Nagrywanie rozpraw sądowych już od września?

Tydzień Trybunalski Środa, 15 sierpnia 20123 2327
Prawdopodobnie we wrześniu z piotrkowskim sądzie rozpocznie się nagrywanie rozpraw sądowych. Na każdej sali znajdą się dwie kamery – jedna skierowana na całą salę i druga skierowana wyłącznie na stanowisko świadka.

System elektronicznego protokołu polega na rejestrowaniu przebiegu rozpraw za pomocą kamer, zaś protokół pisemny będzie sporządzany w bardzo ograniczonym zakresie. Protokół ten będzie zawierał jedynie najważniejsze informacje dotyczące przebiegu sprawy, np. kto się stawił, jakie strony zajmują stanowisko w sprawie, jakie zgłaszają wnioski dowodowe, jakie dowody sąd dopuszcza. - Wszystkie pozostałe czynności podejmowane w toku postępowania np. zeznania świadków, biegłych, stron, będą jedynie nagrywane. Nagranie rozprawy będzie przekazane z sali rozpraw na macierz dyskową w serwerowni sądu, gdzie będzie przechowywane. Docelowo przewiduje się kopiowanie powyższych danych w celu ich archiwizowania, na macierz dyskową Ministerstwa Sprawiedliwości. Nadto z każdej rozprawy będzie nagrana płyta DVD, która będzie załączona do akt – mówi Agnieszka Leżańska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Piotrkowie. Dodaje, że strony postępowania będą mogły jedynie odsłuchiwać (bez obrazu) nagranie z przebiegu rozprawy w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu.

Obecnie przewidziano, że rozprawy będą nagrywane w trzech wydziałach sądu: I Wydziale Cywilnym, II Wydziale Cywilnym Odwoławczym oraz V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wydziały te dysponują łącznie 6 salami rozpraw przystosowanymi do nagrywania. Jeśli chodzi o wydziały karne, to na razie nie przewiduje się nagrywania tam rozpraw. System ma na celu skrócenie czasu rozpraw. - Obecnie system ten znajduje się na etapie wdrożeniowym, więc trudno jest mi powiedzieć, czy będzie stanowił on ułatwienie – mówi rzecznik sądu.

Jeżeli chodzi o koszty, to nie jest znany koszty zakupu i zainstalowania kamer. Jak wyjaśnia Agnieszka Leżańska, finansowaniem zajmowało się Ministerstwo Sprawiedliwości, które również organizowało stosowny przetarg. - Nasz sąd nie posiada żadnych informacji w powyższym zakresie. Sąd w Piotrkowie poniósł jedynie koszt zakupu: słuchawek do odsłuchu w kwocie 2.300 złotych oraz trzech zestawów do odsłuchu w kwocie po 3.000 złotych każdy – mówi Agnieszka Leżańska.

System nie jest nowością w Polsce. Funkcjonuje od kilku miesięcy w Sądach Okręgowych w: Gdańsku i we Wrocławiu. - Sądy te są niejako “poligonem doświadczalnym” dla wdrożenia nowego systemu – mówi rzecznik piotrkowskiego sądu.

Magdalena Waga


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gag ~gag (Gość)21.10.2013 21:31

W moim przypadku jak przypuszczam celowo zaginęła płyta dvd z przesłuchania nieletniego swiadka w procesie karnym.

00


tutek ~tutek (Gość)16.08.2012 05:12

...nagrania poginą albo ktoś je przypadkiem rozdepcze; z protokołu pisanego nikt się niczego nie dowie, bo ten będzie "w skrócie".
Doradzam, jak zwykle, brać za każdym razem na jakąkolwiek rozprawę własny sprzęt. Na allegro ceny takich produktów stały się baaaardzo niskie.

00


dag ~dag (Gość)15.08.2012 10:33

Niby fajnie, ale biorąc pod uwagę, że nie potrafią sobie poradzić nawet z postępowaniami nakazowymi to ja bym nie liczył na znaczną poprawę szybkości naszego wspaniałego Sądu.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat