Morawiecki: dziś głównym wyzwaniem są sprawy gospodarcze

PAPKraj Poniedziałek, 25 maja 202015 1776
W porównaniu do krajów Europy Zachodniej, Polska przeszła dalece bardziej obronną ręką przez trudne wody epidemii koronawirusa; dziś głównym wyzwaniem są sprawy gospodarcze – mówił w sobotę w Polskim Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w wywiadzie udzielonym Polskim Radiu Wrocław powiedział, że epidemia koronawirusa została w Polsce opanowana. „Czy my jesteśmy dziś na bardzo powolnym wchodzeniu na szczyt, czy już za tym szczytem, to pewnie historycy za parę tygodni będą mogli opisać w swoich annałach – natomiast najważniejsze jest to, że mamy 11,5 tys. łóżek zakaźnych, z czego wykorzystujemy 3 tys. (…) dla każdego chorego mamy czas, sprzęt medyczny, lekarstwa, a liczba zgonów w Polsce na milion pacjentów jest nieporównywalnie niższa niż w najbogatszych krajach świata” - mówił premier.

 

Szef rząd powiedział, że w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, Polska „przeszła dalece bardziej obronną ręką przez trudne wody epidemii koronawirusa”. Wskazał, że obecnie głównym wyzwaniem są sprawy gospodarcze.

 

Morawiecki podkreślił, że dziś budżet państwa jest „w sytuacji o wiele bardziej napiętej niż w roku 2019 czy 2018”. „W prawie wszystkich krajach świata deficyty budżetowe będą rosły, dług publiczny będzie rósł” - powiedział premier.

 

Dodał, że w Polsce rząd zastosował arsenał środków o charakterze fiskalnym, budżetowym, monetarnym, finansowym oraz kompozycje różnych linii finansowych. „Po to, aby pomóc polskim przedsiębiorcom ratować miejsca pracy. Wzięliśmy pieniądze budżetu państwa polskiego, czyli wszystkich podatników, na ratowanie wszystkich podatników” - powiedział Morawiecki.

 

Premier wskazał przy tym, że według analiz ZUS, GUS i innych, również zagranicznych instytucji, dziś, gdyby nie tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa, w Polsce byłoby o wiele wyższe bezrobocie i ogromna zapaść gospodarcza.

 

„Z tarczy finansowej bezpośrednie skorzystało już ponad 160 tys. przedsiębiorców (…) to przedsiębiorcy, dzięki którym uratowaliśmy już ponad 2 mln miejsc pracy. Z tarczy antykryzysowej skorzystało kilkaset tysięcy mniejszych przedsiębiorców oraz ponad milion osób na +postojowym+” - mówił premier.

 

Szef rządu był też pytany o termin otwarcia granic w kontekście pracowników transgranicznych. Morawieckie powiedział, że w najbliższym czasie „postaramy się uruchomić pozostałe przejścia graniczne, po to był ułatwić przemieszczanie się do pracy”.

 

Premier mówił też o wsparciu dla transportu publicznego. „W ustawie przyjętej przez Sejm podjęliśmy taka decyzję, że dodatkowo zasilamy na przykład lotniska, by te mniejsze lotniska mogły przetrwać. Najważniejszy przy tym jest transport publiczny (…) zdaję sobie sprawę, że wszystkie spółki kolejowe przeżywają bardzo trudny czas – trzeba pomóc tym przewoźnikom odbudować siatkę połączeń, pomóc w odzyskaniu płynność i dlatego państwo polskie poprzez tarczę finansową nie zostawi spółek kolejowych w tym trudny czasie i w porozumieniu z samorządami będziemy starali się odbudowywać połączenia” - mówił.

 

Morawieckie był też pytany o to, kiedy zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek. „Myślę, że w najbliższych tygodniach, a w szczególności wówczas, kiedy opanujemy tych kilka większych ognisk epidemii, które jeszcze się tlą” - mówił premier.

 

Szef rządu podkreślił na zakończenie rozmowy w Polski Radiu Wrocław, że jeszcze nie wszyscy w Polsce i na świecie zdają sobie sprawę z tego, jak głęboki jest obecnie kryzys gospodarczy. „To jest kryzys, o którym będą pisać w podręcznikach do historii gospodarczej jeszcze za sto i dwieście lat. To jest kryzys, na który nie ma żadnych poradników, w jaki sposób sobie z nim radzić od strony gospodarczej” - mówił Morawiecki.

 

Dodał, że w tym przypadku trzeba mieć intuicję gospodarczą, refleks ekonomiczny, wiedzę finansową i umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach dalece niepewnych. „Dlatego mogę podkreślić to, że będziemy przede wszystkim ratować miejsca pracy, aby ta zmora III RP, czyli bezrobocie, z powrotem nie dała o sobie znać; będziemy ratować polskich przedsiębiorców, by ten rynek, który budowali od 30 lat, nie został utracony” - powiedział premier.(PAP)

 

autor: Piotr Doczekalski


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Triari ~Triari (Gość)26.05.2020 21:59

No i tyle z teorii spiskowych o tym jak to rząd, jako długie ramię Iluminatów chce nas wszystkich zagłodzić. Gospodarka musi się rozruszać, wystarczą środki bezpieczeństwa.

10


burok z piotrkowa burok z piotrkowaranga25.05.2020 18:33

Dyzma przy tym kłamcy to pikus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

21


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)25.05.2020 17:39

Cytuję:
Polska przeszła dalece bardziej obronną ręką przez trudne wody epidemii koronawirusa


A na krańcu ostrego cienia mgły zachodni wiatr spienione goni fale...

Cytuję:
dla każdego chorego mamy czas, sprzęt medyczny, lekarstwa


Nie dla każdego! Ci z obecnie "niemodnymi" (czyli wszystkimi innymi niż koronawirus!) chorobami mają UTRUDNIONY dostęp do służby zdrowia.

Cytuję:
„W prawie wszystkich krajach świata deficyty budżetowe będą rosły, dług publiczny będzie rósł” - powiedział premier.


Ale przecież właśnie w tym celu ogłoszono tą całą pic-pandemię, aby zwiększyć zadłużenie! A w czyich rękach są największe banki na świecie? Obecny system bankowy wymyślony przez nację bankową opiera się na CIĄGŁYM ZADŁUŻANIU! I o to w tym tylko chodzi.

Cytuję:
Wzięliśmy pieniądze budżetu państwa polskiego, czyli wszystkich podatników, na ratowanie wszystkich podatników” - powiedział Morawiecki.


To ma swoją nazwę: komunizm.

Cytuję:
Premier wskazał przy tym, że według analiz ZUS, GUS i innych, również zagranicznych instytucji, dziś, gdyby nie tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa, w Polsce byłoby o wiele wyższe bezrobocie i ogromna zapaść gospodarcza.


Nie byłoby tych problemów WCALE, gdybyście nie wprowadzili ograniczeń pod pretekstem pic-pandemii. Sami tworzycie problemy, które potem "bohatersko" rozwiązujecie.

Cytuję:
Morawieckie był też pytany o to, kiedy zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek. „Myślę, że w najbliższych tygodniach, a w szczególności wówczas, kiedy opanujemy tych kilka większych ognisk epidemii, które jeszcze się tlą” - mówił premier.


Najpierw maseczki muszą spełnić swoją rolę, czyli spowodować masowo choroby wywołane ich noszeniem (z powodu niedotlenienia i infekcji bakteryjnych i grzybiczych). Ten efekt musi wystąpić, by można było oficjalnie ogłosić "drugi szczyt zakażeń koronawirusem".

Cytuję:
„To jest kryzys, o którym będą pisać w podręcznikach do historii gospodarczej jeszcze za sto i dwieście lat. To jest kryzys, na który nie ma żadnych poradników, w jaki sposób sobie z nim radzić od strony gospodarczej” - mówił Morawiecki.


To nie jest kryzys, tylko REZULTAT waszych CELOWYCH działań! Wy potrzebujecie kryzysów, by móc coraz bardziej skracać smycz, na której prowadzicie społeczeństwo.

Cytuję:
będziemy ratować polskich przedsiębiorców, by ten rynek, który budowali od 30 lat, nie został utracony” - powiedział premier


Wy nie musicie ratować przedsiębiorców, wystarczy że pozwolicie im działać jak Wilczek w 1988. Przez te 30 lat to jedynie piętrzyliście kolejne kłody pod nogi.
Po czym poznać, że Morawiecki kłamie? - Porusza ustami...

10


gość ~gość (Gość)25.05.2020 16:34

Wszyscy wkolo otwieraja granice turystyka sie rusza a Polska sie wypina.
Z pracy za granica mozna juz wracac bez kwarantanny a jak wyjedziesz na 3 dni musisz kwarantanne przejsc-kpina.
Porozdawajcie jeszcze po 1000 na wakacje i ogloscie bankruta. Tylko patrzec jak juz nikt do nas nie bedzie nawet chcial na wakacje przyjechac...
Zwykla dyktatura Kaczynskiego.
Cmentarze pozamykane ale nasz dyktator spaceruje po grobach z calą sluzba.

20


robercik ~robercik (Gość)25.05.2020 16:26

Pinokio, kiedy konie ze stadniny zdechną?

11


to nie z Polakami. ~to nie z Polakami. (Gość)25.05.2020 09:55

Mówią ci czego masz słuchać co czytać i żyć tak jak chce partia.

70


gdula ~gdula (Gość)25.05.2020 10:23

Mamy najlepsze wyniki w koronawirusa na Świecie! Najskuteczniej leczymy, mamy najlepszy sprzęt i ministra zdrowia. Najskuteczniej ścigamy pedofilię wśród celebrytów. Mamy najtańszą benzynę. O co Wam chodzi że tak lżycie ten rząd???

23


to koniec Adriana ~to koniec Adriana (Gość)25.05.2020 09:58

Pis myśli że my to wszyscy Judasze ale nie każdego Polaka można kupić.

70


Bolszewia jak za PRL ~Bolszewia jak za PRL (Gość)25.05.2020 09:53

A kto zagłosuje teraz na was chyba jakiś szeroko uśmiechnięty.

80


Tadekk ~Tadekk (Gość)25.05.2020 08:59

Ludzie zmobilizujcie się i jeszcze raz poprzyjcie PIS. Wreszcie bedziemy mieli silny i wielki oraz nowoczesny kraj. Droga S12 także powstanie.

37


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat