Mówili, że są z "kablówki", kazali mi coś podpisać

ePiotrkow Piątek, 24 kwietnia 201525 7409
Po piotrkowskich osiedlach znów krążą oszuści, tym razem podają się za przedstawicieli telewizji kablowej.

Działania oszustów są coraz bardziej wyrafinowane. Najpierw dzwonią do potencjalnej ofiary i przedstawiają się jako kurier. Pytają czy jest ktoś w domu, a następnie odwiedzają ofiarę pod pretekstem niezapłaconych rachunków za telewizję kablową. Oszuści proszą o podanie… pełnych danych osobowych!

- Rachunkami w domu zajmuje się moja małżonka. Nie byłem przekonany, czy są one opłacone, dlatego podałem im dowód osobisty. Spisali dane i poszli. Teraz nie wiem, czy nie podpisałem jakiejś umowy na przykład o kredyt – mówi starszy piotrkowianin.

Zapytaliśmy w siedzibie telewizji kablowej UPC (oszust twierdził, że jest przedstawicielem właśnie tej firmy) czy pracownicy chodzą po mieszkaniach w celu informowania klientów o zaległościach. Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że żadna piotrkowska telewizja kablowa nie stosuje takich praktyk.

Czym grozi podanie danych osobowych (numeru PESEL i dowodu osobistego)? Ktoś może zaciągnąć kredyt albo zawrzeć umowę na nasze nazwisko! W związku z tym ostrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań osób, które podają się za pracowników jakiekolwiek firmy. W przypadku, gdy taka osoba zażąda od nas danych osobowych, powinno zapalić nam się czerwone światło ostrzegawcze. Należy w takim przypadku poprosić o identyfikator oraz dowód osobisty – zasada "dowód za dowód". Jeśli osoba taka wyda nam się podejrzana, należy skontaktować się z firmą, za pracownika której podaje się potencjalny oszust. Kiedy okaże się, że rzeczywiście gościmy oszusta, należy jak najszybciej powiadomić policję.

W przypadku, gdy podaliśmy nieznanej osobie dane z dowodu, należy jak najszybciej zastrzec swój dowód osobisty. Można to zrobić dzwoniąc np. do banku, w którym posiadamy rachunek.


Zainteresował temat?

8

1


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bartosz ~Bartosz (Gość)24.04.2015 12:41

U mojego dziadka tez byli ale z energetyki.... Mlody chlopaczyna odpicowany jak by sam prezes przyszedł, tylko mlody za bardzo nie wiedzial ze mamy dziadka dom po drugiej stronie ulicy.Zauwazylem ze sie dobija do bramy wiec wyszedlem i zapytalem sie o co chodzi. On na to ze jest z firmy enegetycznej i przynisl dziadkowi jakies pismo ze ma zaleglosci w placeniu za prąd.
Pomyslalem sobie dziwne to bo dziadek jest mega skrupulatny w oplacaniu rachunków i co pierwsze to wlasnie je oplaca. Kazalem sie mu wylegitymowac i pokazac to co przyniosl. On na to ze nie bo jest pan sasiadem itp... Nagle wychodzi dziadek i do mnie sie pyta wnuczus kto to jest? Ja na to ze pewnie chca cie naciagnąć dziadek na jakies lipne umowy....
Koles w tym momencie zrobil sie czerwony jak burak i jak szybko przyszedl tak dal dzide do samochodu ktory na niego czekla na ulicy z rejestracja Wroclawską......

120


kolo ~kolo (Gość)31.05.2017 11:15

a co powiecie o ich (adnet) oferty dla Wierzej ?
50Mb/s brak limitów, instalacja, dzierżawa sprzętu, aktywacja - 0zł, umowa 12mcy -19,9zł umowa 24 mce - 9,90
przeca grzech nie brać !!!!! przejrzałem umowę co do literki - no i nie ma się czego przyczepić!!
oferta jest ok - teraz widać gołym okiem ile zarabiają na nas nasi lokalni dostawcy - i TO ONI MAJĄ SRACZKĘ I NIESTRAWNOŚĆ

30


xxxx ~xxxx (Gość)24.04.2015 10:51

Bzdury ! ! Złodziej mając tylko dane osobowe PESEL i numer dowodu osobistego można sobie figę zrobić ! Aby skutecznie zawrzeć jakąkolwiek umowę np. kredytu, trzeba okazać się dowodem osobistym, a samo powołanie się na cyferki z dowodu nie skutkuje niczym. Poza tym należy się podpisać pod umową, takim podpisem jak istnieje w dowodzie osobistym. I jeszcze jest foto w dowodzie osobistym. Te wszystkie dane musi sprawdzić i porównać pracownik np. banku.-- Ktoś w artykule piszę o zastrzeżeniu w banku, gdzie ma się rachunek. Śmieszne to. Zastrzec można tylko szeroko rozumiane " niedysponowanie dowodem osobistym". I to trzeba zrobić na policji, jak najszybciej.

54


gość ~gość (Gość)09.12.2016 23:16

Ja mam od 7 miesiecy i jest spoko.

00


zdrowy rozsądek ~zdrowy rozsądek (Gość)08.06.2016 21:57

Moltisanti, takich jak Ty nie sieją - tylko rodzą. Poczytaj w necie. ADD to firma Actus-Info Sp. z o.o. założona w 2010r we Wrocławiu. Oczywiście trzeba prześledzić umowę, ale Ciebie nie ma co czytać.Takich jak Ty winni banować.

10


moltisanti ~moltisanti (Gość)24.04.2015 08:44

Chciałbym przestrzec Was przed "firmą" add-net. Miesiąc temu chodziła jakaś laska po wierzejach z ulotkami i generalnie reklamowała mieszkańcom nową, wspaniałą ofertę internet, telefonu i telewizji. Oferta niesamowicie ciekawa. Po moim wstępnym zainteresowaniu poprosiła o dane kontaktowe. Powiedziałem, że muszę głębiej to przemyśleć i podziękowałem miłej Pani. Po powrocie do domu wszedłem na ich stronę i przeprowadziłem szybkie rozeznanie. Okazało się, że to oszuści. Czemu?
1. Strona internetowa z dupy:
- brak regulaminu umowy, czy jakiś innych OWU
- brak adresu siedziby firmy
- strona mało profesjonalna
2. Fanpage na fejsie:
- podają, że na osiedlu Wierzeje mogą być zakładane światłowody... heloł
- nabijane lajki
- podają swoją siedzibę jako Wrocław
Ponadto znalazłem na jakimś forum w internecie opinie (które swoją droga było dosyć ciężko znaleźć) na temat tej firmy. Była to rozmowa dwóch użytkowników, gdzie jeden wypytywał się o firmę Add-net, a drugi udzielał odpowiedzi. Pytania i odpowiedzi z tego samego adresu IP, co więcej, różnica czasowa między zadaniem pytania, a udzieleniem odpowiedzi to jedna minuta.
Trochę się rozpisałem, ale dlatego, że byłem bardzo poirytowany tym oszustwem i mam wrażenie, że osoby nieogarniające internetu mogą się naciąć na ładną sumkę przez takich złodziei.

133


i nie tylko energia i telefon ~i nie tylko energia i telefon (Gość)25.04.2015 06:51

Cwaniacy z firm tzw. konkurencyjnych po Piotrkowie grasują nie tylko z firm telekomunikacyjnych czy elektrycznej energii, również z gazowniczej. Nazywają się jakoś tak: "Błękitna Energia" czy "Błękitna Dostawa". Od ludzi, potencjalnych jeleni i łosi biorą rachunki za gaz, fotografują i wyliczają ponoć lepszą taryfę, jednocześnie twierdzą, że PGNiG nie dostarcza gazu, nie wystawia rachunków i podobne makarony na uszy. Minister, pan Sienkiewicz, jak jeszcze był MSW powiedział prawdę o państwie polskim - C..., d..a i kamieni kupa. Polskie państwo nie istnieje, to jest - chaos, anarchia, bezprawie, rabunek i oszustwo. A największym gangiem są politycy, urzędnicy i biurokraci z państwowych i samorządowych Bardzo Ważnych Urzędów. Polska to Państwo Przekręt. Będzie to na stronce, czy jak inne moje niewygodne i nieprawomyślne wpisy anulujecie go?

70


qqqq ~qqqq (Gość)24.04.2015 20:41

głupich nie sieja

30


Al Bundy Al Bundyranga24.04.2015 20:22

Sezon polowań na łosie ogłaszam za otwarty! ;)

50


?? ~?? (Gość)24.04.2015 16:29

"Mówili, że są z "kablówki", kazali mi coś podpisać."A ja podpisałam i teraz wylewam żale.Ludzie myślenie nie boli i czytanie.

50