Naukowcy z PAN proponują sposób masowej diagnostyki koronawirusa

PAPKraj Wtorek, 04 sierpnia 202012 3017
Naukowcy z IBD PAN opracowali procedury przeprowadzania testów grupowych przy użyciu dostępnych na rynku testów PCR. Dzięki temu jeden test na koronawirusa pozwoli sprawdzić nawet kilkanaście osób, oszczędzając czas i pieniądze.

Badacze z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach projektu SONAR Anty-CoronaVirus opracowali procedury i rekomendacje związane z wielkością testowanych grup osób oraz wyboru testów. O wynikach badań poinformowali przedstawiciele instytutu w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie.

 

"Jesteśmy gotowi do implementacji testowania grupowego. Nasze ustalenia działają, sprawdziliśmy je na 701 próbkach uzyskanych od pacjentów pozytywnie zdiagnozowanych na obecność wirusa SARS-CoV-2. Wyniki są jednoznaczne: testowanie zbiorowe jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na powszechne testowanie" – mówi kierownik projektu prof. Agnieszka Dobrzyń.

 

Przystępując do pracy polscy naukowcy zakładali, że jednym testem można sprawdzić pod kątem infekcji nawet kilkudziesięciu pacjentów. Badania potwierdziły, że przy nawet bardzo małym stężeniu wirusa w próbie jest on wykrywalny testem zbiorowym w puli uzyskanej z połączenia 30 osób. Jednak po uwzględnieniu czasu niezbędnego do wykrycia zakażonego - oraz kosztów - okazało się, że największa grupa, jaką warto badać jednym testem, liczy 12 osób.

 

Wielkość takiej grupy zmienia się jednak w zależności od odsetka osób zakażonych, jaki notuje się w danej populacji. Dlatego naukowcy proponują trzy różne sposoby grupowania. Jeśli odsetek zakażonych w populacji wynosi poniżej 2 proc., pojedynczy test wystarczy na 12 próbek. Jeśli jest to więcej niż 2 proc., ale mniej niż 8 proc. - wykorzystuje się test kratkowy 8 x 12 próbek. Jeśli jest to od 8 do mniej niż 15 proc. - jeden test wystarczy na 4 osoby. Jeśli jednak istnieje ryzyko, że w danej populacji zakażonych może być powyżej 15 proc. - wówczas testy grupowe stają się nieopłacalne, a badania indywidualne są lepsze – relacjonuje prof. Dobrzyń.

 

Badacze z Nenckiego oceniają, że testy zbiorowe spiszą się w badaniach przesiewowych, pozwalających ustalić, na ile wirus jest rozpowszechniony w danej populacji.

 

"Zdecydowanie powinniśmy włączyć testowanie grupowe do podstawowej diagnostyki COVID-19, na pewno w takich populacjach, gdzie spodziewamy się niskich odsetków zakażonych, w poszczególnych firmach, fabrykach, uczelniach, szkołach i wszędzie tam, gdzie jest duża populacja ludzi, która musi przebywać w jednym pomieszczeniu" - mówi prof. Dobrzyń.

 

Badacze z Instytutu Nenckiego uważają, że idealną grupą testową są np. studenci Uniwersytetów Medycznych, którzy zapewne będą musieli wrócić do zajęć praktycznych. "Zanim wpuścimy ich do klinik, muszą przejść badania, żeby wyłapać zakażonych, potencjalnie niebezpiecznych dla innych" – mówi prof. Dobrzyń.

 

W ramach projektu SONAR Anty-CoronaVirus naukowcy przebadali pod kątem skuteczności sześć dostępnych w Polsce testów PCR, wykrywających wirusa SARS-CoV-2. Na tej podstawie rekomendują dwa: opracowany w Poznaniu MediPAN i koreański DiaPlexQ. Mają one bardzo wysoką czułość.

 

"Próbki, które nie dawały się jednoznacznie określić przy użyciu testowania zbiorowego, zawierały mniej niż dwie kopie wirusa. Mogły pochodzić np. od osób znajdujących się na samym początku infekcji albo kończących infekcję bezobjawową. Z moich obserwacji wynika jednak, że najbardziej rozcieńczone próbki stanowił nieumiejętnie pobrany materiał. Ten etap procedury można jednak łatwo usprawnić" - mówi prof. Dobrzyń.

 

Zespół badaczy z Instytutu Nenckiego PAN w najbliższym czasie rozpocznie badania pilotażowe na wybranych populacjach pracowników i studentów, które potwierdzą skuteczność opracowanych przez nich protokołów. Liczą, że w kolejnym etapie, testowanie grupowe będzie mogło być implementowane w całej Polsce.

 

Prof. Dobrzyń zgadza się z opinią dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia(WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, że brak powszechnego testowania jest jak walka z ogniem z zawiązanymi oczami. "Teraz gasimy ogień tam, gdzie już wybuchł. A z powszechnym testowaniem ten pożar moglibyśmy gasić bardziej skutecznie, w zarodku, zanim się rozprzestrzeni" – podsumowuje prof. Dobrzyń. (PAP)


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Stefan ~Stefan (Gość)05.08.2020 19:24

Do: ~naukow świat prop to
Jakże sprawdzone i wiarygodne źródło informacji: „zyciekalisza.pl” typowy, naukowy portal, jak sama nazwa wskazuje, specjalizujący się w szerzeniu wiedzy medycznej. Wskazany przez Ciebie artykuł zamieszczony na wspomnianym portalu jako źródło tych „czystych i bezsprzecznie wiarygodnych faktów” podaje stronę : „forumemjot.wordpress.com” – kolejna kopalnia „prawdy”. Na szczęście autorka (o której nic nie wiadomo) podała źródło informacji: „zerohedge.com”. Ten portal w odróżnieniu od w/w jest trochę bardziej znany. Ba, ma nawet wpis w Wikipedii, gdzie możemy przeczytać jaki to jest rzetelny, wiarygodny, wartościowy i prawdomówny serwis. Zakładając że Wikipedia jest średniej jakości pod względem wiarygodności źródłem informacji, to i tak wypada znacznie lepiej pod tym względem niż zerohedge.com. Innymi słowy zapoznawanie się ze wskazaną przez Ciebie informacją jest równie wartościowe co oglądanie filmów autorstwa: Król Sanjaya z Lehji (na tych filmach przynajmniej po charakteryzacji prowadzącego możemy stwierdzić, że… mówiąc delikatnie, nie jest wiarygodny).
Wniosek: zanim uwierzymy w jakąś informację i się nią podzielimy z innymi, zweryfikujmy ją i jej źródło. Mnie, zwykłemu użytkownikowi Internetu, potrafiącemu obsługiwać wyszukiwarki: Google czy Bing, zajęło to ok. 20 minut. Tylko kto ma tyle czasu… Jak to napisał Sun Tzu: „Niewielu jest przygotowanych do walki, większość jest przygotowana na to że będą walczyć inni”. Dla osób lubiących się rozwijać i zainteresowanych wiedzą pomocną przy szukaniu dobrych i wartościowych źródeł informacji, polecam na początek obejrzenie filmu: „Krótki film o prawdzie i fałszu” przedstawiającego zarys podstawowych technik manipulacji i sposoby ich wykrywania.

10


naukow świat prop to ~naukow świat prop to (Gość)04.08.2020 20:52

https://zyciekalisza.pl/artykul/elita-lekarzy-i-naukowcow/968204.amp?_

00


gość ~gość (Gość)04.08.2020 10:58

Dlaczego alkohol jest legalnie w sprzedaży skoro pod jego wpływem jest tyle śmiertelnych wypadków? Bo podatek??

60


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)04.08.2020 18:25

Cytuję:
Badacze z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach projektu SONAR Anty-CoronaVirus opracowali procedury i rekomendacje związane z wielkością testowanych grup osób oraz wyboru testów.


Myślałem, że wreszcie wyizolowali tego wirusa, a oni opracowali jakieś procedury statystyczne. Grunt, że nazwa projektu szumna.

Cytuję:
Dzięki temu jeden test na koronawirusa pozwoli sprawdzić nawet kilkanaście osób, oszczędzając czas i pieniądze.


Więcej pieniędzy byśmy zaoszczędzili wywalając w porę jednego Szumowskiego. Sasina też.

Cytuję:
Prof. Dobrzyń zgadza się z opinią dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia(WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa


A dyrektor Ghebreyesus zgadza się z łapówkami - ups, przepraszam, oczywiście z donacjami! - od Billa Gatesa.
A może by tak masowe testy sprawdzające w społeczeństwie niedobór witaminy D, zatrucie ołowiem, fluorem, glifosatem?

21


auch ~auch (Gość)04.08.2020 17:34

świrus tak groźny że trzeba zrobić test by wiedzieć że się go ma....no żeby tak wszystkie choroby większość osob przechodzilo bezobajowo, to byłby dar dla świata.

20


gość ~gość (Gość)04.08.2020 13:46

"naukowcy"?

21


Leoceza ~Leoceza (Gość)04.08.2020 10:07

Celowe podtrzymywanie paranoi.

34


gość ~gość (Gość)04.08.2020 08:06

Ale przecież nie ma żadnego koronawirusa! Niech spytają ks.Kneblewskiego, to się dowiedzą prawdy!

54


----------- ~----------- (Gość)04.08.2020 08:26

51


zadrzumiony ~zadrzumiony (Gość)04.08.2020 08:25

https://www.bitchute.com/video/mDYg1Al630Ur/

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat