Nie zamykaj psa w samochodzie!

Strefa FM Środa, 11 czerwca 20142 1832
Przez nasz kraj przechodzi fala upałów. W tym czasie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pamiętać należy także o zwierzętach. Niestety nadal zdarzają się przypadki pozostawiania czworonoga w samochodzie w trakcie upałów. Apelujemy o rozwagę! Nawet kilka minut w samochodzie, w którym temperatura może wzrosnąć do 60 stopni Celsjusza może być dla psa zabójcze.

Co zrobić gdy zauważymy zwierzaka zamkniętego w aucie podczas upału? Najlepiej od razu zadzwonić na policję czy straż miejską. Gdy nie możemy się połączyć, a zwierzak natychmiast potrzebuje pomocy, możemy wybić szybę w samochodzie - nie poniesiemy za to odpowiedzialności karnej. - Jeżeli nie mamy możliwości zainterweniowania u służb typu policja, straż miejska, straż pożarna, nie ma w pobliżu innych osób, to powinniśmy podjąć interwencję. Prawo normuje to w ten sposób, że istnieją pewne stany wyłączające odpowiedzialność karną za przestępstwo czy wykroczenie, chodzi m.in. o działanie w stanie wyższej konieczności, gdy ratujemy jedno dobro kosztem innego. Tu przyjmujemy, że dobro ratowane, czyli życie zwierzęcia, jest dobrem wyższego rzędu niż przedmiot martwy, szyba - mówi prokurator Sławomir Mamrot, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie.

Pamiętajmy, gdy w rozgrzanym samochodzie zobaczymy np. dziecko czy osobę, która samodzielnie nie może z niego wyjść, również powinniśmy zainterweniować. Jeżeli tego nie zrobimy, grozi nam odpowiedzialność karna. Pamiętajmy także, że w takim przypadku uchylenie szyby w samochodzie nie pomaga. Cyrkulacja powietrza jest bowiem zbyt mała.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)11.06.2014 16:56

Ch+j z psem, ważne żeby ludzi nie zamykać. Pokazały to ostatnie wydarzenia.

30


Tartu Tarturanga11.06.2014 09:39

W sytuacji gdy widzimy zwierzę czy dziecko zamknięte w samochodzie należy wybić szybę i udzielić pomocy ( bez konsekwencji o zniszczenie mienia ) . Ale należy też od razu wezwać policję !!! w aby nikt nas nie oskarżył o zniszczenie tego mienia !!! Ale najpierw udzielamy pomocy !!!

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat