Milionowa inwestycja w środku lasu

Tydzień TrybunalskiRegion Sobota, 28 listopada 202026 11742
Sporo zmieniło się w Osadzie Edukacyjnej w Kole pod Piotrkowem. Wybudowano tam klimatyzowany, w pełni ekologiczny budynek, z salami operacyjnymi, pomieszczeniami socjalnymi i salą konferencyjną. Nowy obiekt będzie służył i dzikim zwierzętom, które trafią do Koła na rehabilitację i dzieciom, które będą edukować się w Kole z przyrody.

Działalność Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to edukacja przyrodniczo-leśna. Drugi to rehabilitacja dzikich zwierząt. I właśnie tej ostatniej dotyczy inwestycja (rozbudowa Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt), jak również unijna dotacja na ten cel. Zewnętrzne dofinansowanie zostało przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego i sięga 80% kosztów. Zadanie częściowo jest też finansowane przez Lasy Państwowe. Wartość całego projektu to 3,2 mln zł. Przygotowania do jego rozpoczęcia trwały od 2015 roku. - Martwiliśmy się, jak będziemy prowadzić działalność edukacyjną. Tak się jednak złożyło, że wybuchła pandemia, prace mogły więc ruszyć pełną para – mówi Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków, gospodarz Osady w Kole.


W Kole stoi już nowy budynek, w którym znalazły się sala operacyjna i pooperacyjna, pomieszczenia socjalne, sala konferencyjna. Oprócz tego, że powstał nowy obiekt, modernizację przechodzą też dwa inne budynki, które zostaną dostosowane do nowych potrzeb.


Główny budynek jest już prawie gotowy. - Pozostała kosmetyka, jeśli chodzi o urządzenia sanitarne czy elektryczne – mówi Paweł Kowalski. - Założona zostanie jeszcze fotowoltaika. Pozostały też drobne prace związane z odprowadzaniem ścieków. Mamy już przygotowane zbiorniki na wodę, bo będziemy łapać deszczówkę. Jest to budynek bardzo ekologiczny. Mamy nawet piec na zrębki, na paliwa odnawialne. Taki był właśnie cel dotacji, by nasz nowy budynek komponował się z leśną enklawą, w której się znajduje, by funkcjonował bez szkody dla środowiska.
Ośrodek w Kole to jeden z dwóch ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Zgodnie z zarządzeniem regionalnego dyrektora, podpiotrkowski ośrodek będzie przyjmował zwierzęta z całego terenu podlegającego Regionalnej Dyrekcji.


Jeśli chodzi o zakończenie inwestycji, to nowy budynek zostanie oddany do użytku w marcu. Co prawda budowa zakończy się już w grudniu, ale dochodzą jeszcze kwestie technologiczne, choćby „dogrzanie” ścian czy przetestowanie różnych urządzeń. Wycieczki szkolne powrócą do Osady w maju.


Pracownicy Leśnej Osady Edukacyjnej planują oczywiście uroczyste otwarcie z pompą, tym bardziej, że jest się czym pochwalić, bo to pierwsza tego typu, pionierska inwestycja w Lasach Państwowych. - Staraliśmy się skumulować tutaj doświadczenia zebrane z całego kraju – podsumowuje gospodarz Osady.


Zainteresował temat?

16

2


Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

; ~; (Gość)29.11.2020 14:09

Kolejna inwestycja dzięki Unii Europejskiej. Dla pana Pawła Kowalskiego gratulacje i wielki szacunek.

34


abcde ~abcde (Gość)29.11.2020 11:38

Zdecydowanie zgadzam się z gość_iga, wszystko zostało teraz zabetonowane: budynek, siatka ogrodzeniowa ( były drewniane żerdzie), wybetonowane miejsca parkingowe. Dotychczasowy wizerunek osady, taki bardzo naturalny został bezpowrotnie zatracony, a szkoda bo można było to zrobić inaczej. Jeszcze brakuje tylko asfaltu.....

80


gość_iwa ~gość_iwa (Gość)29.11.2020 15:58

Beton, beton, beton natura poszła w las, nie było innego miejsca na taką inwestycję, brawo leśnicy jak zwykle w zgodzie z naturą.

70


gość_mieszkaniec piotrkow ~gość_mieszkaniec piotrkow (Gość)28.11.2020 18:31

Super.20 takich nowych osad by wybudował za pieniądze wydane na Mediatekę którą kosztowała ok. 70 milionów złotych. Przypomnijmy osada w Kole koszt 3,2 miliona złotych.

114


gość_iga ~gość_iga (Gość)29.11.2020 08:39

A według mnie, ta inwestycja raczej zabija ducha osady. Dzieci jeździły tam upiec kiełbaski na ogniaku, posłuchać Pana Pawła spacerując między zwierzętami. A teraz je posadzą w klimatyzowanej sali konferencyjnej przed projektorem i bedzie wyklad - bo od czegoś ta sala jest. Taka nauka zdalna przed komputerem w Kole. Niby jest ale efekt odwrotny przynosi od zamierzonego. Dzieci się uczą, rozwijając depresję zamiast obcować z przyrodą.

124


Koloo ~Koloo (Gość)28.11.2020 19:43

Żeby tylko nie zrobili tam szpitala tymczmasowego

92


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)29.11.2020 08:51

Czy osada ma swój kanał na youtube ??

10


gość_laki lu ~gość_laki lu (Gość)28.11.2020 16:57

Osada położona jest w Gm . Wolbórz obręb Polichno . Osada Koło to raczej nazwa ,,zwyczajowa " leśników .

64


łoś ze środka lasu ~łoś ze środka lasu (Gość)28.11.2020 21:57

To doprawdy wiekopomna chwila - po 999999 inwestycjach jakie dotychczas miały miejsce w środku lasu, doczekaliśmy się jubileuszowej milionowej inwestycji! Hosanna, hosanna!

73


gość_abcd ~gość_abcd (Gość)28.11.2020 17:16

Oby tylko nie dali nowego gospodarza bo Pan Paweł to spoko gość

152


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat