Nie segregujesz? Zapłacisz trzy razy więcej!

Środa, 25 września 201913
W związku ze zmianami w tzw. ustawie śmieciowej, teraz każdy z nas musi (!) segregować śmieci. Dotąd mogliśmy wybrać sposób gospodarowania odpadami. Mało tego, jeśli segregować nie będziemy, za odbiór odpadów zapłacimy 3 razy więcej.
fot. pixabay fot. pixabay

Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli w środę 25 września radni Piotrkowa. Uchwała „w sprawie wyboru metody ustalania opłaty i stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi” dostosowuje zapisy dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi do obowiązujących norm prawnych wprowadzonych zmianą ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmiana dotyczy stawki za odbiór śmieci w przypadku, gdy odpady komunalne nie są zbierane w sposób selektywny.

 

Właściciele nieruchomości tracą możliwość wyboru sposobu zbierania odpadów i zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez zbieranie powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w sposób selektywny, w przypadku, gdy odpady nie będą zbierane w sposób selektywny, stawka opłaty wynosić będzie trzykrotność stawki i określona będzie w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku Piotrkowa karna stawka to 3 x 11 zł.

 

Pytanie, które mieszkańcy zadają sobie od kilku lat brzmi jednak: w jaki sposób sprawdzić, kto segreguje odpady w budynkach z wielkiej płyty. - Wiadomo, że jeśli ktoś w domku jednorodzinnym nie będzie segregował odpadów, to dostanie karę, czyli trzykrotność stawki – mówiła podczas sesji radna Marlena Wężyk-Głowacka. - Jak będzie w blokach? W jaki sposób zostanie to zweryfikowane? - pytała.

 

- Bazujemy na tym, co zgłaszają nam firmy segregujące odpady – mówiła Dorota Kosterska, kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w piotrkowskim magistracie. - Jeżeli firma zgłasza nam, że w pojemnikach na odpady zmieszane są śmieci, które powinny podlegać segregacji, wtedy wyjeżdżamy w teren i sprawdzamy to. Potem wysyłamy pismo dyscyplinujące do właściciela nieruchomości, wzywające do przestrzegania zasad segregacji. Jeśli sytuacja powtarza się, wtedy wszczynamy postępowanie, zbieramy dowody i wydajemy decyzję administracyjną.

 

Odkąd obowiązuje jednak nowa „ustawa śmieciowa” (od 2013 r.) nie wydano jednak ani jednej takiej decyzji.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)26.09.2019 10:24

Ciekawe ile zarabia skarb państwa na tym mhm?

30


koniu ~koniu (Gość)26.09.2019 07:36

Karać, karać, karać, pisma dyscyplinujące, wszczynane postępowania, wydawane decyzje. A może by tak kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi ruszyłaby swoje litery i zareagowała na graty mebli leżące na naszych osiedlach. Przecież wiadomo kto i kiedy ma je zbierać, ale nie - lepiej jest straszyć nas jak na wstępie.

61


P. D. ~P. D. (Gość)26.09.2019 01:33

A te blisko 400 tysięcy ton śmieci (mniej więcej tysiąc ton dziennie - cały pociąg śmieci!), jakie rocznie przyjeżdża do Polski z Europy i Afryki (!), to przyjeżdża posortowane, czy zmieszane?! I jak to jest rozliczane? Bo, że później się "przypadkowo" zapalają na wysypiskach, to powszechnie wiadomo.

Cytuję:
Odkąd obowiązuje jednak nowa „ustawa śmieciowa” (od 2013 r.)


Bla, bla, bla...
Odkąd obowiązuje ta ustawa, to stawki jedynie rosną. Jak to jest, że wcześniej opłacało się odbierać śmieci bez segregacji za niższe stawki, a teraz odbiór segregowanych jest droższy?

Cytuję:
W związku ze zmianami w tzw. ustawie śmieciowej, teraz każdy z nas musi (!) segregować śmieci.


Po następnych zmianach w ustawie, każdy będzie musiał zanieść (zawieźć) swoje śmieci na najbliższe wysypisko, lub do punktu zbiórki surowców wtórnych, gdzie - po uiszczeniu stosownej opłaty przez przynoszącego - śmieci zostaną łaskawie przyjęte. Wejdziemy radośnie w epokę ośmiecenia!

81


misiu ~misiu (Gość)25.09.2019 18:25

A kiedy firmy odpowiedzialne za odbiór z osiedli "gabarytów" zabiorą się do roboty. Na osiedlach stosy starych mebli itp. odpadów. Nie ma komu zabrać tych odpadów. A może by tak Szanowny Urząd wziął się do roboty i ruszył w teren, a nie straszył karami mieszkańców tych osiedli.

121


gość 5 ~gość 5 (Gość)25.09.2019 16:50

Za karanie zbiorowe w każdym sądzie przegracie. Gwarantuje to konstytucja.

91


X2 ~X2 (Gość)25.09.2019 11:50

Rada nie ma uprawnień do ustalania haraczu w ten sposób samorządy okradają mieszkańców. Nakazuje się segregacje tylko po co skoro jedna śmieciara zbiera jak leci a do tego nie wszystko biorą i co urzędasy sobie myślą ,ze te rzeczy jeszcze może swoim transportem woził na ich punkty zbiorcze,niedoczekanie.
Pora mądrze głosować i odsunąć oszołomów od koryta. Jak będą opłaty dalej podnosić zgodnie z prawem zastosuję swój wariant i będę płacił tylko od siebie jako właściciel a reszta nie musi być zameldowana bo i tak całymi tygodniami są po za domem

176


gość ~gość (Gość)25.09.2019 13:35

Ja i tak palę w piecu więc mnie to nie dotyczy

79


k ~k (Gość)25.09.2019 13:18

fajnie bo nie zapłace i sie skoczy wyzysk

52


gość ~gość (Gość)25.09.2019 12:11

No ok ale jak ja będę segregowal smieci a sasiad nie to dlaczego ja mam placic wiecej dlaczego ma obowiaztwac odpowiedzialnosc zbiorowa??

134


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat