Nakaz noszenia maseczek będzie przeniesiony do ustawy

PAPKraj Sobota, 17 października 202044 6186
Przepis dotyczący nakazu noszenia maseczek będzie przeniesiony do ustawy i doprecyzowany - poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Mówiąc o lekarzach i przygotowywanej ustawie o służbie zdrowia, zaznaczył, że "działamy w czasie szczególnym i musimy wykorzystywać nadzwyczajne narzędzia".

Pytany w Radiu Plus, czy "z pełną odpowiedzialnością może powiedzieć, że rząd znakomicie przygotował Polskę na drugą falę pandemii", Dworczyk odparł, że "zawsze można powiedzieć, że coś można było zrobić lepiej" i zapewnił, że "wszystkie instytucje państwa z dużym poświęceniem i zaangażowaniem pracowały na rzecz tego, byśmy byli jak najlepiej przygotowani".

 

Po uwadze, że w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wspólnie z szefem MON będą analizowane możliwości powołania, budowania przy szpitalach wojskowych szpitali polowych, Dworczyk został zapytany, dlaczego tego nie zrobiono wcześniej. "Jeżeli chodzi o szczegółowe decyzje, to życie jest na tyle bogate w różnego rodzaju zdarzenia, że trzeba być elastycznym" - wyjaśniał. "Tu chodzi o analizę tego, gdzie w obecnej sytuacji, przy tej serii zachorowań, i też rozłożeniu geograficznym zachorowań, którą mamy dzisiaj, gdzie te punkty uruchamiać" - powiedział.

 

Pytany, co zakłada zapowiedziany projekt ustawy o służbie zdrowia, Dworczyk odparł, że projekt przygotowuje resort zdrowia i nie zna jego szczegółów. Dopytywany, czy w projekcie znajdą się np. zachęty płacowe oraz przepisy związane z brakiem odpowiedzialności w przypadku błędów popełnionych nie ze złej woli w przypadku lekarzy oddelegowanych do walki z COVID-19, minister ocenił, że wspomniane zachęty to dobre rozwiązanie. "Działamy w czasie szczególnym, (...) musimy wykorzystywać nadzwyczajne narzędzia, żeby się zmierzyć z tym wyzwaniami" - podkreślił.

 

Pytany o nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wprowadzony rozporządzeniem, zapowiedział, że będzie ten przepis "przeniesiony bezpośrednio do ustawy". Przyznał, że zdania prawników są w tej kwestii podzielone. "Żeby uniknąć tej dyskusji, przy okazji innych zmian legislacyjnych, ten zapis zostanie doprecyzowany" - zapowiedział.

 

Pytany o ewentualne wprowadzenie nauczania zdalnego przynajmniej dla uczniów starszych klas, Dworczyk przekonywał, że decyzja będzie podjęta na podstawie "sumy różnych czynników". "Natomiast pewne ustawy trzeba jeszcze doprecyzowywać" - tłumaczył.

 

"Mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie, że te działania, które w tej chwili uruchamiamy będą wystarczające. Ale oczywiście musimy myśleć, jeżeli jesteśmy odpowiedzialnym rządem, a jesteśmy, także o czarnych scenariuszach i przygotowywać się na każdą ewentualność" - dodał.

 

Szef KPRM był też pytany o kryteria i parametry, którymi kieruje się rząd, podejmując decyzje o obostrzeniach. "To nie jest jeden parametr. To jest suma informacji i analiza informacji aktualnego stanu epidemiologicznego kraju, który jest omawiany przez ekspertów w obecności członków rządu, na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego. I na tej podstawie, w oparciu właśnie o opinie lekarzy wirusologów i ekspertów, zapadają decyzje o podjęciu kolejnych działań" - wyjaśniał.

 

Pytany o rozpatrywane scenariusze odnośnie przypadającego za dwa tygodnie święta Wszystkich Świętych, Dworczyk przypomniał o czwartkowym apelu m.in. premiera, "żeby nie kumulować wyjazdów 1 listopada", żeby wizyty na grobach rozłożyć w czasie. "Tutaj na razie nie ma twardych decyzji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, natomiast jest gorąca prośba i apel, żeby to święto obchodzić w taki sposób, aby nie tworzyć dodatkowego zagrożenia" - powiedział.

 

Dopytywany, czy jest rozważany wariant zamknięcia cmentarzy, zaprzeczył. "Na razie takiego wariantu nie ma, tylko ja powtórzę po raz dziesiąty, że my musimy dostosowywać się elastycznie do sytuacji, jaka panuje w kraju" - stwierdził.

 

Szef KPRM był także pytany, kiedy premier będzie mógł wrócić do pracy po kwarantannie. "Mam nadzieję, że pan premier zawnioskuje, zgodnie z obowiązującymi przepisami o skrócenie kwarantanny, żeby wrócić już do normalnego trybu funkcjonowania. Ale ta decyzja jeszcze nie zapadła. Jak zapadnie, to poinformujemy o tym" - powiedział Michał Dworczyk.


Mieczysław Rudy/PAP


Zainteresował temat?

2

8


Komentarze (44)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_zed ~gość_zed (Gość)17.10.2020 16:09

Szach mat antymaseczkowcy.
I mandacik.

97


gość_golarz ~gość_golarz (Gość)17.10.2020 14:36

Gdzie te szpitale polowe? Mało tego pustki w obecnych i bardzo ograniczony zakres świadczeń a składki te same płacimy

73


ustawa ~ustawa (Gość)17.10.2020 16:53

Pamiętam hasło " Proletariusze wszystkich krajów łączcie się" - dla dobra ludzkości.
Obecne hasło brzmi: " Oszuści wszystkich krajów łączcie się" - dla dobra ludzkości.
Jutro obudzimy się w " nowym lepszym świecie"
Jak to zwykle bywa ktoś zyska , ktoś straci.

62


gość 13 ~gość 13 (Gość)18.10.2020 14:59

A co to zmieni. Ludzie którzy zachowali ciut instynktu samozachowawczego nie muszą mieć żadnych ustaw czy zarządzeń. Nie one ratują życie, nie one leczą.

20


Rafał ~Rafał (Gość)18.10.2020 11:24

A o pandemii to myśli się przed a nie w czasie ,będą mieli nauczkę na przyszłość bo pandemia może jeszcze nie raz do nas zawitać i powinny być na to odpowiednie środki ,ale Polsce wszystko jest ważne tylko zdrowie na końcu.

21


Rafał ~Rafał (Gość)18.10.2020 11:21

Przez lata wszystkie rządy olewali nie wydolną służbę zdrowia a teraz chcą maskami chcą wszystko naprawić. Najgłupsza ustawa o jakiej słyszałem.

30


Gość Gość Gość ~Gość Gość Gość (Gość)17.10.2020 20:18

Lepiej pomyślcie żeby nie było drugiego lockdownu, bo po tej całej pandemii nie będzie co zbierać z gospodarki już sporo firm z Polski uciekło a sporo mniejszych też upadło a może też emerytom się dostanie jak emeryturkę obetną w końcu jest kryzys ,a to że Polski system zdrowia jest nie wydolny to czyja to wina ,przez lata rządy ,nie ważne czyje to były rządy olewali wirusologów i służbę zdrowia a teraz nagle się obudzili.

41


taki ~taki (Gość)18.10.2020 11:07

ten w różowym na zdjęciu to jest ten od samochodów elektrycznych?

20


BRAWO WY ~BRAWO WY (Gość)17.10.2020 16:35

I latem przy parówie i 30 stopniach na plusie będziecie śmigać w kagańcach. Brawo WY!

1510


To dla Nas czas prób ~To dla Nas czas prób (Gość)17.10.2020 15:14

20 stycznia 1610 roku Matka Boża objawiła się jej znowu i powiedziała między innymi: „Wiedz, że od końca XIX, a szczególnie w XX wieku namiętności wybuchną i dojdzie do zupełnego zepsucia obyczajów, bo Szatan prawie całkowicie panował będzie przez masońskie sekty.
1. Wprowadzane są automaty do wyłącznej płatności bezgotówkowej, co doprowadzi do przejęcia kontroli nad pieniędzmi, a zapisy cyfrowe mogą wystarczyć np. na miskę ryżu. Jest pandemia płaćcie bezgotówkowo, bo na gotówce są bakterie.
2. Obniżenie oczekiwań to niższe wypłaty. Trzeba obniżyć wynagrodzenia, bo pandemia.
3. Dalej mówi Matka Najświętsza o lekceważeniu sakramentu ostatniego namaszczenia, przez co wiele dusz pozbawionych będzie pocieszenia i łask w decydującej chwili śmierci. „Sakrament małżeństwa, symbolizujący związek Chrystusa ze swoim Kościołem, będzie przedmiotem ataków i profanacji w najściślejszym znaczeniu tego słowa. Masoneria, która będzie wówczas sprawować rządy, zaprowadzi niesprawiedliwe prawa mające na celu zniszczenie tego sakramentu, a przez to ułatwi każdemu życie w stanie grzechu, oraz spowoduje wzrost liczby dzieci urodzonych w nielegalnych związkach, nie włączonych do Kościoła. Duch chrześcijański szybko upadnie, drogocenne światło Wiary zgaszone będzie do tego stopnia, że nastąpi prawie całkowite zepsucie obyczajów. Skutki zeświecczonego wychowania będą się nawarstwiać, powodując m. in. niedostatek powołań kapłańskich i zakonnych.
4. Ograniczenia wiernych w Kościołach do 10 osób, bo pandemia
5. Nie róbmy wesel, po co nam sakrament ślubu, bo przecież pandemia.
6. Matka Najświętsza: Sakrament kapłaństwa będzie ośmieszany, lżony i wzgardzony. W telewizji są ataki na Kościół.
7. Ciągle w telewizji mówią o LGBT i sprowadzają tych ludzi, aby nauczyć nas postaw laickich, a do dzieci przychodzą edukatorzy.
8. W Ameryce już jest Bank Google, który ma informacje o lokalizacji, trasach samochodowych, płatnościach, wpisach, tym, czy osoba jest wierząca czy nie: brokerzy informacji. Już jest spis rolny, a w 2021 r. spis ludności, ustawa o podsłuchiwaniu. Kontrola
9. Media niemieckie ciągle mówią o tym, że nie trzeba chodzić do Kościołów, pedofilia w Kościele. Teresa Neumann: Biada Wam zwłaszcza Germanio. Nie pomyśleliście nigdy na szlaku Waszej zbrodni, że nienawiść Wasza i pycha mogły stworzyć dla Was niezgłębioną czeluść w miejscu wiecznej zagłady.
10. Zamknięcie Kościołów lockdown, chcą zniszczyć Kościół.
11. Podpisana została ustawa o wzmocnionej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, w przypadku protestów mogą mieć pretekst do wejścia.
11. Teresa Neumann: Póki macie czas posłuchajcie i porzućcie grzechy Wasze, które zasługują na karę. Biada Ziemi, gdy owocu pokuty zabraknie. Biada Wam Narody, które wstydzicie się Znaku Krzyża, znaku Waszego odkupienia.
12. Boicie się bardziej koronawirusa, zakazów do 10 osób w Kościele, tego że nie będzie się gdzie wyspowiadać, wieczności w piekle czy że staniecie na Sądzie i powiecie, że nie byliście w Kościele bo był koronawirus.
13. Gdy ludzie siedzą w domu, jest zakaz zgromadzeń, ludzie są zajęci sobą, nie zjednoczą się w modlitwie, nie przekażą informacji, biernie zgodzą się na nowe prawa, przywykną do nowej laickiej rzeczywistości i przegrają życie wieczne

76


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat