Naukowcy dowiedli, że sport działa na mózg jak kawa

PAPKraj Piątek, 07 lutego 20200 988
Gdy dopada nas zmęczenie lub senność, odruchowo sięgamy po filiżankę małej czarnej, która nas pobudza, poprawia koncentrację i dodaje energii. Najnowsze badania pokazują, że podobny efekt uzyskamy... ćwicząc. To kolejny dowód na to, że aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale i umysł.

Kawa dla wielu z nas jest nieodłącznym elementem porannego rytuału. Rozgrzewa, pobudza i skutecznie dodaje energii do działania. Filiżanka aromatycznej małej czarnej to sprawdzony sposób na natychmiastową poprawę koncentracji i wydajności. Choć, jak dowiedziono w wielu badaniach, kofeina wywiera korzystny wpływ na nasz organizm, nie jest substancją pozbawioną wad. Jej spożywanie - zwłaszcza w nadmiarze - może powodować szereg skutków ubocznych. Kawosze cierpią niekiedy na bezsenność, niepokój, rozstrój żołądka i drżenie mięśni. Odstawienie kofeiny również grozi pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości, choćby w postaci obniżonego nastroju, spadku energii i bólu głowy.

 

Mimo że większość osób sięgających po kawę każdego dnia nie wyobraża sobie zapewne rezygnacji z tego pobudzającego napoju, warto rozważyć zmianę tego nawyku na zdrowszy, bo pozbawiony jakichkolwiek skutków ubocznych. Kanadyjscy uczeni okryli, że uprawianie sportu działa, jak wypicie kawy. W ramach badań, których rezultaty zostały niedawno opublikowane na łamach "Nature Scientific Reports", naukowcy z Western University w Ontario przeanalizowali wpływ kofeiny i wysiłku fizycznego na pamięć roboczą. Okazuje się, że intensywny trening jest korzystny nie tylko dla naszego ciała, ale i umysłu.

 

Pamięć robocza to modulowana przez korę czołową grzbietowo-boczną zdolność poznawcza, która odpowiada za magazynowanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji. Bierze ona udział w procesie uczenia się i umożliwia zapamiętywanie. Wyniki najnowszego badania dowiodły, że ćwiczenia, w podobny co kofeina sposób, usprawniają funkcjonowanie pamięci roboczej.

 

Podczas badania uczeni wykorzystali test przypominający grę karcianą, w której celem jest jak najszybsze wykrycie powtórzeń pojawiających się kolejno przedmiotów. W ten sposób naukowcy przeanalizowali, jak wiele informacji zdoła przechować pamięć robocza uczestników. Aby porównać wpływ kofeiny i ćwiczeń na zdolności poznawcze, zespół badaczy podzielił uczestników na dwie grupy. W pierwszej części badania obie grupy - konsumenci kofeiny oraz osoby od niej stroniące - wzięły udział w teście zarówno przed, jak i po intensywnym wysiłku fizycznym oraz po podaniu kofeiny. Druga część badania dotyczyła odstawienia substancji. Osoby pijące kawę wykonały te same testy po 12 godzinach bez kofeiny.

 

Rezultaty badania okazały się zdumiewające nawet dla jego autorów. Poprawa pamięci roboczej uczestników była podobna po spędzeniu 20 minut na bieżni oraz spożyciu jednej porcji kofeiny. Odkrycie to stanowi kolejny dowód na pozytywny wpływ aktywności fizycznej na ludzki organizm. Do długoterminowych korzyści płynących z regularnych ćwiczeń możemy dziś dodać poprawę zdolności poznawczych, a co za tym idzie zwiększenie wydajności i energii. Biorąc pod uwagę skutki uboczne spożywania oraz odstawienia kofeiny, z całą pewnością warto spróbować - przynajmniej od czasu do czasu - zamienić filiżankę małej czarnej na solidny trening. (PAP Life)

 

iwo/ moc/


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat