Na Moryca znów problem z rogatkami

Strefa FM Sobota, 27 kwietnia 201919 7052
Kierowcy znów zaobserwowali niebezpieczną sytuację na przejeździe kolejowym przy ul. Moryca w Piotrkowie. Gdy pociąg pokonywał przejazd, rogatki były podniesione.
fot. archiwum ePiotrkow.pl

W tym miejscu szlabany zamykają się automatycznie, gdy pociąg zbliża się do przejazdu. Automatyczne rogatki pojawiły się w lutym 2018 roku. Jednak nie pierwszy raz kierowcy byli świadkami, kiedy były podniesione podczas przejazdu pociągu. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w czwartek (25 kwietnia) około 19.00.


 

O wyjaśnienia poprosiliśmy Karola Jakubowskiego z zespołu prasowego PKP PLK. W przesłanej do redakcji wiadomości czytamy:

Przed przejazdem kolejowo-drogowym na ulicy Moryca zepsuł się pociąg towarowy. Skład zdążył uruchomić urządzenia na przejeździe – rogatki się zamknęły. Na czas naprawy wagonu dyżurny ruchu zgodnie z procedurami otworzył rogatki, aby nie blokować ruchu samochodów przejeżdżających przez tory. Po 15 minutach, po naprawie pociągu towarowego skład ruszył w dalszą trasę. Przed zbliżeniem się do przejazdu maszynista podawał wielokrotne sygnały „baczność” a sam skład przejeżdżał przez przejazd z prędkością 20 km/h. Po przejechaniu sytuacja na przejeździe wróciła do normy. Urządzenia są sprawne.

Podobna sytuacja miała miejsce 21 marca 2019. - Do przejazdu kolejowo-drogowego zbliżał się pociąg towarowy, wjechał w promień oddziaływania urządzeń na przejeździe, więc rogatki musiały być zamknięte - opisuje sytuację Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP PLK. - Jest tam jeszcze - przed przejazdem - specjalne urządzenie, które wychwytuje to, że hamulce w pociągu są zagrzane. Dlatego właśnie pociąg ten został zatrzymany między urządzeniami a przejazdem, rogatki były więc cały czas opuszczone. By pociąg mógł jechać dalej, na miejsce musieli przyjechać pracownicy, by wypuścić go w dalszą drogę. Do tego czasu dyżurna ruchu postanowiła otworzyć rogatki, by nie blokować ruchu samochodów. Kiedy pociąg mógł wyjechać w dalszą drogę, zjechał z pola oddziaływania urządzeń, wówczas rogatki zaczęły normalnie funkcjonować - tłumaczył wówczas Karol Jakubowski. Podobny scenariusz miał miejsce 11 grudnia 2018 roku. Wtedy również rogatki nie były opuszczone, nie działały również czerwone światła ostrzegawcze. Otrzymaliśmy identyczne wytłumaczenie zespołu prasowego PKP PLK.

 

Co należy zrobić, gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji? - Każdy świadek awarii na przejeździe może to zgłosić do PLK korzystając z żółtych naklejek. w ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadziły nowe narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei. Na 14 tysiącach przejazdów umieszczono specjalne żółte naklejki ułatwiające kierowcom identyfikację przejazdu, przy którym się znajdują. Na każdej z nich są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia mogą wydać polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii - wyjaśnia Karol Jakubowski.

 

#ŻółtaNaklejkaPLK jest umieszczona na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na cokole rogatki. Tylko w 2018 r. z danych z naklejki skorzystano 417 razy. W kilku przypadkach informacja na 112 zapobiegła wypadkom.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)29.04.2019 20:58

Tego samego dnia tzn 25.04 o 17 taka sama akcja rogatki w górze światła wyłączone po jednej i drugiej stronie auta stoją a na pozycji pierwszej przed torami policja i zero reakcji czy zatrzymać ruch czy co kolwiek zrobić.stali bezczynnie i się przyglądali a spokojnie mieli czas żeby chociaż ruch zatrzymać by nikt nie wjechał na tory.

10


gość ~gość (Gość)29.04.2019 07:28

Ale światło się pali na czerwono chociaż.

10


gość ~gość (Gość)27.04.2019 09:50

Taki problem to nie problem. Kierowca ma obowiązek zatrzymać się i upewnić czy może pojechać. A jak tego nie zrobi to będzie jednego kierowcę stwarzającego zagrożenie mniej.

1011


wazne ~wazne (Gość)27.04.2019 22:43

redakcjo epiotrkow zajmijcie się na poważnie tym tematem!!! to jest sprawa wszystkich Piotrkowian i okolicznych !!! może wyślijcie to gdzies dalej ?????

43


gość ~gość (Gość)27.04.2019 22:18

Takie rzeczy tylko w w Piotrkowie Trybunalskim

21


gość ~gość (Gość)27.04.2019 21:09

Wydaje mi się że urządzenie o którym mówi rzecznik PLK jest za blisko przejazdu. Jak kto nie wie wcześniej jest przejazd na Longinówce i Milejowie, ale chyba bez rogatek. Takie urządzenie o usterce pociągu może w innym miejscu zrobić, gdzie takich przejazdów nie ma. Ale tu chodzi o kasę. Druga strona medalu jak ktoś opisał,, jak można otworzyć to i powinno się zamknąć,,. Gdzie producent, gdzie 21 wiek. PLK powinno wymóc taki program. Chodzi o bezpieczeństwo

21


gość ~gość (Gość)27.04.2019 16:43

W ogole powinny jezdzic kiedy sie im podoba, a osobowki niech uwazaja. Nikt nie bedzie zaskoczony.

10


gość ~gość (Gość)27.04.2019 11:55

To co do jasnej cholery robja nasi radni łącznie z prezydentem znowu mają ludzie zginąć nieroby

111


X2 ~X2 (Gość)27.04.2019 12:56

Zastanawia mnie jedno tą trasą chcą puszczać pociągi z prędkością do 250 / h i dopiero będzie cyrk a większość przejazdów ma automatyczne rogatki albo ich nie ma. W okolicy gdzie mieszkam na przejazdach bez rogatek światła nie działały po kilka dni albo mrugają non-stop i dzwoni . Mamy XXI wiek i tak proste urządzenia nie działają prawidłowo to co będzie przy większych prędkościach o tym władze kolei nie myślą wcale

65


brezniew ~brezniew (Gość)27.04.2019 12:45

jak był struż siedział sobie w kanciapie to było juz lepiej ja teraz jest tylko patrzec jak nastepna tragedia bedzie

92


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat