Nie żyje Zygmunt Malanowicz. Zagrał m.in. w widowisku w Piotrkowie

ePiotrkow Wtorek, 06 kwietnia 20211 2776
Zmarł Zygmunt Malanowicz. Znany był przede wszystkim z filmu „Nóż w wodzie” w reżyserii Romana Polańskiego i serialu „Dom”. W 2007 roku zagrał biskupa w widowisku historycznym „Ostatni Sejm w Piotrkowie”. Miał 83 lata.
fot. Rafał Jaśkowski

Widowisko odbywało się przede wszystkim na placu pofranciszkańskim, ale również w kościele farnym. Uczestniczyli w nim przede wszystkim znani aktorzy. Oprócz Zygmunta Malanowicza także Jerzy Zelnik („Faraon”, „Królowa Bona”), Sambor Czarnota („Barwy Szczęścia”, „Samo życie”, „Czas honor”), Marek Siudym („Miś”, „Lokatorzy”, „Sąsiedzi”, „Barwy szczęścia”), Włodzimierz Adamski („Galeria”, „Tylko miłość”, „Daleko od szosy”), Piotr Krukowski („Pan Samochodzik i niesamowity dwór”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”). Swoje role zagrali też prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak czy ówczesny przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur. Wśród gości był m.in. wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski (w latach 2010-2015 prezydent RP).

 

Reżyserem widowiska był piotrkowianin Krzysztof Kamiński („Baron24”, saga „Nad rozlewiskiem”, Sztos 2”). Scenariusz napisał Krzysztof Urzędowski. Za organizację i logistykę odpowiadała firma GR Reklama.

 

Zygmunt Malanowicz urodził się w 1938 roku na Wileńszczyźnie. Do zawodu aktorskiego zainspirowali go Halina i Jan Machulscy. Pracował m.in. w Teatrze Powszechnym w Łodzi (1975-1978). Na trzecim roku studiów podczas wakacji zagrał w dramacie psychologicznym Romana Polańskiego Nóż w wodzie (1961) u boku Jolanty Umeckiej i Leona Niemczyka. Jak wspominał w wywiadzie dla „Super Expressu” w 2013 roku za spóźnienie się na rozpoczęcie IV, dyplomowego roku wyrzucono go ze studiów, bo nie dostał pozwolenia na udział w filmie. Wkrótce jednak przyjęto go z powrotem do szkoły. Rola u Polańskiego przyniosła mu co prawda rozgłos i popularność, ale – ze względu na nieprzychylność władzy i nagonkę na twórców filmu – Malanowicz nie zagrał ani jednej pierwszoplanowej roli w kinie przez kolejnych siedem lat. Zajął się wówczas występowaniem w teatrze. Później zagrał m.in. u Andrzeja Wajdy („Polowanie na muchy”, „Krajobraz po bitwie”). W latach 90. kręcił filmy do własnych scenariuszy na Białorusi. W 2008 roku Zygmunt Malanowicz dołączył do zespołu jednej z najbardziej oryginalnych stołecznych scen – Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.

 

Zobacz widowisko historyczne w Piotrkowie z udziałem Zygmunta Malanowicza.

 


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sasinada ~sasinada (Gość)06.04.2021 12:04

Nóż w wodzie, to był film.

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat