"Nie pozwolę, by ktokolwiek postawił mi kibel koło domu"

Strefa FMRegion Czwartek, 17 października 2019261 31091
Rozbudowa chlewni i budowa biogazowni w Oprzężowie budzi kontrowersje mieszkańców tej oraz okolicznych wsi. Uważają, że inwestycja zamieni ich życie w koszmar. Oprócz konsekwencji w postaci przykrych zapachów, zwiększy się wg nich ruch tirów, ludzie obawiają się też o swoje bezpieczeństwo. W środę (16.10) w Krężnej odbyło się zebranie sołeckie w tej sprawie.

Ładuję galerię...

Istniejąca już w Oprzężowie chlewnia ma zostać rozbudowana, a prowadzona tam hodowla ma opiewać na ponad 30 tysięcy sztuk tucznika. Dodatkowo powstać ma biogazownia. Mieszkańcy twierdzą, że nie zostali poinformowani przez Urząd Gminy o planach realizacji takiej inwestycji w Oprzężowie. Nie chcą jednak pozwolić na to, by ich życie było pełne uciążliwości. - Musimy brać pod uwagę nasze bezpieczeństwo. Każdy z nas ma jakiś majątek, swój dom. Zdobyliśmy to ciężką pracą, a może dojść do tego, że nasze posiadłości będą wartości gruzu... Oprócz zapachów, zniszczonych dróg i zagrożenia bezpieczeństwa, zyskamy jeszcze przyjaciela w postaci szczura wędrownego - mówił na spotkaniu Hubert Syrek, mieszkaniec Krężnej. 


Bartłomiej Cieślik, sołtys Krężnej, tłumaczył uczestnikom spotkania, że biogazownia to rozwiązanie ekologiczne i w przyszłości będzie coraz częściej stosowane. Jednak magazynowanie odpadów z biogazowni będzie stwarzać ogromne uciążliwości. - Nie można jednak realizować takiej inwestycji w bliskim sąsiedztwie ludzi. Przecież nikt nie będzie chciał tam zamieszkać, nasze nieruchomości będą tracić na wartości - tłumaczył.


Niewykluczone, że mieszkańcy będą szukać pomocy prawnej w rozwiązaniu tego problemu. Organizatorzy chcą zmobilizować wszystkich do wspólnego działania w tej sprawie. - Musimy wziąć się do roboty i przeciwdziałać temu. Mamy duże wsparcie w Oprzężowie. My jako mieszkańcy też mamy chęć walki. Musimy uświadamiać innym, czym to wszystko grozi. Jeżeli tego nie powstrzymamy, będziemy żyć w kloace - mówi Hubert Syrek.

 


Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Tygodnia Trybunalskiego, 23 października!


Zainteresował temat?

11

5


Komentarze (261)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Wyzwoliciel Plandek ~Wyzwoliciel Plandek (Gość)5 godzin temu, 17:49

Mamy Hrabię Certyfikatu. Objawił nam się też Wyzwoliciel Plandek, Zbawca Naczep.

10


kibelfan ~kibelfan (Gość)przedwczoraj, 22:01

A ja tam lubię chodzić do kibla!

02


poparcie dla Wójta ~poparcie dla Wójta (Gość)03.11.2019 11:07

Nasz wójt i rada są najlepsi. Najlepiej więdzą co robić.
Znają się lepiej od was wszystkich.
Macie nasze poparcie: Woźniki, Gomulin, Majków, Rokszyce, Bujny, Parzniewice popierą was w waszych działaniach

14


Matik ~Matik (Gość)05.11.2019 14:48

Kiedy będzie głosowanie nad miejscowym planem zagospodarowania? Czy można gdzieś wyrazić swój sprzeciw?

30


co z tą ~co z tą (Gość)02.11.2019 15:13

ziemią , o czym wy piszecie??

30


grupa siła ~grupa siła (Gość)02.11.2019 08:12

nikt nie ujawni takich informacji w BIP, zapomnij kolego.
ani nikt nie zorganizuje spotkań w sprawie planów miejscowych bo by było tak samo jak w Oprzężowie ostatnio, gdyby to nagłośniono
dlatego pod magazyny robi się po cichu...
PS. Jestem z południowej strony Woli i jestem za Wami mieszkańcy Oprzężowa i okolicznych wiosek. Władza się Was obawia, skoro są ich sprostowania na stronie www gminy. Macie siłę, nie dajcie się rozproszyć. W grupie siła.

30


Ujawnić w BIP pełne informacje. ~Ujawnić w BIP pełne informacje. (Gość)31.10.2019 12:21

Własnie, ja w Rokszycach też. Ciekawe kto zgłaszał żeby daną ziemię przeznaczyć pod magazyny. Czy odbyło się jakieś zebranie sołeckie?
Odnoszę wrażenie że jest kilku "sprzedawczyków" którzy chcą opchnąć ziemię i decydują za wszystkich, zgłaszając nawet nie swoją ziemię.
Czy można w BIP ujawinić kto zgłaszał?
Hasło: Ujawnić w BIP pełne informacje.

50


Dlaczego tego nie ma? ~Dlaczego tego nie ma? (Gość)30.10.2019 12:52

Ciekawi mnie kto zgłasza do planów miejscowych żeby przeznaczyć dane ziemie pod magazyny. Ja np. mam jedno pole i nie przypominam sobie abym zgłaszała żeby moje pole włączyć.
Ciekawe kto zgłasza za innych a nie jest właścicielem.
Przecież taka informacja też powinna być udostępniona w BIP.
Dlaczego tego nie ma?

50


najważniejsze ~najważniejsze (Gość)29.10.2019 12:24

żeby ładnie i lekko przeszło

41


Kochani Mieszkancy ~Kochani Mieszkancy (Gość)28.10.2019 17:07

O tym jak teren będzie zagospodarowany zadecydują radni uchwalając Plan Miejscowy dla tego terenu. Może niech kancelaria prawnicza, skoro już wam doradza, napisze jakieś sensowne pismo odnośnie tego jakie są Wasze oczekiwania względem zapisów planu. Niech podpisze to kilka tysięcy mieszkańców( bez problemu sie to chyba uda) i przedłoży do UG gdzie plan jest procedowany. Może delegacje mieszkańców zawiozą to pismo każdemu z 15 radnych i niech przekażą im czego mieszkańcy oczekują. Myślę, że po takiej akcji Radni na pewno nie zagłosują za tym żeby chlewnie w Oprzężowie powiększać.

61


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat