Najlepszy prezent dla dziecka to książka - twierdzi ekspert rozwoju osobistego

PAPKraj Piątek, 20 grudnia 20192 1287
Szukając prezentów dla swoich dzieci, nie zapomnij o dobrej książce. Zdaniem Michała Zawadki, autora książek z zakresu rozwoju osobistego i społecznego najmłodszych, może być ona doskonałą płaszczyzną kontaktu między dziećmi a dorosłymi.
fot. pixabay.com

Podczas wspólnego czytania książek, których bohaterowie przeżywają pewne problemy czy sytuacje, może dojść do współodczuwania, zabawy, a nawet do próby wspólnego rozwiązywania tych problemów – zwraca uwagę Michał Zawadka, mówca, trener i autor bestsellerowych książek „Chcę być kimś" i „Zarządzanie mediami". Dlatego jego zdaniem książka jest sprzymierzeńcem dorosłych. Może bowiem stanowić pretekst do rozmów, a dyskusje o tym, co się przeczytało, to najprzyjemniejsze, najciekawsze rozmowy dzieci z rodzicami. Czytanie książek jest łatwym, mądrym i dostępnym sposobem budowania silnej więzi rodzinnej, a także budowania autorytetu rodzica.

 
Nie ulega wątpliwości, że kontakt z książką, od wczesnych lat, dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, a także kształtuje właściwą hierarchię wartości. Należy więc wybierać książki ciekawe i wartościowe, takie, które wzruszają, bawią i przygotowują dzieci i młodzież do dorosłego życia. A następnie czytać, czytać, czytać... I robić to systematycznie.

 
Z drugiej strony Zawadka odradza podarunki absorbujące uwagę dzieci na długie godziny, które jednocześnie ich nie rozwijają. Smartfony, tablety czy konsole nie dają jego zdaniem zbyt wielu okazji do refleksji, pola dla wyobraźni i kontaktu z drugim człowiekiem. Wymienione gadżety mogą też przyczynić się do odseparowania dziecka od rodziny i otoczenia oraz zamknięcia go w wirtualnym świecie.

 
Warto jednak pamiętać, podkreśla Zawadka, że całkowite odcięcie dzieci od gadżetów może też prowadzić do wykluczenia społecznego. W końcu o czym będzie rozmawiać z rówieśnikami, jeśli nie o nowych grach, ulubionych youtuberach i influencerach Podejdźmy więc rozsądnie do tematu wirtualnych pożeraczy czasu i opóźniajmy ich pojawienie się w życiu naszych podopiecznych najdłużej jak się da. A gdy już się pojawią, uczmy, że należy zachować umiar i korzystać z nich roztropnie, tak by życie w cyberprzestrzeni nie przesłoniło tego prawdziwego.

 

 

 

(PAP Life)


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)23.12.2019 23:54

Artykuł sponsorowany? Kto będzie im czytał, bo one wolą internet.

02


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat