Ness Ziona dziewiątym miastem partnerskim Piotrkowa Trybunalskiego

Strefa FM Środa, 13 września 201722 4517
W środę w piotrkowskim Zamku Królewskim prezydent Krzysztof Chojniak i burmistrz tego izraelskiego miasta Joseph Shvo podpisali umowę dotyczącą współpracy.

To kolejne miasto, z którym piotrkowscy samorządowcy podpisali taką umowę. Patronką tej konkretnej jest prof. Dina Feldman, której rodzina pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. W czasach okupacji piotrkowianie pomagali jej rodzinie, dlatego Piotrków jej dla niej niezwykle ważny, tak jak dla wielu innych Żydów, których rodziny w nim mieszkały.

 

 - Mam nadzieję, że ten związek będzie wyjątkowy i wzmocni współpracę między naszymi miastami, a także między naszymi narodami. Przy okazji chciałem podziękować narodowi polskiemu za to, że przez tysiąc lat Żydzi mogli być gośćmi na ziemiach polskich i rozwijać się do czasu, gdy mogli się osiedlić w swoim państwie, Izraelu - powiedział Joseph Shvo, burmistrz miasta Ness Ziona.

 

Z kolei prezydent Krzysztof Chojniak przypomniał, że przez kilkaset lat Piotrków był miastem wielokulturowym i to między innymi Żydzi i Polacy tworzyli piotrkowską społeczność, rozwijając miasto na płaszczyznach kulturalnej, artystycznej, gospodarczej, sportowej, edukacyjnej.

 

 - Najliczniejszą grupą, która osiedliła się tutaj na mocy prawa nadanego przez króla Zygmunta Augusta w 1569 roku byli właśnie Żydzi, tę pokojową egzystencję zakłócili Niemcy, którzy prześladowali zarówno Polaków, jak i Żydów. Niemcy założyli w Piotrkowie pierwsze w Europie getto żydowskie. W październiku będziemy obchodzić 75. rocznicę likwidacji tegoż getta, w jej wyniku ok. 20 tysięcy obywateli Piotrkowa, polskich obywateli narodowości żydowskiej wywieziono do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Pamiętamy o wspólnej historii i wspólnej przeszłości, ponieważ pamięć jest niezbędna, aby móc budować wspólną przyszłość. Nasze relacje opierają się na mocnym fundamencie, wynikającym z otwartości obydwu stron. Umowa, którą podpisaliśmy zakłada inicjatywy o charterze edukacyjnym, ale i kulturalnym, na początku października w Ośrodku Działań Artystycznych będzie można oglądać wystawę prac artystów izraelskich, którzy mają swoje korzenie w Piotrkowie Trybunalskim. Zbudowaliśmy symboliczny most pomiędzy naszymi społecznościami, ale tylko od nas będzie zależało czy będzie on trwały - powiedział prezydent Krzysztof Chojniak.

 

Ness Ziona to miasto położone w Dystrykcie Centralnym. Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. Mieszka tam ok. 30 tysięcy Żydów. W Nes Cijjonie znajduje się Park Nauki Weizmanna, w którym rozwijają się liczne przedsiębiorstwa w takich dziedzinach jak nanotechnologia, medycyna, optyka, elektronika czy informatyka.

 


Zainteresował temat?

6

4


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ares1 ~ares1 (Gość)16.09.2017 16:39

Komuś z fotki n 9 włosy wypadają z tej wielkoduszności :)))

10


mom ~mom (Gość)16.09.2017 11:16

Zdjęcie nr 9 ................. zadziwiające podobieństwo .............

21


tak ~tak (Gość)15.09.2017 12:17

Jako mieszkaniec Piotrkowa Tryb. STANOWCZO nie zgadzam się na budowę jakiejś tam mediateki. W Piotrkowie jest tak wiele pilniejszych inwestycji do zrobienia, np. parkingi oraz naprawa nawierzchni większości ulic, że budowa obecnie mediateki jest chorym pomysłem. Kto jest za?

50


Piotrkowianin Piotrkowianinranga13.09.2017 21:06

Chyba raczej Nes Cijjona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nes_Cijjona
A to ci dopiero miasto:

Cytuję:
W 1893 w osadzie mieszkało już dziesięć żydowskich rodzin. Swoją osadę nazwali Nes Cijjona.
W 1992 osada otrzymała prawa miejskie.

45


gość ~gość (Gość)13.09.2017 18:27

Jest jakaś korzyść z posiadania miast partnerskich?

145


Witek ~Witek (Gość)13.09.2017 18:29

To wstyd i Hańba dla Piotrkowa

86


cynik ~cynik (Gość)13.09.2017 16:27

cyt....." w takich dziedzinach jak nanotechnologia, medycyna, optyka, elektronika czy informatyka" ..brawo Panie Prezydencie. W sam raz dla Piotrkowa partner. Ale jeszcze brakuje magazynerii. Jest to dziedzina "przemysłu" bardzo popularna w mieście i okolicach. Co na partnerzy z okolic Tel Awiwu? Pomogą?

144


Piotrkowianin Piotrkowianinranga13.09.2017 21:09

W Nes Cijjonie znajduje się 10 szkół podstawowych.
A w naszym pięknym mieście tylko 9, nie licząc kilku prywatnych.

42


naiwny ~naiwny (Gość)13.09.2017 23:15

To chyba teraz jasne, dlaczego tak spieszą się z mediateką. A co z Kostromą?

83


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)13.09.2017 14:56

No to teraz już tylko z górki, równia pochyła.

83


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat