Na Wielkanoc jaj będzie mniej i będą droższe

PAPKraj Czwartek, 26 marca 202024 6133
W tym roku nie należy czekać do ostatniej chwili z zakupem jaj na Wielkanoc, może być ich mniej i mogą być droższe - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Izba zaznacza, że od kilku tygodni popyt na jaja jest bardzo duży.

"O towar z supermarketami konkuruje przemysł przetwórczy oraz kupcy zagraniczni. Prowadzi to do stopniowego wzrostu cen i pewności zbytu wśród producentów, którzy mogą się w tym roku nie zgodzić na udział w akcjach promocyjnych największych sieci handlowych, które chcą kupować jaja po kosztach wytwarzania" – tłumaczy dyrektor KIRDiP Katarzyna Gawrońska.

 

Jak wyjaśniła, nie chodzi tylko o sytuację związaną z epidemią koronawirusa w naszym kraju i wzmożone zakupy konsumenckie, ale także o problemy hodowców kur nieśnych na północy Włoch. Włochy są bowiem trzecim największym producentem jaj w Europie. Kłopoty z produkcją i dystrybucją jaj w tym kraju odbijają się również na sytuacji rynkowej w Polsce, ponieważ polscy producenci w wielu miejscach zastępują włoskich.

 

Hodowcy kur nieśnych podkreślają także, że zmagają się obecnie z brakiem pracowników, z istotnym wzrostem kosztów sanitarnych oraz z problemami transportowymi. Wszystko to powoduje, że producenci jaj są mniej skłonni do udziału w akcjach promocyjnej sprzedaży jaj, gdyż muszą dbać o płynność swoich firm na wypadek dłuższego trwania tej nadzwyczajnej sytuacji.

 

Od kilkunastu już tygodni nadwyżki jaj z Unii Europejskiej trafiają do Azji. Popyt z tego regionu bije historyczne rekordy, głównie ze strony Japonii. Na rynki dalekowschodnie trafiają jednak nie jaja w skorupkach, lecz produkty przetwórstwa jaj wykorzystywane w przemyśle spożywczym i restauracjach. Powoduje to, że zakłady przetwarzające jaja w Europie walczą między sobą o surowiec, podnosząc ceny - podkreśliła Gawrońska.

 

Zwiększone zapotrzebowanie na jaja trafiło na zmniejszoną podaż. Wylęgi piskląt kur nieśnych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku były wyraźnie niższe niż wcześniej.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz szacuje, że na rynku może być nawet o milion kur mniej niż rok temu, biorąc pod uwagę nioski do intensywnej produkcji oraz ogólnoużytkowe.

 

"Specyfika produkcji jaj jest niestety taka, że podaż nie może elastycznie reagować na sygnały popytowe. Innymi słowy nie da się w krótkim czasie zwiększyć produkcji jaj, bo czas potrzebny do wychowania dojrzałej kury nioski to co najmniej 18 – 20 tygodni" - powiedziała dyrektor.

 

Dodała, że taka sytuacja powoduje, że rynek podatny jest na gwałtowne zmiany. Tak było po wykryciu w jajach w zachodniej Europie niedozwolonej substancji – fipronilu, wówczas na polskim rynku zabrakło jaj, bo sieci handlowe nie chciały uwzględnić faktu, iż producenci na rynkach zagranicznych uzyskują zdecydowanie wyższe ceny niż w Polsce.

 

W Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz zrzeszone są firmy odpowiadające za ok. 65 procent rynku jaj w Polsce.

 

 

 

Anna Wysoczańska/PAP


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kogut ~kogut (Gość)27.03.2020 07:38

Rozmawiałem jedną z przedstawicielek kur domowych, która zapewniła, że nie zostawią ludzi w tak trudnym okresie BEZ JAJ. Nie dajmy się zmanipulować fakenewsami

50


gość ~gość (Gość)27.03.2020 05:06

Przedstawiciele Izby rozmawiali już z nioskami i werdykt zapadł. Nie będą niosły.

60


gość ~gość (Gość)26.03.2020 08:50

Dziś prawdziwych jak już nie ma

50


wirus ~wirus (Gość)26.03.2020 07:44

Brudną miotełką pryska wodą niewiadomego pochodzenia. Sanepid powinien się tym już dawno zająć.

45


gość ~gość (Gość)26.03.2020 13:20

Już się zaczyna.Zaczynamy od podwyżki cen jajek,później wędlina bo coś tam coś tam...a na końcu znowu śmieci o 100% bo ludzie nie segregowali podczas epidemii

61


Do ~kraszanka ~Do ~kraszanka (Gość)26.03.2020 11:01

Moim zdaniem Tobie jest obca ta wiedza. Polewa sobie tylko palce i to wodą z butelki która stoi gdzieś w szafce po kilka dni.

43


gość ~gość (Gość)26.03.2020 09:27

Nie jem jajek a w zabobony nie wierz

13


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)26.03.2020 09:21

Święta Wielkanocne bez jaj? Bez jaj proszę.

50


gość ~gość (Gość)26.03.2020 08:28

Jaja na wagę złota niczym papier toaletowy

60


gość ~gość (Gość)26.03.2020 08:23

No bez jaj?

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat