ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Myszy lub szczury w zakładzie produkcyjnym - obowiązki ustawowe i formy zwalczania

Środa, 06 czerwca 2018 10018
Pojawienie się myszy lub szczurów w zakładzie produkcyjnym, może prowadzić do zamknięcia firmy – zwłaszcza w przypadku działalności, zajmujących się produkcją żywności i artykułów spożywczych. Przyczyn pojawienia się problemu może być wiele, jednak każda firma powinna spodziewać się obecności szkodników, ponieważ w miejscach, gdzie znajduje się pożywienie, zawsze wcześniej czy później pojawią się gryzonie.

Jak z nimi walczyć? Który sposób deratyzacji będzie najlepszy? Czy da się przeprowadzić odszczurzanie na własną rękę? Warto znaleźć odpowiedzi na te pytania, nim będzie już za późno na ratunek dla firmy. 


Obowiązki ustawowe dla branży spożywczej, hotelowej i medycznej


Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 ze zmianami), jasno wynika, że wszyscy właściciele lub osoby zarządzające nieruchomościami związanymi z branżą:
- gastronomiczną
- produkcyjną
- zoologiczną
- hotelarską
- medyczną
Muszą regularnie wykorzystywać usługi deratyzacyjne, w celu zabezpieczenia swojego obiektu przed szkodnikami, mogącymi przenosić zagrożenie dla ludzi. Deratyzacja powinna zostać przeprowadzona w sposób poprawny i profesjonalny, więc najlepiej, by została wykonana przez zewnętrzną firmę DDD. 


Skąd, gdzie i dlaczego pojawiają się szkodniki?


Myszy i szczury zawsze szukają cichych, spokojnych oraz ciężko dostępnych miejsc, które pozwalają im uchronić się przed ewentualnymi zagrożeniami w postaci człowieka lub drapieżnika. Kolejnym punktem na ich liście atrakcyjności miejsca, jest m.in. dostęp do żywności – więc zakład produkcyjny z nie do końca szczelnymi oknami i drzwiami, jest doskonałą propozycją potencjalnego zamieszkania. 
 
Osoby nieposiadające doświadczenia w takich czynnościach jak deratyzacja myszy, prawdopodobnie nie będą w stanie szybko i sprawnie zlokalizować ich gniazda, w których również dochodzi do rozmnażania się szkodników. 
 
Większość osób może myśleć, że najlepszą kryjówką dla myszy są wydrążone dziury, w warstwie izolacyjnej ścian, piwnice i poddasza – jest to niemal największy błąd, ponieważ gryzonie uwielbiają również długo nieużywane kartonowe pudła, meble, szuflady, sprzęt elektroniczny, a nawet podwieszana sufity! 


Proces pozbycia się gryzoni


Chcąc samodzielnie pozbyć się szkodników z zakładów produkcyjnych, wielokrotnie można spowodować finalnie jeszcze większe szkody. Błędne rozstawienie pułapek lub wykorzystanie szkodliwych środków w hali produkcyjnej może skończyć się skażeniem produktu i zagrożeniem dla zdrowia oraz życia zarówno pracowników, jak i konsumentów, do których trafi żywność. 
 
Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy DDD, która nie tylko wykona usługi najlepszej jakości przy użyciu odpowiedniego sprzętu, ale również poprowadzi kompletną dokumentację. Jest ona niezbędna w czasie ewentualnej kontroli i powinna zostać przedstawiona inspektorom oraz biologom terenowym, prowadzącym audyt na terenie obiektu.
 
O usługach deratyzacji dowiesz się więcej na stronie https://www.stander.pl/uslugi/zwalczanie-szczurow/


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat