Ministerstwo Zdrowia: po majówce bez godzin dla seniorów, będą działać rowery miejskie

PAPKraj Niedziela, 03 maja 202019 9695
Przywrócenie działalności centrów handlowych, prowadzenie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla seniorów i możliwość korzystania z rowerów miejskich - m.in. takie zapisy znalazły się w projekcie łagodzenia obostrzeń.

W związku z planowanym wprowadzeniem kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do roboczych konsultacji projekt rozporządzenia w tej sprawie. Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.

 

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

Zakłada ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla seniorów, możliwość korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w celu zakrywania ust i nosa, a także wprowadza zmiany w zakresie przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt przewiduje też m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w piłce nożnej i żużlu oraz korzystania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

 

W uzasadnieniu wskazano, że "zasadniczo powiela ono rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń".

 

W projekcie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

 

Po dniu 3 maja planuje się również przywrócenie działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, która była dopuszczona na podstawie dotychczasowego rozporządzenia, jednakże przy założeniu, że ograniczono liczbę osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na której jest dokonywana sprzedaż lub świadczone są usługi. Nadal – do odwołania będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub prowadzenia działalności usługowej na wyspach handlowych.

 

Po 3 maja planuje się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także lecznictwa uzdrowiskowego.

 

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w kwestii konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających granicę w związku z wykonywaniem czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie sąsiadującym, a także uczniów pobierających naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym. Z uwagi na sytuację epidemiczną nie dotyczy to osób wykonujących zawód medyczny oraz osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

 

Od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia umożliwia się również korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w celu zakrywania ust i nosa.

 

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie liczby osób uczestniczących w kulcie religijnym. W obiektach kultu religijnego mniejszych niż 75 m kw. będzie mogło uczestniczyć w tym samym czasie pięć osób, oprócz osób uczestniczących w sprawowaniu tego kultu.

 

Na mocy rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie korzystanie z rowerów miejskich.

Projekt wprowadza też zmiany, jeśli chodzi o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

 

W uzasadnieniu wskazano ponadto, że w związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in., że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego.

 

Zaproponowano rozwiązania mające na celu stopniowe umożliwianie uprawiania sportu wyczynowego, a także umożliwienie korzystania z wybranych obiektów sportowych zarówno sportowcom zawodowym jak i amatorom.

 

Projekt dopuszcza m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w piłce nożnej i żużlu.

 

Regulacja przewiduje umożliwienie przygotowań kadry narodowej do Igrzysk Olimpijskich lub Paraolimpijskich, prowadzonych w obiektach Centralnego Ośrodka Sportu. W celu zwiększenia bezpieczeństwa osób przebywających w COS i ograniczenia kontaktów sportowców z osobami z zewnątrz zdecydowano wyłącznie na dopuszczenie możliwości zakwaterowania członków kadry narodowej w COS.

 

Dla sędziów, osób uprawiających sport we wskazanych obiektach sportowych, oraz ich trenerów wyłączono obowiązek zakrywania ust i nosa. Obowiązek zakrywania usta i nosa będzie obowiązywał pozostałe osoby korzystające z obiektu, a także na zasadach ogólnych przed dotarciem do obiektu i powrotem do domu. 

 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)05.05.2020 14:05

A może czas otworzyć urzędy. Wniosek wypełnialam na schodach przed urzędem.przychodnie rejonowe też nie funkcjonują jak powinny. Nie może tak byc

10


gość ~gość (Gość)03.05.2020 21:33

Oczywiście, żeby odbudować gospodarkę najbardziej potrzebna jest działanie rowerów miejskich. Bez tego ani rusz. A zakłady fryzjerskie i kosmetyczne niech będą zamknięte bez tego można żyć.

70


seniorita ~seniorita (Gość)04.05.2020 17:09

A dla seniorów w ramach rekompensaty za możliwość zrobienia zakupów w godnych warunkach jazda rowerem miejskim , najlepiej na zakupy bez trzymanki .

30


gość ~gość (Gość)03.05.2020 23:40

Ciekawe kiedy otworzą całkiem granice bez konieczności odbycia kwarantanny ..

30


gość ~gość (Gość)03.05.2020 10:48

Nie mogę już na niego patrzeć.Położył gospodarkę na amen.Taka plandemia a zgonów mniej o 40%..

183


burok z piotrkowa burok z piotrkowaranga03.05.2020 11:20

Beria łże jak pies !
Wasz koniec zbliża się wielkimi krokami !

104


krzywousty ~krzywousty (Gość)03.05.2020 13:30

Za osiem godzin roboty wystarczy wam micha ryżu- kartofli i rower. Ostatnio dołożyliśmy wam hulajnogi . Niebawem zaszczepimy was i zrobimy z was szczęśliwych globalistów. A teraz na wybory szczęściarze!

121


gość ~gość (Gość)03.05.2020 12:51

Nie wychodzić z domów. Zagłosować grzecznie na Duda dość PESEL i siedzieć w domu!

36


babcia ~babcia (Gość)03.05.2020 12:42

jedyne co im wychodzi to zamykanie i otwieranie oraz siedzenie w domu ale nie na czas wyborów i to jest dopiero stan normalny nic się niezwykłego nie dzieje, dom wariatów czy co ?

52


dfgdgdfg ~dfgdgdfg (Gość)03.05.2020 11:54

Nie można cieszyć się z tego, co nam przywracają, jeśli wcześniej nam to odebrali.

90


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat