ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Mikrofon do muzyki i podcastu - jaki najlepiej wybrać?

Wtorek, 15 stycznia 2019 6613
Niezależnie od tego, czy nagrywamy muzykę, czy materiały przeznaczone do sieci, jak podcasty, voice over etc., dobrej jakości mikrofon bardzo pomaga nam w pracy. Ilość rodzajów i marek dostępnych na rynku jest jednak bardzo duża, w związku z czym łatwo się zgubić w gąszczu ofert. Nasze nadrzędzie pracy powinno oczywiście być w zasięgu naszych możliwości finansowych, jednak również spełniać ścisłe kryteria jakości dźwięku, jakiej potrzebujemy do wykonania swojej pracy. Jak zatem znaleźć dobry mikrofon? Na jakie cechy zwrócić uwagę, aby wybrać ten najlepszy?

Niezależnie od tego, czy nagrywamy muzykę, czy materiały przeznaczone do sieci, jak podcasty, voice over etc., dobrej jakości mikrofon bardzo pomaga nam w pracy. Ilość rodzajów i marek dostępnych na rynku jest jednak bardzo duża, w związku z czym łatwo się zgubić w gąszczu ofert. Nasze nadrzędzie pracy powinno oczywiście być w zasięgu naszych możliwości finansowych, jednak również spełniać ścisłe kryteria jakości dźwięku, jakiej potrzebujemy do wykonania swojej pracy. Jak zatem znaleźć dobry mikrofon? Na jakie cechy zwrócić uwagę, aby wybrać ten najlepszy?

 

1. Nie tylko za pomocą headsetu

2. Mikrofony dynamiczne i pojemnościowe- zastosowanie

3. Inne parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę

 

Nie tylko za pomocą headsetu

 

Oczywiście, jeżeli nasze wymagania co do nagrywanego i odbieranego dźwięku nie są szczególnie wygórowane - lub gdy zależy nam na łączeniu urządzeń - standardowy headset spełni swoją rolę. O ile jednak jest to dobre rozwiązanie w przypadku grania z przyjaciółmi czy rozmowy na Skype, o tyle do profesjonalnych zastosowań rzadko kiedy taki zestaw się nadaje. Wyższej jakości mikrofony możemy podzielić na dwie kategorie:

  • dynamiczne, bardzo często bezprzewodowe. Na ich budowę składa się cienka membrana połączona z cewką i magnesem, który wytwarza pole magnetyczne. Konstrukcja umożliwia powstanie energii elektrycznej o tej samej częstotliwości fali, co fala akustyczna;
  • pojemnościowe, podłączane do źródła zasilania. Wewnątrz obudowy znajdziemy metalową płytkę z równolegle ułożoną, przewodzącą prąd membraną. Całość tworzy kondensator, za pomocą którego wytwarzane są impulsy elektryczne przekazywane do rejestratora dźwięku.

Różnice pomiędzy obydwoma typami to nie tylko cena, ale przede wszystkim budowa i przeznaczenie. Jedne urządzenia lepiej sprawdzą się na otwartej przestrzeni, podczas gdy inne pokażą pełnię swoich możliwości w zamkniętych i dobrze przygotowanych pod względem akustycznym pomieszczeniach.

 

Mikrofony dynamiczne i pojemnościowe- zastosowanie

 

Nagłośnienie dynamiczne najlepiej sprawdzi się "na zewnątrz", np. na scenie muzycznej. Ich konstrukcja jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, a także nie wymagają one tak precyzyjnych warunków, jak mikrofon pojemnościowy. Z kolei tenże charakteryzuje się bardzo dużą czułością na dźwięki, dzięki czemu rejestrowana melodia czy tekst mówiony brzmią bardzo realistycznie. Mikrofony pojemnościowe świetnie sprawdzają się w zamkniętych pomieszczeniach, szczególnie jeżeli zadbamy o odpowiednie wytłumienie i akustykę - w takich warunkach dobrej jakości mikrofon jest w stanie zarejestrować niemalże każdy, nawet najdrobniejszy dźwięk. Gdzie możemy zaopatrzyć się w taki sprzęt? Każdy profesjonalny sklep muzyczny powinien mieć na wyposażeniu zarówno jeden, jak i drugi rodzaj instrumentu.

 

Inne parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę

Rodzaj mikrofonu nie jest jego jedyną właściwością. Urządzenie powinniśmy dobierać ściśle do rodzaju naszej aktywności, ponieważ tylko wtedy będzie ono działać najlepiej. Jeżeli mikrofon będzie wykorzystywany do komputera, musimy dodatkowo sprawdzić charakterystykę kierunkową, czyli informację, z jakiego obszaru produkt będzie zbierał dźwięki. Na rynku możemy zaopatrzyć się w mikrofony o jednym z trzech zakresów:

  • jednokierunkowy, zbierający dźwięk tylko z jednej strony, co ułatwia eliminację szumów i dźwięków otoczenia już na etapie nagrywania;
  • dwukierunkowy, zbierający dźwięk z dwóch stron, najczęściej z przodu i z tyłu. Czułość "z przodu" jest zazwyczaj wyższa niż "z tyłu";
  • wielokierunkowy, zbierający dźwięk ze wszystkich stron dookoła urządzenia. Przydatne, gdy planujemy nagrywać więcej niż jedną osobę.

Kolejnym elementem, który ma wpływ na zbieranie dźwięków z otoczenia, jest wielkość membrany wewnątrz mikrofonu. Mała membrana umożliwia uzyskanie wysokiej precyzji, dzięki czemu rejestrowana ścieżka jest bardzo realistyczna w brzmieniu. Z kolei duża membrana przekłada się na większą czułość, co pozwala na rejestrowanie dźwięku na większym obszarze, jednocześnie delikatnie zmieniając brzmienie nagrywanych dźwięków. Jeżeli nie przekonuje nas ani jedna, ani druga wersja, zawsze możemy zdecydować się na opcję pomiędzy i wybrać mikrofon ze średnią membraną, który pozwoli na pracę na dość dużej powierzchni, ale jednocześnie utrzyma wysoką jakość rejestrowanej ścieżki.

 

Wybór mikrofonu to niełatwe zadanie. Istnieje wiele różnych rodzajów, modeli i wariantów, a dobranie właściwego jest jednocześnie kluczem do szybszej i bardziej precyzyjnej pracy. Mając dobre nagłośnienie poświęcamy mniej czasu na post produkcję, jak np. redukcja szumów, co pozwala nam działać szybciej i sprawniej. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do tego, które urządzenie będzie dla nas najlepsze, warto poprosić o pomoc obsługę. Każdy profesjonalny sklep muzyczny Warszawa będzie w stanie pomóc nam w wyborze, wskazując za i przeciw za każdym produktem, który przykuł naszą uwagę, dzięki czemu zakup zajmie nam mniej czasu i będzie bardziej trafiony.

 


Zainteresował temat?

3

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat