Mimo protestów, wiatrak elektrowni stanął

ePiotrkow Poniedziałek, 13 października 201428 7018
Sobotnie protesty na piotrkowskim lotnisku zdały się na nic. W nocy stanął wiatrak elektrowni, który według dyrektora Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, będzie zagrażać bezpieczeństwu lotów.

W sobotę na piotrkowskim lotnisku odbył się happening, podczas którego protestowano przeciwko budowie wiatraka elektrowni na linii podejścia do lotniska.

Kilka miesięcy temu Jarosław Cempel, dyrektor Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, wyjaśniał, że umiejscowienie 95-metrowego wiatraka niemal w linii podejścia do lądowania lub w linii startu (w kręgu nadlotniskowym) jest absurdem. Tuż przed (lub za) wiatrakiem robimy pierwszy zakręt w prawo lub w lewo, podchodząc do lądowania. Urząd Lotnictwa Cywilnego (który wydał pozytywną opinię w sprawie umiejscowienia elektrowni wiatrowej w tym miejscu – przyp. red.) tłumaczy, że 100-metrowy wiatrak nie będzie przeszkadzał, bo piloci w tym miejscu powinni osiągnąć wysokość 150 m. 50 metrów ULC nie przeszkadza. A przecież tu latają 14-, 16-letni uczniowie, którzy dopiero zaczynają przygodę z lotnictwem - mówił Cempel.

Niestety, kilkumiesięczne apele oraz sobotni protest nie pomogły. W nocy z soboty na niedzielę, nieco ponad 2 kilometry od pasa startowego stanął niechciany wiatrak.


Zainteresował temat?

9

1


Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

PMOM ~PMOM (Gość)19.10.2014 10:30

Zastanawiające jest również to, że inwestorem elektrowni wiatrowej jest firma produkująca meble i materiały meblowe: http://www.krs-online.com.pl/ptm-sp-z-o-o-krs-235541.html Dlaczego taka firma inwestuje w Woli Krzysztoporskiej w elektrownię wiatrowa?

10


powiernik powiernikranga18.10.2014 20:31

O tym mówiłem kilka dni temu. NARESZCIE coś drgnęło w Urzędzie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Boże, że też to musiało trwać aż tak długo!!
http://piotrkow.pl/nasze-miasto/aktualnosci/prezydent-apeluje-ws-lotniska
Prezydent zyska dzięki temu kilka procent poparcia. Życzę mu aby doprowadził do rozebrania powstałego wiatraka i zmiany lokalizacji elektrowni. Mam też nadzieję, że nie jest to jedynie gra przedwyborcza.

21


salsa salsaranga17.10.2014 21:47

Pomijając nawet wszelkie omawiane już kwestie bezpieczeństwa lotów i szkoleń lotniczych, jak i procedury prawne związane z inwestycją, szokuje ta już półroczna, kompletna bezczynność władz Piotrkowa w tej kwestii. I oderwanie od rzeczywistości.
Tłumaczenia, że gospodarzem terenu jest wójt sąsiedniej gminy Wola Krzysztoporska, zaś aeroklub samorządowi miasta nie podlega, są infantylne. Pozycja prezydenta prawie 80-tysięcznego miasta - ze wszech miar - upoważnia go do: proszenia, tłumaczenia, nawoływania, pisania, telefonowania, naciskania, protestowania i jeżdżenia po wszystkich urzędach (łącznie z centralnymi), które w tej sprawie mają coś do powiedzenia. Słowem, do takich działań, które tę niewyobrażalną głupotę mogłyby pomóc zablokować.
Peugeot - jak widzę - pod ratuszem stoi! Trybunalskich bonzów nie interesuje, że lotnisko to darmowa promocja Piotrkowa w kraju. Za 10-15 lat miasta w ogóle będą się dzieliły na takie, które dostęp do komunikacji powietrznej mają i na te, które takiego komfortu są pozbawione.
http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/serwisy/8024/bez-sciemniania-czy-lotnisko-na-kartoflisko,2447527,art,t,id,tm.html

30


lotnik ~lotnik (Gość)16.10.2014 09:29

Osobiście uważam, że w akcji bardziej chodziło o to by władze zastanowiły się bardziej zanim wydadzą następną decyzje o postawieniu kolejnego wiatraka. jak by się nikt nie wychylił 3 kolejne wyrosły by jak grzyby po deszczu.

12


Leon ~Leon (Gość)15.10.2014 20:33

Prezydent Chojniak – na miesiąc przed wyborami - stracił wyjątkową okazję do pozyskania nowych wyborców. Mimo zaproszenia, nie wziął udziału – jako wybrany przez ludność gospodarz Piotrkowa - w sobotnim proteście przeciw budowie wiatraka przy lotnisku. Choć od maja problem ów traktował z właściwym urzędnikom tumiwisizmem, to mógł teraz się pojawić, by lotniczej braci pokazać, że on jednak jest kontra, że w poniedziałek wybierze się do Warszawy szukać wsparcia w zablokowaniu debilnego pomysłu. Swoją nieobecnością w kulminacyjnym momencie zdaje się potwierdzać, że nie zależy mu na takim magicznym miejscu, jakim jest lotnisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. Wiatrak stoi, ale ciekawsze jest to, kto stoi za tym wiatrakiem!

30


Mario Modelarz ~Mario Modelarz (Gość)14.10.2014 20:19

OVK - coś w tym jest co piszesz :). Tylko patrzeć jak dojdzie na tym lotnisku do wypadku,...

22


neogeo ~neogeo (Gość)14.10.2014 09:44

nie panikujcie tak, ten kto zginie od tego wiatraka widocznie z góry miał napisane że nie będzie mu dane latać. troche wiary katolicki ludu, a nie tylko idole, obrazki, maryje a wiary 0.

29


atociekawe ~atociekawe (Gość)14.10.2014 09:28

W tym materiale widać dokładnie o co jest "zbędny raban" oś pasa jest solidnie odchylona od miejsca budowy wiatraka a według obliczeń na Geoportal 2 odległość jednak przekracza "troszkę" 3 km....
http://www.tvn24.pl/lodz,69/piloci-wieszcza-katastrofe-prokuratura-sprawdza-jest-sledztwo-ws-budowy-wiatraka-przy-lotnisku,426224.html

26


atociekawe ~atociekawe (Gość)14.10.2014 09:11

"mix" napisał(a):

"mix" napisał(a):
Kominy EC nie są w osi pasa i są dalej niż 3 km od lotniska.


Proponuje się dokładnie zorientować, upewnić, sprawdzić a dopiero coś napisać. Kominy są odległe od początku pasa 3600 metrów, są jedynie kilka stopni odchylone od osi i na pewno mają grubo powyżej 100 metrów a Boeing jest "troszkę" większy od awionetki. Polecam Geoportal 2. Zdjęcia satelitarne, możliwość wymierzenia precyzyjnej odległości, ocena odchylenia od osi pasa na wyciągniecie ręki.

33


mix mixranga14.10.2014 08:53

"atociekawe" napisał(a):


Te bloki na Rokiciu mają max 30m. A ten wiatrak ma prawie 100m. Kominy EC nie są w osi pasa i są dalej niż 3 km od lotniska.

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat