Muzyka zabrzmi na Zamku w Piotrkowie

Piątek, 09 marca 20180 1809
W piotrkowskim Muzeum już po raz 49. odbędą się Dni Muzyki Kameralnej. W tym roku zaplanowano cztery koncerty prezentujące dorobek muzyczny kompozytorów z różnych części Europy. Pierwszy z koncertów już w niedzielę 11 marca.

Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy kantaty sakralne i sonatę triową f-dur Georga Phillipa Telemanna w wykonaniu Kapeli Polonica. Zespół tworzą absolwenci wyższych uczelni muzycznych z Łodzi, Wrocławia, Poznania i Genewy. Kantaty napisane przez Telemanna są utworami, które odpowiadały na potrzeby duchowe wiernych w baroku, jednakże również dziś zachwycają spójnią i bogactwem tekstu, który został uzupełniony brzmieniem różnorodnych instrumentów.

 

Następny koncert nosi tytuł „Muzyczne salony Włoch” i odbędzie się 15 kwietnia. Wydarzenie to przybliży odbiorcom świat harmonii Feliksa Mendelssohna-Bartholdego oraz impresjonizmu Ottorino Respighi. Usłyszymy symfonię c-moll w wykonaniu Rosselli Spinosy i Alessandro Calcagnile oraz takie utwory jak „Fontanny rzymskie” i „Pinie rzymskie” Ottorino Respighiego.

 

29 kwietnia na Zamku wystąpi zespół Liarman z koncertem zatytułowanym „Espanoletas”. Będzie to recital muzyki hiszpańskiej, podczas którego artyści zaprezentują pieśni ukazujące bogactwo wielokulturowej średniowiecznej Hiszpanii oraz własne aranżacje do poezji F. Garcii Lorca. Zespół wystąpi w składzie Susana Raso, Lidia Małyszek, Łukasz Gaszler.

 

Ostatni z zaplanowanych koncertów odbędzie się 13 maja. Na Zamku wystąpią pedagodzy - nauczyciele Szkoły Muzycznej w Piotrkowie Trybunalskim. W repertuarze pojawią się utwory G.F. Haendla , J. Halvorsena, J. Brahmsa, C.M. Webera, D. Szostakowicza, W. Simionowa oraz A. Piazolli. Tytuł koncertu brzmi „Kameralnie przez wieki – od Haendla do Piazolli”.


Prezentowany przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim cykl Dni Muzyki Kameralnej ma zachęcić jak największą liczbę osób do odkrywania muzyki europejskiej, a także wzmacniać poczucie przynależności do jednego kręgu kulturowego i cywilizacyjnego. Propozycja Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim jest zatem odpowiedzią na tegoroczne motto Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018: „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”.

 

 

(źródło: materiały prasowe organizatora)


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat