Nie będzie wiatraków w powiecie piotrkowskim?

Tydzień Trybunalski Sobota, 11 czerwca 201618
Stało się. Sejm przegłosował ustawę dotyczącą elektrowni wiatrowych. Dokładnie tak jak głosił projekt, teraz wiatraki będzie można stawiać w odległości nie mniejszej niż 10-krotność długości konstrukcji wraz z wirnikiem i łopatami.
Nie będzie wiatraków w powiecie piotrkowskim?

Tak jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, nowe zapisy w praktyce oznaczają, że żaden wiatrak nie stanie bliżej niż 1,5 – 2 km od zabudowań. Zasada ta tyczy się również granic m.in. parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000. W przypadku budowy nowych wiatraków ważny jest również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

To nie wszystko. Ustawa zawiera również zapisy dotyczące istniejących już wiatraków. Na pewno nie będzie wolno ich rozbudowywać (chyba, że spełniają nowo wprowadzone warunki odległości). Jedyne działania, jakie będzie wolno podjąć to prace i remonty konieczne do zapewnienia prawidłowej pracy wiatraka.

Przypominamy, że już na etapie samego projektu ustawy, w mediach ogólnopolskich wypowiadał się Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, który stwierdził m.in., że projekt to zawieszenie dla budowy farm wiatrowych, do tego istniejące instalacje mogą szybko przestać funkcjonować, bo mają być obłożone czterokrotnie większym podatkiem niż dotychczas.
Obawy te mogą się spełnić. Ponieważ nowo przyjęta ustawa faktycznie podnosi dotychczasowe opłaty za eksploatację wiatraków.

Co to oznacza dla naszego powiatu? W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Gorzkowice zostały przewidziane tereny pod lokalizację farm wiatrowych w północno-wschodniej części gminy, zatem tam prawdopodobnie będzie można budować. Łęki Szlacheckie nie posiadają obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, poza tym przepisy dotyczące odległości mocno ograniczają przestrzeń pod budowę nowych wiatraków w tej gminie, tak samo jest w Woli Krzysztoporskiej i Wolborzu. Z kolei w Rozprzy nie ma żadnego terenu, który spełniałby nowe wymagania co do odległości ustawy. Z kolei w Aleksandrowie nie ma żadnego wiatraka, i raczej żadnego nie będzie, tam postawiono na fotowoltaikę.

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

1


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

steward ~steward (Gość)11.06.2016 11:58

żeby pisiory ta ustawa sobie sami w kolano nie strzelili jak unia z czasem zacznie polske karac...

1421


Sobiesky ~Sobiesky (Gość)11.06.2016 11:27

Bo przecież umrzeć na raka wywołanego przez zanieczyszczenie powietrza produktami spalania jest mniej szkodliwe niż ten śmiercionośny biały szum wiatraków. Nie mogę w to uwierzyć, że w Polsce prawo ustanawiają nie prawnicy, a ludzie z ulicy, ale wybrani, bo ktoś się podpisał na liście. Ministerstwo środowiska ma w nosie Greenpeace i jego opinie. Skoro najważniejszy w państwie prezes słucha radia, to chyba powinien też słuchać papieża, który jest za ratowaniem środowiska. Ale nie...

1619


gośc3 ~gośc3 (Gość)12.06.2016 08:50

A czy palenie w piecu np. butelek po napojach jest bardziej ekologiczne od elektrowni wiatrowych?

163


maddox maddoxranga12.06.2016 11:27

To co jest w tym wszystkim najgorsze to to, że im wyższy wiatrak i im większe ma łopaty tym jest bardziej sprawny. Jestem absolutnie przeciwny stawianiu wiatraków gdzie popadnie, ale uzależnianie ustawienia wiatraka od jego wysokości powoduje że nie opłaca się (lub wręcz nie da) w polskich warunkach stawiać najbardziej wydajnych urządzeń. Efekt tego będzie taki, że tam gdzie się da będziemy mieli stare niskie wiatraki które w żaden sposób nie wpłyną na energetykę.
A tym, którzy tak bardzo wspierają "polski węgiel" i są przeciwko tej złej unii polecam zaglądać regularnie na stronę: http://www.wios.lodz.pl/Piotrkow_Trybunalski,146

Komentarz był edytowany przez autora: 12.06.2016 11:32

80


W-sulej ~W-sulej (Gość)12.06.2016 11:19

Ciekaw jestem czy Ci co bronią wiatraków zgodzili by się aby im stawiać pod nosem? Łatwo się mówi jak nie dotyczy ich samych.

80


D&D ~D&D (Gość)11.06.2016 13:53

Dopiero co postawili między Piotrkowem a Srockiem z 6 takich

122


from II ~from II (Gość)11.06.2016 19:38

Jest się czym pochwalić, nie będzie wiatraków będą za to wyszkolone brygady kiboli Widzewa w Wolborzu do walki z wiatrakami, gdyby zechciały się pojawić.

52


// ~// (Gość)11.06.2016 15:50

I bardzo dobrze

1411


Były kursant ~Były kursant (Gość)11.06.2016 10:31

Łysy coś tam wymyśli, nie bójta się:D

23


Witek ~Witek (Gość)11.06.2016 10:19

Bardzo dobrze bo w Niemczech czy Francji ta odległość wynosi 3km a w USA 10km.Tylko u nas urzednicy brakli łapówki i wydawali zgody na budowe bez zadnych badań środowiskowych bo w mojej miejscowosci był planowany wiatrak 500m od zabudowań ale ja nie wyraziłem zgody .Dziwi mnie tylko fakt ,ze urzednicy gminy stawiali by wiatraki na obrzeżach gminy pod nosem mieszkańców .Gmina od takiego wiatraka co planowany był u nas miała inkasować do 130 tys. rocznie a rolnikowi jak i sąsiadom proponuje się grosze w stosunku do tego co małby urząd dostawać .To kpina z ludzi bo dlaczego takie dysproporcje ?.bardzo dobrze ,że ta ustawa jest uchwalona bo ja nie chcę oglądać z bliska masztu 120m a łopata wirnika ma miec długośc 56 metrów i do tego migotanie czerwonej lampy noca to nawet spac się nie da spokojnie.Brawo PIS!!!

2214


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat