Młodzi naukowcy eksperymentowali w Piotrkowie

Strefa FM Czwartek, 30 maja 20192 2549
Pastę słoniową, złoty deszcz czy zamianę dźwięku na fale - to wszystko można było zobaczyć w czwartek podczas pierwszego międzyszkolnego Festiwalu Nauki. Uczniowie czterech piotrkowskich podstawówek przygotowali ciekawe doświadczenia, dzięki czemu udowodnili, że uczyć można się także przez zabawę. Wydarzenie zostało zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 16 w Piotrkowie.

Ładuję galerię...

Festiwal Nauki był już organizowany w SP 16, jednak nie na taką skalę. Do tej pory uczestniczyli w nim wyłącznie uczniowie "Szesnastki". - Jest  to pierwsza edycja festiwalu na szczeblu międzyszkolnym. Widząc zainteresowanie naszych uczniów, postanowiliśmy do zabawy zaprosić również inne podstawówki. Oddelegowane zespoły przyszły do nas wraz z 10 uczniami, którzy również biorą udział w festiwalu, ponieważ to właśnie oni tworzą jury. Każdy kibic może oddać głos na wybrany zespół, jednak jest jedna zasada. Nie może głosować na własną szkołę - powiedziała Renata Dąbrowska, nauczyciel fizyki w SP 16 i współorganizator wydarzenia. - Jest duży entuzjazm wśród uczniów. Bardzo się cieszę, że udało nam się to zorganizować. W tym roku zaprosiliśmy 8 szkół z Piotrkowa, mam nadzieję, że z roku na rok będzie ich więcej. W przyszłości chcemy zaangażować również szkoły z powiatu, a może i uda się jeszcze szerzej, zobaczymy - dodaje organizator Michał Błoński, nauczyciel chemii. 

 

Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do zabawy. Przyjechali przedstawiciele z SP 12, SP 3 oraz SP 8. Dzieci przygotowały przeróżne eksperymenty, które prezentowali swoim kolegom. - Przygotowaliśmy pastę słoniową. Jest to reakcja nadtlenku wodoru (30%) z płynem do mycia naczyń i jodkiem potasu. W wyniku tego powstanie piana. Jesteśmy zwycięzcami festiwalu, który odbywał się już w tym roku w naszej szkole. Jednak patrząc na konkurencję na etapie międzyszkolnym, musimy przyznać, że poziom jest zdecydowanie wyższy - powiedzieli Iwo i Mateusz z SP 16. 

 

- Chcemy pokazać tzw. złoty deszcz. Mieszamy dwa roztwory, jodek potasu i octan ołowiu, później nasz kolega doprowadzi do tego, że powstanie piękny złoty osad. Cieszę się, że coś takiego jest organizowane w naszym mieście, ponieważ dzięki temu wiele młodych osób może się rozwijać - mówiły "Purpurowe Dymy" ze Szkoły Podstawowej nr 8. 

 

Wyniki:

I miejsce - SP 3

II miejsce - SP 16

III miejsce - SP 12

IV miejsce - SP 8


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

? ~? (Gość)30.05.2019 18:16

A gdzie G 4 (SP 10)?

11


sd ~sd (Gość)30.05.2019 14:46

udowodnijcie w końcu zakrzywienie Ziemi i jej obrót w próżni wokół słońca, bo jak narazie słabo, no chyba że wierzyć w ten cyrk który prezentuje nam NASA i powiązane z nią agencje.

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat