Ministerstwo Infrastruktury: S12 po 2026 roku. Starosta piotrkowski apeluje do premiera

Strefa FMRegion Wtorek, 29 września 202071 6291
- Realizacja robót budowlanych związanych z powstaniem drogi ekspresowej S12 między Piotrkowem a granicą województwa łódzkiego może nastąpić dopiero po roku 2026 - taką informację przekazało nam biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury. Z kolei starosta piotrkowski apeluje do premiera Morawieckiego o konkretne działania w tej sprawie. Rozczarowania nie kryją przedstawiciele stowarzyszenia S12 Natychmiast, którzy czują się oszukani przez posłów okręgu piotrkowskiego i zapowiadają blokadę krajowej "dwunastki".
fot. pakwi

Starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie szybkich i stanowczych działań w celu realizacji obiecywanej od wielu lat budowy trasy S12. Mieszkańcy jak i samorządowcy mają nadzieję, że ostatnia deklaracja, którą Prezes Rady Ministrów składał w czasie wizyty w Piotrkowie zostanie spełniona. - Widzimy nasilenie ruchu na DK 12, wiele akcji społecznych. Postanowiłem wystąpić w imieniu samorządu powiatu z prośbą do premiera w celu podjęcia szybkich i stanowczych działań w celu realizacji obiecywanej od wielu lat drogi S12. Jako samorząd wyraziliśmy już jednoznaczne stanowisko w tej sprawie w 2016 roku. Z wielką nadzieją odnosimy się do deklaracji premiera, które były składane w podczas wizyty w Piotrkowie. To bardzo kluczowa droga dla dalszego rozwoju gospodarczego ziemi piotrkowskiej oraz dla mieszkańców, którzy poruszają się między Piotrkowem a Sulejowem i borykają się codziennie z olbrzymimi korkami. Z wielką nadzieją liczymy na zaangażowanie premiera - mówił starosta Piotr Wojtysiak.


Według Ministerstwa Infrastruktury budowa ekspresowej "dwunastki" może rozpocząć się dopiero po 2026 roku. - Inwestycja znajduje się na etapie prac przygotowawczych związanych z opracowaniem niezbędnej dokumentacji technicznej i uzyskaniem wymaganych decyzji administracyjnych. 30 maja 2019 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi (RDOŚ) wydał nową decyzję środowiskową dla tej inwestycji - tłumaczy Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.


W skierowanej do naszej redakcji wiadomości czytamy:


Pierwotna decyzja środowiskowa została uzyskana już w lutym 2016 r., jednak w wyniku złożonych odwołań, w tym również władz samorządowych Sulejowa i okolicznych mieszkańców, decyzja ta została uchylona przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Wynikiem procedury odwoławczej było przeprowadzenie ponownego postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i wydanie nowej decyzji.
Nowa decyzja dla S12 na wysokości Sulejowa przyjęła wariant rekomendowany przez GDDKiA, który odsunął przebieg drogi ekspresowej od miejscowości w kierunku południowym. Od tej decyzji także złożone zostały odwołania, m.in. Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, co oznacza konieczność przeprowadzenia ponownej procedury odwoławczej. GDOŚ wezwał do przedłożenia dodatkowych wyjaśnień oraz uzupełnienia raportu oddziaływania na środowisko. Z uwagi na charakter i zakres wymaganych uzupełnień konieczne będzie przeprowadzenie kolejnej całorocznej inwentaryzacji przyrodniczej oraz ponowne przeprowadzenie analizy wielokryterialnej.
Ogłoszenie przetargu na realizację drogi ekspresowej S12 może nastąpić pod warunkiem uzyskania potrzebnej dokumentacji oraz decyzji administracyjnych, a także zabezpieczenia odpowiednich środków. Zgodnie z obecnym harmonogramem prac przewiduje się, że realizacja robót budowlanych może nastąpić po roku 2026.

Przedstawiciele S12 Natychmiast zamierzają podjąć kolejne kroki, które przypomną rządzącym o składanych obietnicach. - Szykuje się wobec tego protest-blokada. Protest przeciwko kłamstwom polityków, przeciwko ich niemocy, braku skuteczności. Polityk który nie potrafi doprowadzić do kompromisu między ekologiem a życiem swoich wyborców, nie powinien brać na siebie obowiązku reprezentowania swoich wyborców - tłumaczą na łamach portalu Sulejow24.


Prawdopodobna data blokady krajowej "dwunastki" to 7 października, jednak jest to uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w naszym regionie.


Zainteresował temat?

6

2


Komentarze (71)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_qazdr ~gość_qazdr (Gość)04.10.2020 14:29

Może poprosić Pana Prezydenta Chojniaka i niech wstrzyma robotę na Rakowskiej no tak do końca przyszłego roku bo ostatnio jakoś lepiej się jeździ do Piotrkowa.

21


gość_gf ~gość_gf (Gość)29.09.2020 15:44

To znaczy że burmistrz Sulejowa zablokował decyzję o budowie?

141


gość_:) ~gość_:) (Gość)30.09.2020 12:29

Jak już wybudują S74 to większość kierowców pojedzie tamtą trasą i nie będzie potrzeby budowy S12. To najlepsze rozwiązanie dla naszego regionu i tak przeciążonego nadmiernym transportem.

66


Mart... ~Mart... (Gość)30.09.2020 20:48

Ciekawe czy Lorek, Macierewicz i Milczanowska też przyjadą protestować?

21


gość_hmm ~gość_hmm (Gość)30.09.2020 15:40

Utopiści. S12 będzie, ale nie teraz, bo teraz są ważniejsze inne drogi.

12


gość_gość ~gość_gość (Gość)29.09.2020 17:36

Ciekawe, czy S12 miałaby przebiegać pod oknami pana Wojtysiaka lub pana Zajaczkowskiego...i dlaczego wypowiadają się w imieniu całej lokalnej społeczności, choć nie wszyscy chcą tu S12 ... i dlaczego nie optują za S74, która rozwiązałaby problem, tylko uparcie chcą zniszczyć tereny wokół Sulejowa, zwiększyć zanieczyszczenie środowiska, zdewastować krajobraz. Piotrków i okolice będą słynąć tylko z magazynów, S8, S12, A1 i smogu.

914


gość_gość ~gość_gość (Gość)30.09.2020 08:31

No przed wyborami podniecali się ze spotkali się z tym i z tamtym i zr droga będzie a tu hee,nie wierzy się pisuarom,co oni mogą dla nas zrobić, podwyżki

62


Adamo ~Adamo (Gość)29.09.2020 09:36

Jeszcze z 2-3 wybory na S12 opykają . Hehhe

193


wapnioVSbaraniorz ~wapnioVSbaraniorz (Gość)30.09.2020 06:01

prawo skrety wybudowac a bedzie lepiej poniatow przygłow gdzie sa prawo skrety uczeni tego nie widza

61


gość_gość ~gość_gość (Gość)29.09.2020 12:56

Jakie samopoczucie mają posłowie Lorek i Macierewicz?

183


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat