Najpopularniejsze rankingi w piłce nożnej

ePiotrkowKraj Środa, 13 maja 20200 840
Już w starożytnej Grecji sportowcy rywalizowali w zmaganiach podczas igrzysk olimpijskich, walcząc o sławę dla siebie, ale również dla swoich miast, z których każde porównywało się i pragnęło zyskać miano najlepszego w całej Helladzie. Dziś również sportowcy podczas różnych imprez, turniejów czy w rozgrywkach ligowych walczą o tytuły, medale i miejsca w prestiżowych rankingach, które stanowią powód do dumy dla ich fanów. Najbardziej znanymi z nich są klasyfikacje prowadzone przez największe federacje piłkarskie, czyli FIFA i UEFA. Przyjrzeliśmy się ich historii, temu jak powstają oraz pozycji naszej reprezentacji.

...światowych

 

Chyba każdy kibic, nie tylko piłki nożnej, słyszał kiedyś o rankingu FIFA, czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, który ma na celu jak najdokładniejsze odzwierciedlenie układu sił w światowym futbolu. FIFA powstała w 1904 z inicjatywy Francji oraz Belgii i na początku zrzeszała tylko kilka europejskich państw. Dziś należy do niej 211 narodowych federacji piłkarskich. FIFA organizuje najważniejsze piłkarskie turnieje, jak Mistrzostwa Świata i turniej olimpijski, decyduje o zasadach gry w piłkę nożną, a także prowadzi wspomnianą wcześniej klasyfikację najlepszych drużyn narodowych na świecie.

 

Ranking FIFA, zwany także od nazwy sponsora Coca Cola Men’s World Ranking powstał po raz pierwszy pod koniec 1990 roku i był częściowym rankingiem drużyn narodowych za miniony rok. Od sierpnia 1993 roku FIFA opracowuje i publikuje ranking co miesiąc.  Punktowane są wszystkie oficjalne spotkania między reprezentacjami, a aż do 1999 roku system był bardzo prosty i identyczny, jak ten stosowany w rozgrywkach ligowych – 3 pkt. za zwycięstwo i 1 pkt. za remis. Jednak był on mocno krytykowany i szeroko oskarżany o nierzetelność. W związku z tym FIFA zdecydowała o jego zreformowaniu. System modyfikowano trzykrotnie – w roku 1999, 2006 oraz 2018, nadając mu obecny kształt. Aktualnie w rankingu punktowane są oficjalne mecze z ostatnich czterech lat, a ilość przyznanych oczek zależy od rangi spotkania. Pozycja w klasyfikacji ma wpływ na prestiż w piłkarskim świecie i daje możliwość wyboru lepszych sparingpartnerów, ale przede wszystkim decyduje o tym do jakiego koszyka, trafi drużna podczas losowania grup Mistrzostw Świata.

 

Najwięcej razy liderem rankingu była drużyna Brazylii. Pierwsza pozycja przypadła także kilkukrotnie Hiszpanom, Niemcom, Argentyńczykom, Francuzom oraz Włochom, a od września 2018 w klasyfikacji prowadzi drużyna Belgii. Polacy w rankingu wypadali bardzo różnie – najgorsze, 78. miejsce zajmowaliśmy w listopadzie 2013 roku, a najlepiej wypadliśmy w sierpniu 2017 roku, kiedy zanotowaliśmy 5. lokatę, która w opinii sporej część piłkarskiego świata wyolbrzymiała siłę naszej ówczesnej kadry.

 

Obecnie reprezentacja Polski zajmuje w rankingu FIFA 19. miejsce, a pełne zestawienie i szczegółowe informacje na jego temat znajdziecie pod adresem: http://rankingi-sportowe.pl/ranking-fifa/

 

… europejskich

 

Drugim najważniejszym rankingiem w piłkarskim świecie jest przygotowywany przez europejską federację piłkarską ranking UEFA, podzielony na klasyfikację państwową i drużynową. UEFA, czyli Unia Europejskich Związków Piłkarskich powstała w 1954 roku, a obecnie zrzesza 55 narodowych federacji – 50 z Europy i 5 z Azji. Do najważniejszych rozgrywek prowadzonych przez organizację należą: Mistrzostwa Europy, Liga Mistrzów oraz Puchar Europy.

 

Ranking UEFA powstaje na bazie trzech specjalnie wyliczanych współczynników: reprezentacyjnego, ligowego oraz klubowego. Ten pierwszy powstaje na podstawie wyników spotkań rozegranych przez reprezentacje podczas ostatnich turniejów eliminacyjnych i finałowych Mistrzostw Świata i Europy, dwa pozostałe na podstawie osiągnięć z pięciu poprzedzających sezonów. Europejski ranking ma dłuższą historię, niż ten tworzony przez FIFA. Pierwsza klasyfikacja ligowa powstała w 1979 roku i zwyciężyła niemiecka Bundesliga, a najstarszy ranking europejskich klubów obejmował wyniki z sezonów 1956-1960 i zwyciężył w nim Real Madryt. Rankingi tworzone przez UEFA mają wpływ na to ile drużyn z danego kraju może wziąć udział w europejskich pucharach, a także na rozstawienie reprezentacji w losowaniu grup na Mistrzostwa Europy.

 

Aktualnymi liderami rankingu UEFA są: w klasyfikacji państwowej Hiszpania, wyprzedzająca Anglię i Niemcy, a w klasyfikacji klubowej trzy hiszpańskie drużyny, czyli Real Madryt, Atletico Madryt i FC Barcelona.

Reprezentacja Polski w europejskim rankingu została sklasyfikowana na 20. miejscu. W zestawieniu znacznie gorzej wypadają nasze kluby, a najwyżej znalazła się Legia Warszawa, która zajmuje 91. pozycję. 

 

...krajowych

 

Najważniejszym rankingiem piłkarskim na szczeblu krajowym jest tabela Ekstraklasy. Powstanie najważniejszych rozgrywek ligowych w Polsce datuje się na rok 1926. Obecna Ekstraklasa wielokrotnie zmieniała od tamtego czasu nazwę i formułę rozgrywek. W obecnym sezonie o tytuł mistrzowski rywalizuje 16 drużyn. Najwięcej razy po tytuł Mistrza Polski, bo aż 14 sięgnęły drużyny Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze oraz Legii Warszawa.

 

W ostatnim zakończonym sezonie rozgrywki wygrał Piast Gliwice. Liderem tegorocznych rozgrywek jest z kolei Legia Warszawa. Niestety w tym sezonie nie zagrają już piłkarze IV ligi i klas niższych

 

…i innych

 

Oczywiście wymienione wcześniej rankingi nie są jedynymi w futbolowym świecie. Istnieje całe mnóstwo klasyfikacji drużynowych, indywidualnych dla najlepszych piłkarzy w sezonie, na danej pozycji czy tych, którzy strzelili najwięcej bramek. Funkcjonuje również ciekawy ranking pod nazwą ELO, który pozwala wyliczyć siłę piłkarskich reprezentacji narodowych na przestrzeni całej historii rozgrywek.

 

W zasadzie każda dyscyplina sportowa tworzy swoje własne klasyfikacje. Tenisiści mają rankingi ATP dla mężczyzn i WTA dla kobiet, siatkarze są klasyfikowani w zestawieni FIVB, a dal bokserów najważniejszy jest podzielony na kategorie wagowe ranking WBC. 


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat