Polsce brak zasięgu. Nie mówiąc o internecie. Kolejna ściema mająca na celu wyciągnięcie kasy z kieszeni.

20


gość ~gość (Gość)19.12.2019 00:46

Hodowla egoistów.

20


gość ~gość (Gość)17.12.2019 21:31

Kolejarzom wcisneli organizacje konferencji bo jeszcze maja trochę grosza.

50


Thomas ~Thomas (Gość)17.12.2019 11:12

Miałem przyjemność wysłuchać tej prelekcji. W miarę słuchania resztki włosów mi się podniosły na głowie. To zapowiedź wirtualnego życia. Wyobraziłem sobie młodego człowieka, który nie musi wychodzić z domu do szkoły. Na lekcji obecny jest jego hologram. Z koleżanką też może sie spotkać wirtualnie. Aby [pojechać na safari pobiera aplikację i ucieka przed lwem. Zamawia przez Internet jedzenie i może leżeć dalej. Degeneracja gatunku ludzkiego. A jeżeli ktoś chciałby zapanować nad takim społeczeństwem to z pomocą programisty zrobi to. Po co nam to? Oczywiście są też plusy. Jednak 5G to chyba puszka Pandory.

140


gość ~gość (Gość)17.12.2019 18:58

Widziałem gościa5, szedł dumny ulicą WP, poszedł do Twardosławic, nie dotarł. Mam informację, że zagubił się pomiędzy pojazdami na Śląskiej.

81


djnk ~djnk (Gość)17.12.2019 17:10

ludzie bez internetu byli bardziej szczesliwi...nie wiem co to za rewolucja...chyba jestem jakis zacofany...

141


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat