ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drążków i poręczy do ćwiczeń?

Środa, 04 listopada 2020 977
Efektywny i skuteczny trening to przede wszystkim systematycznie wykonywane ćwiczenia siłowe. Dobiera się je indywidualnie, pod konkretny cel, który trenujący chce osiągnąć. W jego realizacji ogromną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju urządzenia, sprzęt i akcesoria, w których zakres wyboru jest wręcz ogromny. W asortymencie wielu sklepów dostępnych jest wiele drążków i poręczy do ćwiczeń, które są jednymi z najbardziej angażujących grupy mięśniowe akcesoriów. Na dodatek są one zaliczane do podstawowego wyposażenia klubów fitness, a także siłowni - domowej oraz komercyjnej. Jakie są rodzaje poręczy? Jakie korzyści daje podciąganie na drążku? Jakie są rodzaje chwytów? Na te pytania oraz wiele innych postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jakie są rodzaje poręczy do ćwiczeń?

 

Poręcze do ćwiczeń, tak zwanych dipów, to proste urządzenia, które wręcz doskonale sprawdzają się w siłowniach, klubach fitness i w domowym zaciszu. W sklepach dostępne są różne rodzaje tego sprzętu, a najważniejszym kryterium ich wyboru jest podział ze względu na sposób ich montażu. Można więc wyróżnić poręcze stacjonarne, inaczej stojące i mocowane do ściany. Coraz częściej na rynku można spotkać modele, które dodatkowo są wyposażone w drążek. Dzięki takiemu rozwiązaniu można stworzyć wielofunkcyjne stanowisko do ćwiczeń, które będzie angażować wszystkie górne partie ciała.

 

Jakie korzyści daje trening na poręczach?

 

Dipy, czyli pompki na poręczach, idealnie sprawdzają się jako uzupełnienie treningu, w którym głównym celem jest angażowanie mięśni tricepsa i klatki piersiowej. Uwzględnianie w jednostce treningowej pompek, sprawi, że znacząco poprawi się giętkość stawów barkowych, co w efekcie przełoży się na ich odporność. Należy tutaj dodać, że właśnie ta partia mięśni jest jedną z najbardziej podatnych na kontuzje. Regularny trening na poręczach sprawi również, że organizm stanie się bardziej wytrzymały i odporny, oraz nabierze więcej siły. Dodatkowo sylwetka zyska smuklejsze kształty. Nie można także pominąć faktu, że dipy wpływają korzystnie na kondycję fizyczną, a także samopoczucie, które będzie spowodowane eksplozją endorfin po treningu, czyli hormonu szczęścia.

 

Jakie poręcze do ćwiczeń wybrać?

 

Wybór tylko z pozoru wydaje się być prosty, jednak nieodpowiednie dopasowanie sprzętu do predyspozycji użytkownika może skutkować poważnymi kontuzjami. Z tego też względu tuż przed zakupem należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak wytrzymałość, rodzaj, markę i uchwyty poręczy. Wytrzymałość jest bardzo istotna, ponieważ poręcze stworzone z niskiej jakości materiałów mogą się łamać lub wyginać, co sprawi, że zaistnieje ryzyko poważnej kontuzji. Warto wybierać modele wykonane ze stali nierdzewnej, malowane proszkowo i wyposażone w odpowiednie nóżki antypoślizgowe oraz belkę stabilizującą.

Uchwyty to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Muszą one być antypoślizgowe, a w tym przypadku najlepiej sprawdza się guma. Dzięki temu użytkownik nie będzie musiał się martwić o ześlizgnięcie się ręki z poręczy. Marka także odgrywa ważną rolę. Zdecydowanie najlepiej jest wybierać renomowanych producentów sprzętu do siłowni, ponieważ jest to gwarancja nie tylko wysokiej jakości, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Rodzaj poręczy jest uwarunkowany indywidualnymi wymaganiami użytkownika. Wiele zależy również od wolnego miejsca na postawienie takiego sprzętu.

Drążki do podciągania, czyli podstawowe wyposażenie siłowni

 

Drążki do podciągania to sprzęt, który tak, jak i poręcze jest wręcz niezbędnym elementem wyposażenia siłowni, klubu fitness, czy domowego miejsca do rozwijania tężyzny fizycznej. Podciąganie należy do siedmiu najważniejszych ćwiczeń, które powinny być wykonywane na siłowni. Taki trening pozwala rozwinąć wiele partii mięśniowych z mocnym akcentem na plecy, brzuch i ramiona, jednocześnie wydatnie je wzmacniając i sprawiając, ze stają się one bardziej wytrzymałe. Jak w przypadku wielu innych ćwiczeń, tak i podciąganie na drążku rozwija kondycję fizyczną oraz siłę mięśni.

 

Jakie są rodzaje drążków i chwytów podczas ćwiczeń na nich?

 

Drążki można podzielić na dwa podstawowe rodzaje - mocowane w futrynie lub na ścianie albo w suficie. Wiele sklepów oferuje także sprzęt stacjonarny, który jest także świetnym rozwiązaniem. W przypadku pierwszego rodzaju zalecane jest, aby wybierać drążki z możliwością regulacji ich długości. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować je do futryny.

Jeśli użytkownik chce prawidłowo wykonywać ćwiczenia, powinien w pierwszej kolejności opanować siłę chwytu. Spośród wszystkich technik uchwytu wyróżnia się trzy podstawowe:

  • podchwyt - w tym przypadku mocniej angażuje się do pracy bicepsy,
  • nachwyt - w tym przypadku akcentuje się pracę mięśni naramiennych,
  • chwyt neutralny - bardzo mocno angażuje mięśnie najszersze grzbietu.

Podciąganie na drążku jest bardzo uniwersalnym ćwiczeniem i wykonywać może je praktycznie każdy.

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat