Nie będzie obowiązku zasłaniania nosa i ust w szkołach

PAPKraj Piątek, 28 sierpnia 202014 2505
Po dodatkowych dyskusjach z głównym inspektorem sanitarnym uznaliśmy, że nie będziemy wprowadzać obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych szkół. O takim obowiązku mogą decydować dyrektorzy szkół – powiedział w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej szef MEN mówił o przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Podkreślił, że chociaż od 1 września podstawowym modelem funkcjonowania szkoły będzie nauka stacjonarna, to jej wzbogaceniem mogą być elementy kształcenia na odległość. Poinformował, że dwie firmy zaoferowały możliwość prowadzenia lekcji wideo z poziomu platformy epodreczniki.pl.

 

"Są dwie firmy, które zdecydowały się na to, by była możliwość korzystania z lekcji wideo z poziomu platformy. Dzięki temu nauczyciel może tworzyć grupę, klasę, z którą pracuje, zaplanować lekcję wideo z wyprzedzeniem nawet kilku czy kilkunastodniowym i korzystając z kalendarza, wysyłając linki do tej aplikacji, stworzyć zajęcia wirtualne, na których nauczyciele z uczniami będą się wzajemnie widzieli" – powiedział.

 

Szef MEN zapowiedział, że będą dodatkowe pieniądze na zakup tabletów dla szkół i na szkolenia nauczycieli. Zakup tabletów – jak przekazał – będzie możliwy dzięki nowej edycji programu "Aktywna tablica", a także dzięki współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Szkolenia mają być finansowane dzięki przesunięciom pieniędzy z UE.

"Łącznie przesunęliśmy ponad 50 mln zł dodatkowo, aby rozpocząć cykl szkolenia nauczycieli. Trwa w tej chwili przygotowanie naboru do tego konkursu tak, aby nie tylko nauczyciele, ale także doradcy metodyczni, nauczyciele bibliotekarze byli przygotowani do kształcenia na odległość, do pracy z wirtualnymi narzędziami" – powiedział Piontkowski.

Przypomniał, że niezależnie od tego trwa już wcześniej uruchomiony program szkolenia "Lekcja enter". W jego ramach ma być przeszkolonych 75 tys. nauczycieli.

Będzie też dodatkowo ok. 212 mln zł na konkursy poświęcone tworzeniu materiałów na platformę epodreczniki.pl dla szkolnictwa ogólnokształcącego i zawodowego.

 

Minister rozstrzygnął też kwestię noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych szkół. Poinformował, że taki obowiązek nie będzie narzucony dla wszystkich szkół, a jego wprowadzenie w konkretnych placówkach będzie zależało od decyzji dyrektora. "Po dodatkowych dyskusjach z głównym inspektorem sanitarnym uznaliśmy, że takiego obowiązku wprowadzać nie będziemy. Pozostawimy dotychczasowe zapisy mówiące o tym, że dyrektor szkoły, jeżeli jego warunki lokalowe nie zapewnią pełnego bezpieczeństwa na przestrzeniach wspólnych i jeżeli będzie zwiększone zagrożenie epidemiczne, wówczas będzie mógł wprowadzić obowiązek zasłaniania nosa i ust na korytarzach, klatkach schodowych, szatniach czy innych przestrzeniach wspólnych na terenie szkoły" – powiedział Piontkowski.

"Jeżeli to strefa żółta czy czerwona i pojawi się zagrożenie epidemiczne, wtedy wydaje się oczywiste, że dyrektor mógłby wprowadzić obowiązek noszenia zasłony ust i nosa" – dodał.

 

Odnosząc się do decyzji władz Zakopanego, że szkoły rozpoczną nauczanie stacjonarne dopiero 28 września, a do tego czasu będą uczyć zdalnie, minister edukacji wyjaśnił, że dzwonił do powiatowego inspektora sanitarnego i że "nie wydawał on pozytywnej opinii dla zamknięcia szkół od 1 września w Zakopanem".

"W związku z tym dyrekcje szkół w Zakopanem nie mają prawa do tego, aby nie rozpoczynać zajęć 1 września" – podkreślił Piontkowski.

Tłumaczył, że burmistrz Zakopanego powinien uzyskać od sanepidu oficjalną odpowiedź. "Jeżeli jest w stanie pokazać taką odpowiedź, to rozumiem, że doszło do jakiegoś nieprozumienia. Jeżeli nie ma takiej odpowiedzi, to znaczy, że coś chyba jest nie tak w samym urzędzie. Przekażę głównemu inspektorowi sanitarnemu, żeby uczulił podległych pracowników i instytucje, aby przemyślał sposób kontaktu ze szkołami, aby takich nieprozumień nie było" – stwierdził. Jednocześnie zastrzegł, że nie widzi potrzeby formalizowania kontaktu zwracania się szkół do sanepidu o opinię.

 

Mówił też, że powiatowi inspektorzy sanitarni dostaną od GIS przykłady sytuacji, w których będzie możliwe przechodzenie na system hybrydowy lub zdalny.

 

Szef MEN był też pytany o to, czy w razie drugiej fali epidemii możliwe będzie odgórne narzucenie wszystkim szkołom nauki zdalnej. Piontkowski zaznaczył, że minister edukacji ma możliwość podjęcia decyzji o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na większym obszarze niż powiat, np. w niektórych województwach lub nawet w całym kraju. Taka decyzja byłaby wtedy podjęta po konsultacji z głównym inspektorem sanitarnym i z ministrem zdrowia.

 

Szef MEN przekazał też, że w czwartek odbyło się spotkanie zespołu ds. statutu zawodowego pracowników oświaty (z udziałem związków zawodowych i samorządów). Poruszono na nim m.in. kwestie finansowania oświaty, pragmatyki zawodowej i wynagrodzeń nauczycieli. "Pokazaliśmy osiem możliwości (finansowania oświaty – PAP), które pojawiły się w różnych miejscach, czasami zgłaszane przez samorządy, czasem przez związki zawodowe, osoby fizyczne bądź pomysły z przeszłości. My jako ministerstwo w tej chwili nie rekomendujemy żadnego z modeli" – podkreślił.

 

 


Karolina Mózgowiec/PAP


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

W takim razie... ~W takim razie... (Gość)29.08.2020 11:11

... skoro dyrektor i Sanepid decydują o wszystkim, to może po prostu zlikwidować MEN?

60


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)29.08.2020 16:05

Dlaczego nauczyciele masowo nie protestują przeciwko temu cyrkowi? Dlaczego nie pojadą pod ministerstwo z żądaniami przywrócenia normalności? Ja na samym początku widziałem, że to jedna wielka ściema, a nauczyciele jeszcze do tej pory się nie połapali? A przecież uważają się za elitę intelektualną pośród innych grup zawodowych. Coś chyba jednak kiepsko z tym intelektem u nich. Robią potulnie wszystko, co im władza wymyśli. A może siedzą cicho, bo boją się zwolnienia? Bo wiedzą, że w innej rzeczywistości się nie odnajdą? W sprawie podwyżek jedynie potrafią strajkować, a jak władza robi burdel z oświaty, to siedzą cicho i wykonują te wszystkie durnoty. Gdyby mieli trochę honoru, to masowo rzuciliby na biurka dyrektorów wypowiedzenia, zaraz po tym, jak minister wyskoczył z pomysłem zdalnego nauczania (bo to ewidentna zmiana warunków pracy, w dodatku na gorsze!). Siedząc cicho, nie protestując, sami przyczyniają się do ugruntowania w społeczeństwie przekonania, że ta "pandemia" jest prawdziwa, i że stanowi jakiś poważny problem. A to tylko jeden wielki cyrk, żeby społeczeństwo wziąć za pysk, żeby zniszczyć drobne podmioty gospodarcze, żeby wzrosło bezrobocie, i żeby odciąć potrzebujących od pomocy medycznej. No i żeby w ramach "pomocy" podnieść poziom zadłużenia. A zadłużenie jest formą zniewolenia. Nauczyciele muszą mieć świadomość, że aktywnie się do tego przyczyniają.
Dzisiejsza szkoła to dno, muł i wodorosty.

51


gość ~gość (Gość)29.08.2020 21:30

W dawnych czasach twarz zasłaniali niewolnicy. Ile więc musi się jeszcze zmienić żeby nic się nie zmieniło??????????

00


gość ~gość (Gość)28.08.2020 15:50

Jakoś na wakacje do kurortów nikt się nie bał jechać, a teraz panika bo trzeba do szkoły do nauki i do pracy wrócić

53


stefan ~stefan (Gość)29.08.2020 01:02

najpierw należałoby uruchomic w nornalnym trybie przychodnie
a dopiero otwierac resztę

100


karol ~karol (Gość)28.08.2020 11:38

spokojnie, góra za 3-4 tygodnie pozamykają wszystkie szkoły

61


gość ~gość (Gość)28.08.2020 14:57

oto przecież chodzi, musi być pretekst do drugiego zamknięcia nas w domach, już słychać że loty pod koniec września i października nie ma bo europa ma być znowu zakmnieta

40


gość ~gość (Gość)28.08.2020 10:23

A jak rozdam cukierki kolegom na urodziny?

21


ada ~ada (Gość)28.08.2020 10:47

A za dwa tygodnie obowiązkowa kwarantanna poczynając od dzieci, kończąc na dziadkach i sasiadach

61


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat