"Nie pal papierosów, bo będziesz kaszlał i będzie ci źle!”

Czwartek, 30 maja 201910
31 maja obchodzić będziemy Światowy Dzień Bez Tytoniu. To okazja, by zwrócić uwagę na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia. Hasło przewodnie to w tym roku „Tytoń i zdrowie płuc”.
fot. pixabay fot. pixabay

Kampania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim ma za zadanie zwiększyć świadomość na temat: negatywnego wpływu tytoniu na zdrowie płuc, i podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia. - Kampania służy również jako wezwanie do działania, opowiadając się za skuteczną polityką ograniczania konsumpcji tytoniu i angażowania wielu sektorów w te zadania – podkreślają pracownicy piotrkowskiego sanepidu.

 


Tytoń a zagrożenia dla zdrowia płuc

 


Rak płuc. Palenie tytoniu jest główną przyczyną raka płuc i odpowiada za ponad 2/3 zgonów z powodu raka płuc na całym świecie. Narażenie na dym tytoniowy w domu lub w miejscu pracy zwiększa ryzyko raka płuc. Rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc: po 10 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na raka płuc spada o połowę.


Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Palenie tytoniu jest jej główną przyczyną. Pęcherzyki płucne z czasem tracą swoją elastyczność, stają się workowate, gromadzący się w nich śluzu powoduje kaszel, duszność i trudności w oddychaniu. Ryzyko rozwoju POChP jest szczególnie wysokie wśród osób, które zaczynają palić w młodym wieku, ponieważ dym tytoniowy znacznie spowalnia rozwój płuc. Tytoń zaostrza również astmę, która ogranicza aktywność i przyczynia się do niepełnosprawności. Najskuteczniejszym sposobem na spowolnienie postępu POChP i wyciszenie objawów astmy jest wczesne zaprzestanie palenia.


Gruźlica. Uszkadza płuca i zmniejsza czynności życiowe płuc. Gruźlicę dodatkowo pogarsza palenie tytoniu. Składniki chemiczne dymu tytoniowego mogą wywoływać utajone infekcje gruźlicy. Aktywna gruźlica połączona z paleniem tytoniu zwiększa znacznie ryzyko niepełnosprawności i śmierci z powodu niewydolności oddechowej.


Inhalowanie dymu tytoniowego. Noworodki narażone wewnątrzmacicznie na toksyny dymu tytoniowego, przez palącą tytoń matkę lub narażenie matki na bierne palenie, często rodzą się mniejsze i mają słabiej rozwinięte płuca. Małe dzieci narażone na bierne palenie są narażone na ryzyko wystąpienia i zaostrzenia astmy, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli oraz częstych infekcji dolnych dróg oddechowych.


Zanieczyszczenie powietrza. Dym tytoniowy jest bardzo niebezpieczną formą zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Zawiera ponad 7 000 substancji chemicznych, z których 69 powoduje raka. Dym tytoniowy może pozostawać w pomieszczeniu przez pięć godzin, w ten sposób narażając niepalących na ryzyko raka płuc, przewlekłe choroby układu oddechowego i zmniejszoną czynność płuc.

 
Najskuteczniejszym środkiem poprawy zdrowia płuc jest ograniczenie używania tytoniu i wyeliminowanie narażenia na palenie bierne.

 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza mieszkańców miasta i powiatu, zainteresowanych zdrowym stylem życia, do Punktu Konsultacyjnego, który pracował będzie 31 maja w godzinach 9.00 - 12.00 w parku Jana Pawła II. Osoby zgłaszające się do Punktu mogą wykonać pomiar tętniczego ciśnienia krwi, zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, otrzymać materiały edukacyjne nt. zdrowego stylu życia i uzyskać poradę, jak zerwać z nałogiem palenia.

 

 

 

 

Palenie można też rzucić razem ze specjalistami ze szpitala wojewódzkiego w Bełchatowie - szczegóły na plakacie! 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)31.05.2019 08:39

Mi bardzo ciężko jest rzucić i dlatego przeszłem na IQOS bardzo dobra alternatywa dla fajek. Zwykłego papierosa już od roku nie zapaliłem.

11


jaracz ~jaracz (Gość)31.05.2019 10:32

Każdego indywidualna sprawa czy będzie palić czy nie, nie wiem po co te zbędne komentarze.

11


gość ~gość (Gość)31.05.2019 08:51

Paczka papierosów 100zl i przestaną palić

31


sprawiedliwy ~sprawiedliwy (Gość)30.05.2019 20:56

Proponuję podnieść cenę papierosów o 100 procent.

40


optymalizacja ~optymalizacja (Gość)30.05.2019 20:54

opieki zdrowotnej jest kluczem do sukcesu reformy emerytalnej.

20


gość ~gość (Gość)30.05.2019 17:34

Nie znosze,jak ludzie smierdza papierochami,fuj!

31


gość ~gość (Gość)30.05.2019 17:15

Szerzenie propagandy, dlaczego nikt nie mówi o właściwościach zdrowotnych papierosów. Przecież to są zioła, które są złe. Majeranek czy tymianek też może powoduje raka, a o tym nikt nie powie.

05


gość ~gość (Gość)30.05.2019 10:12

Nigdy nie zapaliłam i bardzo mi to przeszkadza. Współczuję dzieciom jadącym w aucie z tyłu a z przodu rodzice fajki palą. A szyba na cm uchylona.

30


gość ~gość (Gość)30.05.2019 09:16

Bardzo ciężko jest rzucić palenie, mnie do tego zmusiła ciąża i karmienie piersią mojego synka, jednak wydajemi się że jest to raczej "zawieszenie" palenia i że gdy tylko przestane karmić to niestety wrócę do palenia.

06


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat