Na dachu piotrkowskiej galerii powstała pasieka

ePiotrkow Środa, 05 czerwca 201933 13935
Na dachu galerii Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim pojawili się mali goście. Zamieszkali w kilku domkach, a w przyszłości przedstawiciele galerii liczą na to, że odwdzięczą się im za gościnę.

Ładuję galerię...

O nowych lokatorach opowiedziała nam Olga Wiernicka, marketing manager galerii: - Ci mali goście i przyjaciele ludzi to pszczoły. Zaadoptowaliśmy 5 uli, w których znajduje się ćwierć miliona pszczół. To pierwsza pasieka na dachu w Piotrkowie. Spodziewamy się, że w wyniku ich pracy będzie można podczas każdego zbioru liczyć na 50 litrów miodu. Pomysł na stworzenie pasieki powstał spontanicznie. W ubiegłym roku musiałam rutynowo wejść na dach w okresie wiosennym, gdy kwitną nasze rozchodniki. Mamy 9,5 tys. m kw. zielonego dachu, więc pomyślałam, że warto byłoby wykorzystać ten potencjał. Po otrzymaniu zielonego światła od pszczelarzy i właściciela galerii postanowiliśmy postawić na naszym dachu ule. Pierwsze miodobranie będzie miało miejsce w przyszłym roku.

Na miejscu rozmawialiśmy także z Piotrem Robaszkiem, prezesem Rejonowego Koła Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim, który był pod wrażeniem tego jak wygląda nowy dom pszczół: - Bardzo mi się tu podoba. Nie spodziewałem się tak pięknej roślinności na dachu. Te pszczoły mogą już dzięki temu zbierać pyłek. Myślę, że będzie im się tutaj bardzo dobrze mieszkało. Są tu też małe drzewka, które za jakiś czas podrosną i dadzą pasiece cień. 

W Piotrkowie Trybunalskim już wcześniej powstała pasieka miejska. - W 2017 roku pasieka została uruchomiona na terenie stacji uzdatniania wody przy ul. Żwirki. Tam również jest 5 uli i podobna liczba pszczół. Miód, który nam dają wykorzystywany jest jako nasz produkt promocyjny. To też ukazanie faktu, że bardzo ważne jest dbanie o środowisko, a więc i o pszczoły. Albert Einstein powiedział kiedyś, że w momencie, kiedy zginie ostatnia pszczoła, ludziom zostaną tylko cztery lata życia. Musimy zwracać uwagę na zachowania proekologiczne - powiedział Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Podczas spotkania zapytaliśmy też czy możliwe jest, by kiedykolwiek na dachu galerii powstał też ogródek, z którego mogliby korzystać klienci. Okazuje się, że nie ma możliwości stworzenia odpowiedniego wyjścia ewakuacyjnego w tym miejscu, a więc ze względów bezpieczeństwa takie miejsce nie powstanie.


Zainteresował temat?

13

0


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)07.06.2019 09:32

Wierzyć się nie chce ilu ignorantów nie jest w stanie odróżnić pszczoły od osy. Ludzie, włóżcie trochę wysiłku w rozwój intelektualny. Chociażby na minimalnym poziomie. Wstyd. Nie macie podstawowej wiedzy. Pszczoły żądlą, nie gryzą. A żądlą tylko we własnej obronie. Osy czasem bez powodu. Dlaczego? Bo pszczoła ginie po użądleniu a osa nie. Po czym rozróżnić czy widzimy pszczołę czy osę? Pszczoła jest ciemniejsza, lekko pomarańczowo-czarna i ma meszek przy glowie, a osa jest żółto-czarna i smuklejsza. A mleko jest od krowy, nie z kartonu.

41


iRBis iRBisranga07.06.2019 19:02

Brawo i życzę powodzenia.
Niech Fokus utrzyma kurs na zdrowe inicjatywy i usunie przymusowe inhalacje dymem tytoniowym w okolicy wejścia przy Empiku. Pozostawienie roweru = bierne wypalenie minimum 1 papierosa!

10


nektar ~nektar (Gość)07.06.2019 11:09

pszczoły na dachu, a co z wentylatorami, które cały czas pracują. pszczółki tam nie wlecą?

21


eP-cimów ~eP-cimów (Gość)07.06.2019 04:03

Dwa lub trzy lata jak Magistrat kupił kilka uli .......... kiedy i gdzie można spróbować produktu Naszych Piotrkowskich pszczół .......... miały stać na Żwirki, ładna i spokojna okolica ........ jak zagospodarowano wytworzone dobro przez nasze darmowe wyrobnice ........

30


? ~? (Gość)06.06.2019 07:14

Ciekawe jak szybko zlikwidują te ule jak pszczoły zaczną żądlić klientów?

119


Radomir ~Radomir (Gość)06.06.2019 18:40

Przyznam, że chyba jeden z najbardziej pożytecznych, proekologicznych i po prostu fajnych projektów jaki powstał w Piotrkowie. Brawo.

61


hello ~hello (Gość)06.06.2019 14:04

chciałbym zobaczyć rozliczenie z miodu na stacji uzdatniania wody przy Żwirki, kto otrzymał miód w ramach promocji? i jak się to ma do ustawy o dochodach samorządowych?

60


marpiob ~marpiob (Gość)06.06.2019 10:27

Piękny pomysł i świetne wykonanie. Tak trzymać. A wszystkim tym którzy na pszczołach się nie znają miód miejski jest bardzo dobry a miodu ze wsi jest coraz mniej. Pszczoły na wsi nie mają co zbierać . Jest coraz mniej pożytku. Wystarczy przejechać się po wsi. Wszędzie żyto i kukurydza. Drodzy rolnicy siejcie choć trochę łąk kwiatowych z miododajnymi roślinami.

61


Satin vegs ~Satin vegs (Gość)06.06.2019 09:49

Pierwszy raz widzę na zdjęciach dach galerii. Rewelacja , ale szkoda , że nie zrobili wcześniej chociaż dwóch alejek dla klientów i kilka ławeczek a na górze można by było mile spędzić chwilkę jedząc lody , czy pijąc zimny sok.
Pozdrawiam wszystkich i dużo optymizmu na te upalne dni. :-)

51


bacd ~bacd (Gość)06.06.2019 08:26

Focus powinien coś zrobić z tymi okropnymi gołębiami, wejściem od strony empiku nie da sie wejść, przy drugim jest newiele lepiej, ciągle wszystko w ptasich kupach, widziałem tam tez chorego gołebia, ktory nawet nie ruszał sie z miejsca mimo tego ze ludzi prawie po nim chodzili, od zeszłego roku nikt nawet nie usunał gniazd

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat