Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach; uważajmy podczas spacerów

PAPKraj Poniedziałek, 20 kwietnia 202014 2628
Od poniedziałku przestał obowiązywać zakaz wstępu do lasów, nałożony 3 kwietnia w związku ze stanem epidemii koronawirusa. W lasach w niemal całym kraju panuje jednak najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. "Uważajmy podczas spacerów" – zaapelował rzecznik Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Jak przekazał PAP rzecznik Komendanta Głównego PSP od początku tego roku wybuchło ponad 2100 pożarów lasów i 23 tysiące pożarów traw.

 

Jako przykład podał chociażby niedzielny pożar, który wybuchł w Nowinach w województwie Świętokrzyskim. "W niedzielę 34 zastępy strażaków gasiły pożar traw i nieużytków w Nowinach w Świętokrzyskiem, który przeniósł się na halę magazynową. Tam trwały działania ratownicze" – powiedział PAP st. kpt. Krzysztof Batorski.

 

Rzecznik Komendanta Głównego PSP dodał, że w całej Polsce w lasach ściółka jest bardzo sucha. "Natomiast wilgotność spada, a to oznacza, że jest to bardzo łatwopalny materiał, dlatego uważajmy podczas spacerów" – powiedział st. kpt. Batorski.

 

Zaapelował też, by nie wchodzić do lasu i nie prowadzić aktywności, która może spowodować pożar. "Żadne grille nie są możliwe w lesie, bo przepisy jasno mówią o tym, że ani w lesie, ani 100 metrów od lasu nie możemy palić ognisk i używać otwartego ognia. To jest wykluczone" - przypomniał.

 

Zaznaczył, że również wjeżdżanie do lasu samochodem może być niebezpieczne. "Spaliny i cały układ wydechowy pojazdu mają bardzo wysoką temperaturę, a to w połączeniu z suchą trawą i ściółką może spowodować pożar" – podkreślił strażak.

 

Gdy jednak już dojdzie do pożaru, należy natychmiast wezwać służby ratownicze, używając numerów alarmowych: 112 lub 998. Dyżurnego trzeba poinformować o miejscu i zasięgu pożaru. Trzeba być też przygotowanym na to, że dyżurny będzie chciał się upewnić, iż faktycznie doszło do takiego zdarzenia, i w tym celu oddzwoni. Po przekazaniu zgłoszenia powinno się oczekiwać służb na drodze dojazdowej, by jak najszybciej wskazać im dokładnie miejsce pożaru.

 

Z kolei Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od poniedziałku będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce, a w lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

 

Ministerstwo przekazało wytyczne dyrektorom parków narodowych, by także one były dostępne dla odwiedzających. "Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach" - poinformował resort.

 

"Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma" – przekazał minister środowiska Michał Woś.

 

Resort dodał, że decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna - urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania. "Ze względu na panującą suszę zachowajmy szczególną ostrożność" – zaapelowało ministerstwo.

 

Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w ubiegłym roku z ogólnej liczby 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4 proc.). Pożary traw i nieużytków objęły łączną powierzchnię 24 151 ha.

 

PSP zaznaczyło, że w ubiegłym roku do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli ponad 183 mln litrów wody, co - jak wskazano - stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich. W ubiegłym roku odnotowano również prawie 9 tys. pożarów lasów. (PAP)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dogorynogami ~dogorynogami (Gość)21.04.2020 19:30

Zakaz wstępu do lasu obowiązuje od 04 lipca 2019 roku do 31 lipca 2019 roku i wprowadzono go ze względu na wysoki stopień zagrożenia pożarowego. Las objęty zakazem wstępu zostanie oznakowany tablicami „Zakaz wstępu” , które zostaną ustawione przy głównych drogach wjazdowych do lasu.5 lip 2019.
Nadleśnictwa wprowadziły zakazy wstępu do lasu — Lasy ...
www.lasy.gov.pl ›

10


dogórynogami ~dogórynogami (Gość)21.04.2020 19:28

Rok temu wprowadzili by zakaz wstępu do lasu. Co jest normalne. Teraz sobie lasy spalimy. Najpierw zarażamy się próbując zerwać foliowe rękawiczki w sklepie. Potem dotykamy twarzy ciągle poprawiając maseczkę. A teraz to.

20


gość ~gość (Gość)20.04.2020 13:38

Żeby znowu się sterta nie rozpaliła...

20


gość ~gość (Gość)20.04.2020 13:05

Czy w krynżny jest las?

20


gość ~gość (Gość)20.04.2020 10:15

Sterta wreszcie ugaszona?

30


gość ~gość (Gość)20.04.2020 10:16

Uważaj, żebyś nie wdepnął w ognisko!

30


gość ~gość (Gość)20.04.2020 12:30

Cały las przeszedłem i ani jednego grzyba

30


gość ~gość (Gość)20.04.2020 12:21

Dziwnie ostatnio styrta się paliła a teraz las? A w krynzny susza

30


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)20.04.2020 11:45

Chyba już nawyższa pora zakazać wstępu do lasów i na plaże, żeby nie zaprószyć ognia. Na plaże, tak na wszelki wypadek.

30


gość ~gość (Gość)20.04.2020 09:14

I pyk,znowu zakaz wstępu.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat