Nie lubię poniedziałku! Jak mieszkańcy województwa łódzkiego radzą sobie ze stresem?

ePiotrkow Poniedziałek, 05 września 20166 4418
Według badania GFK Polonia „Polacy a stres” szacuje się, że 32% mieszkańców województwa łódzkiego uważa poniedziałek za najbardziej stresujący dzień tygodnia, a 75% opisuje poniedziałkowe samopoczucie jako przeciętne, słabe lub złe.

Polacy zdecydowanie częściej dostrzegają negatywne niż pozytywne skutki stresu. Według badania około 30% mieszkańców Polski wskazuje, że przynajmniej kilka razy w miesiącu odczuwa: długotrwałe zmęczenie, kłopoty z koncentracją czy nadmierne łaknienie. Choć 61% badanych jest zdania, że stres może działać mobilizująco, tylko 13% osób dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem. W porównaniu z innymi regionami Polski mieszkańcy województwa łódzkiego radzą sobie z nim odrobinę lepiej – 15% deklaruje, że potrafi obrócić go na swoją korzyść. Co jednak zrobić, kiedy codzienny stres pozostaje wyzwaniem?

- Gdy zaczynamy odczuwać stres do naszej krwi wyrzucone zostają hormony: adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Sprawiają one, że mamy więcej energii, siły i mocy, aby stawiać czoło trudnym sytuacjom pojawiającym się w pracy czy w życiu prywatnym. To od nas w znacznej mierze zależy to, co będzie dalej – co zrobimy z naszą energią i napięciem. Jedną z opcji jest wykorzystanie stresu na swoją korzyść - mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog motywacji.

Specjalista wskazuje kilka przykładów takiego działania:

Przekuwanie stresu w mobilizację i większą efektywność – ważnym zadaniom często towarzyszy stres i obawa niepowodzenia. W takich sytuacjach należy pamiętać, że biologia jest po naszej stronie. To właśnie odpowiednio pokierowany stres i idący za nim podwyższony stan gotowości organizmu może być kluczem do sukcesu.

Stres możemy obrócić w aktywność fizyczną – po ciężkim dniu zamiast rozpamiętywać stresujące momenty, warto postawić na aktywność fizyczną: pobiegać, pójść na zumbę lub dołączyć do osiedlowej drużyny piłki nożnej. Już po kilku treningach poprawa kondycji i samopoczucia (podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia) będzie motywowała do dalszych działań w tym kierunku.

Spędzanie czasu z najbliższymi – powrót do domu po zabieganym dniu to trudny moment. W domu czekają najbliżsi, a nasze myśli wciąż krążą wokół spraw zawodowych. W tej sytuacji najlepszym sposobem na obrócenie stresu w korzyść jest wspólna aktywność np. gry planszowe, wspólne gotowanie czy długi spacer.

Stres można zamienić na lepsze planowanie czasu i zadań – biurko w pracy zapełnia się kolorowymi karteczkami, które są przypomnieniem o niewykonanych zadaniach? Może być to motywator do lepszego planowania czasu.

 


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

assa ~assa (Gość)05.09.2016 17:05

Poniedziałki są fajne! To Wasza robota jest do d... :D

41


Najwiekszy zakład/obóz :) ~Najwiekszy zakład/obóz :) (Gość)05.09.2016 15:58

A jak toś pracuje 7 dni w tyg. to kiedy ma Poniedziałek ?:)

11


Naturhouse Piotrków Słowackiego 138A ~Naturhouse Piotrków Słowackiego 138A (Gość)05.09.2016 14:39

Można ten dzień i kolejne w tym tygodniu spędzić na przyjemnościach i atrakcjach przygotowanych przez Centrum Dietetyczne Naturhouse przy ul. Słowackiego 138A w związku ze zorganizowanymi 1 urodzinami: https://www.facebook.com/events/303755926651417/

03


Ela ~Ela (Gość)05.09.2016 11:12

Zaczynamy łykać witaminę D3 -pomaga na jesienne tzw. doły.

20


w słowiańskiej krainie ~w słowiańskiej krainie (Gość)05.09.2016 08:55

Śliczne te kociaki.

40


ares1 ~ares1 (Gość)05.09.2016 08:01

A z czego tu się cieszyć jak nigdy nie wiadomo co się w pracy wydarzy!!! To chyba główny powód poniedziałkowego stresu.

111


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat