Muzeum w Piotrkowie wspomina rok 1920

Muzeum Piotrków Piątek, 04 września 20202 959
W związku z realizacją kolejnego etapu projektu „1920-2020 UCZCIJMY PAMIĘĆ O TYCH DNIACH”, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z bezpłatnym wydawnictwem poświęconym 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej.

Dla czytelników przygotowany został plakat okolicznościowy i artykuły poświęcone udziałowi piotrkowian w tamtych wydarzeniach. Dotyczą one czasu bezpośrednio poprzedzającego Bitwę Warszawską, a także przybliżają piotrkowian biorących udział w działaniach zbrojnych. Nie zabrakło także ciekawostek i informacji o interesujących eksponatach ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.


Projekt realizowany jest w koalicji z Towarzystwem Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego i Polską Fundacją Kultury i Rozwoju. Wydawnictwo będzie dostępne w siedzibie Muzeum i piotrkowskich placówkach kultury.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

tmb ~tmb (Gość)07.09.2020 15:38

A może ktoś przypomni ofiary roku 1920 . których nazwiska są umieszczone na Pamiątkowej Tablicy w Liceum Bolesława Chrobrego?! To cud ,że ta Tablica zachowała się. W latach 1956-59, gdy ponownie był dyrektorem Teofil Budzanowski - otrzymał polecenie likwidacji tej Tablicy. Zmysł konspiracyjny TB- ocalił ją od zniszczenia. Dyrektor polecił potajemne zatynkowanie Tablicy ! Po wielu latach - ówczesny Dyrektor, Zenon Bartczak zauważył nierówności na ścianie i polecił poprawę tynku przez jego odkucie i położenie nowego. Teraz tablica jest umieszczona na pierwszej kondygnacji obecnie I Liceum. Tablica ma walory artystyczne i symboliczne , ale przede wszystkim- zawiera nazwiska uczniów i nauczycieli ochotników walk o Polskę .w latach 1914 - 1920. Jest tam 31 nazwisk poległych uczniów i profesora. .... Może warto zatrzymać się przy tak unikatowym i uratowanym śladzie patriotyzmu wśród piotrkowskiej młodzieży i nauczycieli?! Pierwotnie Tablica została wmurowana w maju 1921roku(...) Ps. Teofil Budzanowski był także legionista 6pp o czy nie informował władz gdy był dwukrotnie dyrektorem I LO w latach 1947-1950 oraz 1956-1959

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat