Nie zapominajmy o fladze na 2 maja

Piątek, 02 maja 201411
2 maja, od dziesięciu lat święto flagi, które obchodzimy także w naszym kraju. Czym jest flaga? Jaka jest jej historia? I dlaczego na to święto wybrano datę 2 maja?
Flaga powiewająca nad piotrkowskim Zamkiem Królewskim.Flaga powiewająca nad piotrkowskim Zamkiem Królewskim.

Od 10 lat Polacy obchodzą Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia biało-czerwony prostokąt można praktycznie spotkać wszędzie, nie tylko na frontach urzędów, szkół czy innych instytucji. Flagę wywieszają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i dozorcy budynków wielorodzinnych. Jednak czy nawet w dniu święta naszego narodowego sztandaru zastanawiamy się choć przez chwilę czym jest flaga, jaki jest rodowód tej, o której Gałczyński pisał: czerwona jak puchar wina, biała jak śnieżna lawina, najukochańsza, najmilsza biało-czerwona…


Święto państwowe, czy narodowe, a być może święto niepaństwowe?

 

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak naprawdę w polskim prawie nie istnieje definicja święta państwowego czy narodowego, a za takowe traktuje się niekoniecznie dni ustawowe wolne od pracy, podczas których obchodzimy uroczyste rocznice ważnych wydarzeń dla państwa polskiego, jego kultury i tradycji. Takim świętem jest 2 maja – Święto Flagi – przypomina Najwyższa Izba Kontroli.

Flaga


 Flaga to zwykły płat tkaniny umocowany na drzewcu lub lince i osadzony w uchwycie bądź maszcie. Ten płat tkaniny jest określonego kształtu, barwy, może zawierać pewne wizerunki, symbole czy godła. Pojawia się pytanie, co takiego zmienia ten płat tkaniny w symbol narodowy, bo zapewne nie ustawa? Ustawa tylko sankcjonuje istniejący stan prawny. Flaga to my! Flaga symbolizuje nasze dziedzictwo, kulturę i tradycję i zachowuje naszą świadomość narodową, państwową. Od tej pory już nie mówimy o zwykłym płacie tkaniny tylko o symbolu narodowym!

Historia flagi


Genezę współczesnej flagi należy upatrywać w średniowieczu i bezpośrednio wiązać z kolorami herbu rodu królewskiego Piastów (biały orzeł na czerwonym tle) i z chorągwią z czasów panowania Jagiellonów. Jan Długosz tak opisywał „chorągiew z orłem białym, z rozciągniętymi skrzydłami, dziobem rozwartym z koroną na głowie na czerwonym tle”.  
     W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów za „flagę państwową” traktowano sztandar składający się z 3 pasów (czerwony, biały, czerwony) z czterodzielnym herbem o czerwonym tle z dwoma polami: Orłem w koronie i z wizerunkiem Pogoni. Na tarczy sercowej znajdował się herb rodowy monarchy. Pod koniec XVIII wieku, tuż po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, w pierwszą rocznicę obchodów w 1792, uznano barwy biało – czerwone za barwy narodowe. Kobiet nosiły białe suknie przepasana czerwoną wstęga, a mężczyźni ozdabiali się szarfami.
     Barwy biało-czerwone utrzymały się także w trakcie trwania Księstwa Warszawskiego. Namiastka państwa polskiego utworzona przez cara Aleksandra I, pozwoliła sejmowi Królestwa Polskiego w 1831 roku (podczas powstania listopadowego) uznać kokardę biało – czerwoną za kokardę narodową (kolor biały od herbu Królestwa Polskiego, kolor czerwony od herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego).
     Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, uchwałą sejmu z 1 sierpnia 1919 uznano barwy białą i czerwoną w podłużnych pasach równoległych (biały górny, czerwony – dolny) za barwy Rzeczypospolitej Polski. Od 1919 ustawa ta była kilkakrotnie nowelizowana, a jej główne zmiany dotyczyły szczegółowego określania koloru czerwonego od karmazynu po cynober (1927, 1955, 1980). Flaga ustanowiona 95 lat temu jest oficjalnym symbolem państwa.

 

Flaga współcześnie


 Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 roku współczesna flaga państwowa to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej umieszczony na maszcie. Barwami państwa są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Za flagę państwową uważa się także flagę z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczypospolitej.

Święto flagi w Polsce


 15 października 2003 roku, do Sejmu wpłynął wniosek poselski ustawiający 2 maja także Dzień Flagi RP. Dzień ten był szczególnie ważny dla historii Polaków, bowiem łączył dwa ważne święta: 1 maja – Święto Pracy (obchodzony na ziemiach polskich od 1890) i 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (obchodzony od 1792 roku).
 2 maja to także Światowy Dzień Polonii, jak i pamięć o pokonaniu hitlerowskich Niemiec – tego dnia w 1945 roku Polacy w Berlinie umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa i tego dnia w latach komunizmu nakazywano ściągać flagi, tak aby nie obchodzić uroczystości związanych z uchwaleniem pierwszej polskiej i europejskiej konstytucji, a drugiej na świecie. Sejm RP, ustawą 20 lutego 2004 roku ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto państwowe.
 Choć dzień 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, to w tym ferworze nie ściągajmy flag z naszych domów, pozostawmy ją na znak naszego patriotyzmu i dumy narodowej.  

Agawa, Tomasz Kruz

Foto: Tomasz Zygier

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

OVK ~OVK (Gość)02.05.2014 08:52

Precz z solidarnością,prawica do wora!

76


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat