Nasz region znajduje się na terenie tzw. alei tornad

Strefa FM Wtorek, 09 lipca 201934 15629
Gwałtowne zjawiska pogodowe będą coraz gwałtowniejsze i coraz częstsze, niestety w związku z tym mogą się także pojawiać trąby powietrzne. Polscy naukowcy i synoptycy wytyczyli tzw. aleje tornad, która obejmuje znaczny obszar naszego kraju, na tej trasie znajduje się m.in Łódzkie, a więc m.in. Piotrków Trybunalski i okolice, czy powinniśmy się bać?

W ciągu roku mniej więcej raz tornada, czyli najsilniejsze trąby powietrzne pojawiają się na terenie naszego kraju, tych słabszych może być więcej. Najczęściej trąby powietrzne występują na Pomorzu, ale są one najsłabsze, te silniejsze występują na obszarze między Śląskiem i Zachodnią Małopolską, częścią Łódzkiego i Mazowsza.

 

 - Jest to związane z tym, że najczęściej występują tam gwałtowne burze, podczas których mogą powstawać tornada. Większa dynamika w atmosferze, powoduje, że jest tam więcej energii, bo globalnie wzrasta temperatura. Na podstawie wstępnych prognoz, tworzonych na dobę lub dwie doby przed wystąpieniem burzy jesteśmy w stanie określić, czy będziemy mieć do czynienia z burzami, które są zdolne do wygenerowania trąby powietrznej, ale samo jej wystąpienie jest praktycznie nieprzewidywalne. Często tworzą się one w ciągu zaledwie kilku minut. Średnica trąby powietrznej może mieć kilkaset metrów, taki obiekt przemieszcza się z prędkością burzy, która ją unosi - ok. 40-60 km/h, ale prędkość w wirze jest dużo większa i właśnie ją oceniamy. Nie jesteśmy w stanie zmierzyć tej prędkości, ale na podstawie zniszczeń możemy ją oszacować. Powstała siedmiostopniowa Skala Fujity, oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Tornado, które osiąga 7. stopień w tej skali, może spowodować ogromne zniszczenia, bo prędkość w jego wirze wynosi nawet 400 km/h - powiedział nam synoptyk Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Trąby powietrzne, które osiągają te ekstremalne wartości (F3, F4 Fujity) na szczęście występują w Polsce bardzo rzadko. Takiemu zjawisku nie da się zapobiec, więc teoretycznie jesteśmy bezbronni, dlatego warto śledzić prognozy i stosować się do alertów pogodowych.

 

W 2008 roku potężna trąba powietrzna spustoszyła gminę Gorzkowice. Fot.: Agencja ARWO.

 

W tym tygodniu synoptycy prognozują lokalne burze, ale ten typ pogody, charakteryzujący się obecnością chłodnych mas powietrza, też może być groźny. W niezbyt dynamicznej atmosferze również mogą powstawać leje powietrzne i wiry schodzące do ziemi, tornado jednak się nie pojawi.

 

 

 


Zainteresował temat?

6

1


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

El Gringo69 El Gringo69ranga12.07.2019 12:52

Dla wszystkich wyznawców płaskiej ziemi i bajek o chemtrails. To dla was ludzie, którzy nie wiecie jaka jest różnica między klimatem i pogodą! https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity
Czytajcie i bądźcie mądrzejsi! :D

21


gość ~gość (Gość)09.07.2019 11:04

Stoję w korku bez klimy

71


gość ~gość (Gość)09.07.2019 11:29

Uwierzę w ocieplenie klimatu gdy bedziemy palić w CO dwa miesiące w roku
Poprzedni sezon trwał od października do maja tego roku
Więc te brednie i ociepleniu nich naukowcy włożą między bajki

1312


gość ~gość (Gość)10.07.2019 22:39

To jest prawda że tych burzy co roku będą bardzo groźne burze te??????????

00


df ~df (Gość)10.07.2019 14:57

piotrków to miasto na opak więc my będziemy mieć Prąby Towietrzne

11


vcxnfz ~vcxnfz (Gość)09.07.2019 18:32

jestem pozytywnie nastawiona do życia, uważam, że Piotrków Tryb. ominą wszelkie trąby

51


pechowiec ~pechowiec (Gość)10.07.2019 12:15

Nie wiem czy wiecie, ale Piotrków znajduje się też w Polskim Trójkącie Bermudzkim: Łódź-Radom-Sosnowiec

30


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)09.07.2019 17:25

Prawdziwe tornado nadciągnie nad całą Polskę w listopadzie, i wtedy to naprawdę żarty się skończą, a wir będzie miał w porywach prdkość do 500 km/h.

61


piotrkowianinn ~piotrkowianinn (Gość)10.07.2019 10:35

Piotrków ominie wszystko co jest złe ,Piotrków zawierzył maryji i panu radnemu.

40


gosciu ~gosciu (Gość)10.07.2019 08:10

Piotrków ominą burze,trąby już są i mogą być jeszcze cztery lata.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat