Muzeum w Polichnie zaprasza uczniów

Muzeum PiotrkówRegion Niedziela, 01 września 20193
W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, Oddział Muzeum w Polichnie przygotował ofertę edukacyjną dla szkół. Propozycja dotyczy zwiedzania wystaw stałych i czasowych oraz udziału w lekcjach muzealnych.

Ładuję galerię...

Obecnie prezentowane są dwie wystawy stałe: „Walka o Rzeczpospolitą w latach 1939-1956”, oraz multimedialna wystawa w formie gry, której uczestnikami staja się zwiedzający. Ta ostatnia wystawa nosi tytuł: „Meandry historii. Z prądem czy pod prąd? Historia wskaże Ci drogę”. Ponadto zwiedzający mogą obecnie zapoznać się też z czasową wystawą poświęconą piotrkowianom walczącym w powstaniu warszawskim.


Na wystawie „Walka o Rzeczpospolitą w latach 1939-1956” zgromadzono broń oraz umundurowanie żołnierza polskiego, a także dokumenty, zdjęcia oraz artefakty życia codziennego odzwierciedlające realia funkcjonowania piotrkowian w czasie okupacji niemieckiej, a następnie pierwszych lat powojennych. Wystawa w treści i formie jest nawiązaniem do wystaw tradycyjnych, na których podstawową rolę odgrywa eksponat będący medium przekazu treści wydarzeń z danego okresu historycznego.


Wystawa „Meandry historii. Z prądem czy pod prąd? Historia wskaże Ci drogę”, dzięki zastosowaniu sprzętu multimedialnego oraz odpowiednio dobranych eksponatów, zwiedzający uzyskuje możliwość skonfrontowania postaw i realiów wyborów, jakich na co dzień musieli dokonywać zwykli ludzie chcący przeżyć, walczyć, albo przetrwać za cenę nieetycznego postępowania.


Umożliwia to zwiedzającym postrzeganie II wojny światowej nie z perspektywy dat ale przez pryzmat dylematów zwykłego człowieka, który niejednokrotnie stawał wobec wyborów decydujących o życiu bądź śmierci jego i jego najbliższej rodziny.

 

  • Proponowana tematyka lekcji obejmuje:
  • Życie codzienne pod okupacją niemiecką.
  • Propaganda niemiecka podczas II wojny światowej i metody jej zwalczania.
  • Uzbrojenie Wojska Polskiego w II Rzeczpospolitej.
  • Rola Piotrkowa i piotrkowian w kształtowaniu się struktur Polskiego Państwa Podziemnego.


Istotnym aspektem tej oferty jest powiązanie historii najnowszej z dziejami regionu, które może stać się podstawą kształtowania postaw lokalnego patriotyzmu oraz wzbudzenia dumy z chlubnych kart historii naszego kraju i miasta.


Lekcje pozostają tematycznie związane z narracją wystaw, a udział w nich daje uczestnikom niepowtarzalną szansę zapoznania się z ciekawymi, choć trudnymi aspektami najnowszej historii Polski. Jest to swoista możliwość kontaktu z „żywą historią”, nie tylko poprzez obserwację, ale również przez dotknięcie wybranych eksponatów, czy też zapoznania się z umundurowaniem żołnierza polskiego. Zakres tematyczny oraz środki dydaktyczne użyte w toku danej jednostki lekcyjnej dostosowane są do grup wiekowych.


Zajęcia realizowane będą już od 3 września 2019 r. po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym. Muzeum czynne jest we wtorki, środy, czwartki i soboty od godziny 10.00 do 16.00. W niedzielę od godziny 10.00 do 15.00, a w piątek do godziny 17.00. Wstęp do Muzeum jest nieodpłatny. Szczegółowych informacji udziela kierownik Oddział Muzeum w Polichnie, dr Małgorzata Piotrowska: tel.: 508-691-333, mail: muzeumpolichno@op.pl

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mały Miś ~Mały Miś (Gość)02.09.2019 00:12

A co z pamiątkami po oddziale niejakiego "Małego Franka"? Ziemianki jeszcze są?

20


X2 ~X2 (Gość)01.09.2019 11:45

Kiedyś to było tu prawdziwe muzeum nie to co dziś szkoda nawet tu zaglądać

73


ewss ~ewss (Gość)01.09.2019 09:26

Dzieci to nie interesuje.

25


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat