Minister Macierewicz na Górach Borowskich w gm. Wola Krzysztoporska

ePiotrkow Wtorek, 06 września 201649 10897
Honorowa asysta Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, oprawa muzyczna Orkiestry Wojskowej z Dęblina, do tego obecność ministra obrony narodowej - wszystko dla uczczenia pamięci 663 żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony Gór Borowskich we wrześniu 1939 r.

Ładuję galerię...

W niedzielę, 4 września w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z największych bitew kampanii wrześniowej 1939 r. W bitwie na Górach Borowskich położonych na terenie gminy Wola Krzysztoporska, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, 77 lat temu poległo aż 663 żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Ludwika Czyżewskiego.

 

W uroczystościach uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który objął wydarzenie honorowym patronatem. - Dziękuję wam, że jak co roku jesteście tutaj, przypominając, że polskość jest najgłębiej zakorzeniona właśnie tu, w środku Polski - mówił Antoni Macierewicz, zwracając się do żołnierzy, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli środowisk kombatanckich, harcerzy, strażaków, ale też okolicznych mieszkańców, którzy przychodzą pod pomnik w Borowej, by po prostu pamiętać. – Z tamtych dramatycznych dni płyną ważne nauki. Fundamentalną sprawą jest posiadanie niepodległego państwa polskiego. Nie cudzej marionetki, nie jakiegoś dodatku do obcego wysiłku, ale własnego państwa, które jest zdolne bronić własnego narodu. Bez silnej armii, bez własnego wojska, bez własnych sztandarów, bez nowoczesnego uzbrojenia, bez powszechnego wychowania wojskowego młodzieży nie będzie silnego państwa.

 

- Choć pył z pól bitewnych września dawno już opadł, najkrwawszy konflikt XX wieku wciąż rzuca swój cień. 1 września 1939 r. pozostaje żywym doświadczeniem, o którym rozmawia się w polskich domach – wspominał wójt tej gminy Roman Drozdek historię ataku przez dwóch najeźdźców i konsekwencje płynące dla nas z tego faktu na wiele lat.

 

Salwę honorową oddała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa, która jednocześnie zapewniła asystę wojskową całej uroczystości. Muzycznie natomiast uświetniła obchody Orkiestra Wojskowa z Dęblina.

 

A już po mszy kilkadziesiąt delegacji reprezentujących niemal wszystkie środowiska złożyło wieńce pod pomnikiem upamiętniającym bohaterstwo obrońców Gór Borowskich.

 

Szczególnym momentem było też wręczenie księdzu kanonikowi Wojciechowi Gonerze, proboszczowi parafii Bogdanów, medalu „Pro Patria” nadawanego „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Już w najbliższą sobotę (10 września) z Woli Krzysztoporskiej ruszy VII Pieszy Rajd na Góry Borowskie organizowany przez Szkolne Koło Turystyczne ze Szkoły Podstawowej w Woli Krzysztoporskiej. Zgłoszenia do 9 września do opiekunów SKKT. Więcej informacji – sekretariat ZS-G w Woli Krzysztoporskiej, tel. 44 616-37-20.


Zainteresował temat?

6

2


Komentarze (49)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

maciekgrzybowski1309 maciekgrzybowski1309ranga06.09.2016 13:02

Jak można stać obok Macierewicza z czystym sumieniem? Jak można stać razem z Macierewiczem służąc w wojsku kiedy on nie ma pojęcia o armii i jego choroba psychiczna jest pewna? Jak można stać obok Macierewicza, który nie szanuje Powstańców Warszawskich, więźniów obozów koncentracyjnych, żołnierzy POLEGŁYCH w 1939r. porównując ICH do wypadku zwykłego samolotu? Wstyd panie Kaczyński (mowa o dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Chociaż to potwierdza moje słowa, że 25BKPow to banda żołnierzy bez honoru i karierowiczów co sprzedadzą się za 100 zł. Służyłem w wojsku dla Polski 10 lat, ale pamiętam, że przysięgałem strzec Konstytucji oraz honoru. Wstyd panie Ziemba (dyrektor zespołu szkół w Woli Krzysztoporskiej z wykształcenia historyk, członek PiS), że kariera partyjna przesłoniła panu oczu oraz fakty historyczne i jako człowiek wykształcony pozwala pan ośmieszać się dla zdjęcia z Macierewiczem. Wstyd panie Drozdek, bo nie potrafi pan nic innego zrobić dla gminy, by poznali historie Gór Borowskich tylko co rok wygłaszać idiotyczne przemówienia. Wstyd, że wyróżniamy medalami księży i aptekarzy, a nie kombatantów. Kończąc dziękuje wszystkim, którzy głosowali na PiS za rozwalenie Polski, podzielenie Polaków na lepszych i gorszych, na chorych psychicznie wierzących w zamach i tych zdrowszych, za zadłużanie Polski na nierealne obietnice. Mam nadzieję, że chociaż niektórzy z Was się wstydzą swojego wyboru.

2920


patriotka ~patriotka (Gość)08.09.2016 08:39

Na Górach Borowskich, co roku w pierwszą niedzielę września od godz. 10-tej upamiętniamy i modlimy się za 663 żołnierzy 2 Pułku Piechoty Legionów gen. Ludwika Czyżewskiego / który spoczął na piotrkowskim cmentarzu / i nic tego nie zmieni, ani przyjazd ministra ani apel smoleński, który od maaj tego roku musi / wg. ceremoniału wojskowego / być odczytany przed każdym apelem poległych. Dlatego dobrze byłoby, aby ci wszyscy opluwacze w końcu to zrozumieli. Pozdrawiam prawdziwych patriotów.

52


das ~das (Gość)06.09.2016 12:41

jakim prawem porównują poległych w 1939 z wycieczką do Smoleńska? Oi tam nie polegli a zginęli tragicznie !!!

245


wesoly ~wesoly (Gość)06.09.2016 14:30

Witam. Ciekawe czy wladze Woli wiedza ze w latach 50 na Borowej byla jedna z wiekszych szkol Szybowcowych w Polsce.latano tam z gum.Wtej szkole nauczylo sie latac wielu przyszlych pilotow LOT,Wojska.

100


prawie z za miedzy ~prawie z za miedzy (Gość)06.09.2016 09:23

Piękna patriotyczna uroczystość. Wreszcie można usłyszeć głośno po polsku to co słyszeli nasi dziadkowie i babcie. Jestem Polakiem i myślę po polsku, nie rosyjsku, niemiecku czy brukselsku. Coraz więcej będzie tak myśleć bo idzie Wielka , Dumna Polska. Już dość sprzedajności !!!!!!!!!! Wielkie uznanie dla Wójta Romana Drozdka. Szkoda, że nasza gmina nie ma takich samorządowców.

2124


sędzia z ptaszkiem ~sędzia z ptaszkiem (Gość)07.09.2016 13:28

Brawo gość. Maćka zatkało.

03


Jxjjxn ~Jxjjxn (Gość)06.09.2016 22:27

Histerycy są niebezpieczni, im dalej od zdarzeń, tym więcej nowych "faktów". Macio do psychiatry.

88


xx ~xx (Gość)06.09.2016 21:41

Myślałem, że na zdjęciu nr 19 to Jaruzelski.

22


do Antoniego ~do Antoniego (Gość)06.09.2016 20:49

proszę Pana nazywanie parlamentarzystów, kombatantów, wojskowych , harcerzy, poczty sztandarowe, delegacje z innych miast wieśniakami tylko świadczy o tym, że nigdy nie był pan patriotą. mam również wrażenie, że nie uczestniczył Pan nigdy w tego typu uroczystościach. Ta podniosła uroczystość, która co roku jest tam organizowana ma na celu uczczenie poległych tam ponad 600 żołnierzy. Najwyraźniej nie posiada Pan podstawowej wiedzy na ten temat i żadnych wartości. Nie ma Pan prawa w związku z tym wypowiadać się na tego typu tematy.

115


Wyborca ~Wyborca (Gość)06.09.2016 17:58

Wójt zajął się polityką zamiast gminą .wybory za dwa lata zapamiętam

96


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat