Nie żyje Stanisław Marcin Gąsior

ePiotrkow Wtorek, 23 lutego 202110 5490
W nocy z poniedziałku na wtorek w wieku 79 lat zmarł Stanisław Marcin Gąsior. Był on wieloletnim dyrektorem piotrkowskiego Muzeum oraz radnym miasta. Współpracował także z wieloma organizacjami społecznymi. Za swoją szeroką działalność został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego oraz Złotą Wieżą Trybunalską.
fot. piotrkow.pl

Stanisław Gąsior urodził się na kielecczyźnie, później studiował archeologię na Uniwersytecie Łódzkim. Po zakończeniu nauki rozpoczął pracę w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.

Z Piotrkowem był związany od roku 1975, kiedy został dyrektorem Muzeum Okręgowego. Funkcję tę pełnił aż 34 lata - do roku 2009. Warto podkreślić, że w tym czasie zbiory placówki zwiększyły się dwukrotnie.  S. M. Gąsior w latach 1990-94 był radnym piotrkowskiej Rady Miasta, a funkcję tę pełnił społecznie i nie pobierał za swoją pracę diety. 

Przez szereg lat S. M. Gąsior prowadził działalność wydawniczą Biblioteki Piotrkowskiej Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Biblioteki Piotrków 800 oraz redagował wydaną w 2009 roku w serii Wielkie Bitwy Historii publikację Wojciecha Zalewskiego „Piotrków 1939”.

 

Zmarły zasłużył się dla naszego miasta działając jednocześnie na wielu płaszczyznach poprzez działalność wystawienniczą, wydawniczą, kulturalno-oświatową czy naukową. Działał i współpracował z licznymi organizacjami i stowarzyszeniami, a z bogatej wiedzy historycznej wynikającej z wieloletnich zainteresowań dziejami miasta przez lata korzystali regionaliści, historycy, dziennikarze czy urzędnicy.

W 2016 roku Rada Miasta w Piotrkowie Trybunalskim nadała Stanisławowi Marcinowi Gąsiorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Specjalna uroczystość wraz z wręczeniem uchwały o nadaniu tytułu odbyły się w lutym 2017 roku.


Zainteresował temat?

8

3


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)23.02.2021 12:06

Za jego czasów w Muzeum piotrkowskim było co oglądać - ekspozycje stałe pełne były eksponatów a co mamy teraz? Wystawa archeologiczna usunięta, w zamian tekturowa chata i maselnica, zbrojownia zlikwidowana, eksponaty z historii miasta jakieś przypadkowe. W zamian repliki strojów i miejsca tyle, że można organizować konkursy tańca. Za ś.p. Gąsiora były też ciekawe wystawy czasowe w tym wiele autorskich a teraz? Pożyczają gotowe wystawy, które przychodzą od razu z katalogami, bo po co robić to co inne muzea.

254


gość_belfer ~gość_belfer (Gość)24.02.2021 12:53

Potwierdzam, za czasów dyrektora Gasiora muzeum zylo. Chetnie chodzilo sie z dzieciakami na lekcje muzealne, bo byly ciekawe. Od kilku lat nie ma po co isc. R. I. P.

52


gość_równi i równiejsi ~gość_równi i równiejsi (Gość)23.02.2021 15:03

Wyrazy współczucia. Informacja o zgodnie osoby która działała na rzecz Piotrkowa jest jak najbardziej akceptowalna i wskazana a nie jak to szanowna redakcja ostatnio robiła. Info o działaczach politycznych, m.in. z poprzedniego ustroju lub wysoko postawionych w różnych firmach, spółkach czy tbs-ach

102


gość_były pracownik muzeu ~gość_były pracownik muzeu (Gość)23.02.2021 12:48

Miałem przyjemność znać i pracować z Panem Marcinem jako jego podwładny. Wspaniały, Ciepły i Wyrozumiały CZŁOWIEK.

190


ja ~ja (Gość)23.02.2021 12:44

Szacunek - za to, co robił!

210


antys. ~antys. (Gość)23.02.2021 11:24

Świeć Panie nad duszą dobrego człowieka.

220


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat