Migreny łagodnieją dzięki jodze

PAPKraj Piątek, 08 maja 20200 1222
Regularna praktyka jogi przyczynia się do zmniejszenia częstotliwości i dokuczliwości migren – informują naukowcy z All India Institute of Medical Sciences w Nowym Delhi na łamach pisma „Neurology”.

W badaniach wzięło udział 114 osób w wieku od 18 do 50 lat, które doświadczały od 4 do 14 epizodów migrenowych miesięcznie. Wszystkie osoby przyjmowały leki przeciwmigrenowe, przy czym połowa z nich dodatkowo przez trzy miesiące praktykowała jogę.

 

Uczestnicy wykonywali ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe pod okiem instruktora przez godzinę trzy razy w tygodniu, a następnie ćwiczyli samodzielnie w domu pięć razy w tygodniu.

 

Każda z osób prowadziła dziennik, w którym zapisywała informacje na temat długości trwania i siły migren, a także przyjmowanych leków.

 

Po przeanalizowaniu danych badacze ustalili, że grupa praktykująca jogę doświadczała migren o 48 proc. rzadziej niż w momencie rozpoczęcia badań, a bóle były łagodniejsze. W przypadku osób tylko przyjmujących leki częstotliwość migren zmniejszyła się o 12 proc. Analogicznie zmniejszyła się liczba leków przeciwmigrenowych stosowanych przez obie grupy.

 

„Leki przeciwmigrenowe rzeczywiście przynoszą ulgę jedynie u około połowy osób cierpiących na migrenowe bóle głowy. Nasze badania wskazują, że joga nie tylko pomaga złagodzić ból, ale także zmniejsza koszty związane z zakupem leków” – komentuje dr Rohit Bhatia, autor analizy. (PAP)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat