"Moja niepodległa." IPN organizuje rocznicę odzyskania niepodległości w Piotrkowie

Strefa FM Wtorek, 15 maja 20180 2389
W ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi będzie świętował także w Piotrkowie. Z tej okazji otwarta zostanie plenerowa ekspozycja "Ojcowie Niepodległości" przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. To jednak nie wszystko. Piotrkowianie będą mogli wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Akademii Niepodległości".

Ładuję galerię...

Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej nieprzypadkowo zdecydował się na to, by to właśnie w Piotrkowie uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W lutym 1915 r. przeniesiono tu siedzibę Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego, zaś w maju 1915 r. w rejonie Piotrkowa sformowana została III Brygada Legionów.

 

21 maja o godzinie 12.00 zorganizowana zostanie wystawa "Ojcowie Niepodległości" w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba w Piotrkowie przy ul. Krakowskie Przedmieście 2. - Część wstępna zawiera m.in. oś czasu przedstawiającą najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości, mapę Polski z lat 1918-1923 ukazującą procesy kształtowania się granic polskich, a także pierwszą stronę "Monitora Polskiego" z 11 listopada 1918 r. W głównej części wystawy zaprezentowano sylwetki wybitnych mężów stanu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Plansze zawierają wielkoformatowe zdjęcia postaci oraz ich krótkie biogramy - relacjonuje Paweł Kowalski z Biura Edukacji Narodowej, Łódzkiego oddziału IPN. Podczas wernisażu odbędzie się także promocja gry "Twórcy Niepodległości", opracowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Łodzi - Jest to gra typu memory przeznaczona dla graczy w wieku od 10 lat, przypominająca sylwetki wybitnych Polaków, którzy przysłużyli się sprawie odzyskania niepodległości przez Polskę - dodaje Paweł Kowalski. 

 

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości dyrektor Muzeum w Piotrkowie Marta Walak, przygotuje również wykład "Legionowy Piotrków. Rozważania na temat III Brygady Legionów Polskich oraz Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego". Spotkanie odbędzie się 24 maja o godz. 17.00 w piotrkowskiej siedzibie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ul. Słowackiego 114/118 w sali nr 14. Wstęp wolny. 
 


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat